Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vesmír bude mať štvrtý rozmer

kp.ru | Vyzerá to tak, že náš vesmír bol v momente svojho vzniku jednorozmerný. Ak v ňom dokázal v tom čase niekto žiť, dnes by sme ho mohli volať «ploskatcom». K takému pozoruhodnému záveru prišli doktor fyziky Dejan Stojkovic a jeho kolegovia z Univerzity Buffalo v New Yorku. Podľa vedcov proces evolúcie doplnil ešte ďalšie dva rozmery. Tak vznikol svet, v ktorom dnes žijeme. Teraz je však vesmír na prahu novej grandióznej udalosti: vzniku štvrtého rozmeru. Dokážete si vôbec predstaviť, ako sa môže zmeniť celý náš okolitý svet na nepoznanie?

Vesmír na prahu novej grandióznej udalosti

Toto nie je len nejaké teoretické vykladanie. Doktor Stojkovic verí, že hypotézu bude možné dokázať experimentálnou cestou. Bude treba počkať len päť rokov - do roku 2016 - keď na zemskej obežnej dráhe NASA a ЕSА (Európska vesmírna agentúra) postavia laboratórium LISA. S jeho pomocou astronómovia plánujú hľadať gravitačné vlny. Do dnešného dňa sú totiž preskúmané čisto len teoreticky.

- Ale oni ich nenájdu, - uisťuje Stojkovic. - Žiadne vlny neobjavia, pretože v jednorozmernom svete byť proste nemohli. A to bude ten druh dôkazu nami predloženej idei.

Niektorí vedci-optimisti už dokonca začali snívať o uskutočnení dávnej túžby sci-fi fantastov - o cestovaní v čase...

Светлана КУЗИНА: У Вселенной будет четвертое измерение

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 03, 2011 23:57 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa ja
  jamáj 04, 2011 18:43 popoludní

  Komentár: 

  Ak niekoho nazveme "ploskatcom" tak by mal žiť v dvojrozmernom svete a nie v jednorozmernom. Tretí rozmer poznáme (osy X, Y, Z) no a štvrtý rozmer je čas.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmáj 04, 2011 20:58 popoludní

  Komentár: 

  ale štvrty priestorovy, tych je podla M-teorie 11

 3. Obrázok používateľa Martin Dokoupil
  Martin Dokoupilmáj 14, 2011 20:36 popoludní

  Komentár: 

  Také souhlasím s předešlými komentáři. Náš prostor má 4 rozměry. Jako když si představíme krychli s hranami: Q, X, Y a "vlnku" - čas T, který vším tímto prochází.
  Doporučil bych kteroukoli normální odbornou literaturu. V mých knihách se též zmiňuji, mimoj., i o tomto :-) .

 4. Obrázok používateľa Ryziak
  Ryziakmáj 16, 2011 11:07 dopoludnia

  Komentár: 

  Podľa mňa nemôže byť čas 4 rozmer bo ten je vo vesmíre individuálny a všade iný je možne že sa ním dokonca iný ani nezaoberajú ......

 

 

Top