Obrázok používateľa CEZ OKNO
Spolčení hlupců aneb o inzerátu, diskriminujícím “nespolehlivé” lidi

Úřad práce v Thetfordu v hrabství Norfolk sdělil Nicole Mano, majitelce pracovní agentury v Devonwoodu, že může být trestně stíhána za inzerát, ve kterém se pokoušela inzerovat volné místo uklízečky. Nicole Mano se pokoušela umístit inzerát na pozici uklízečky na webovou stránku místního úřadu práce. Poté, co byla upozorněna na fakt, že nabídka na stránkách úřadu práce není, tam příští den zavolala. Pracovnice na úřadu jí však sdělila, že její nabídka nebude zveřejněna.

Inzerát zněl takto: “Uklízeč/ka, nástup ihned. Práce na směny. Ze zdravotních a bezpečnostních důvodů musí ovládat angličtinu slovem i písmem. Dřívější praxe výhodou. Zaškolení bude poskytnuto. Uchazeč/ka musí být velice spolehlivý/á a pracovitý/á.”

“Řekla mi, že nabídka nebyla inzerována proto, že může diskriminovat nespolehlivé lidi. Zasmála jsem se tomu, protože jsem si myslela, že to je vtip. Zajišťujeme zaměstnance pro NHS (National Health Service – systém státního zdravotnictví ve Velké Británii) a proto je pro pacienty velmi důležité, abychom měli spolehlivé zaměstnance. Zprostředkováváme práci stovkám lidí na částečný úvazek a jsme na naše zaměstnance hrdí. Naše pověst by byla vsázce, pokud by byli nespolehliví.”

Majitelku agentury podpořila i Marie Clare z organizace Plain English Campaign (Kampaň za srozumitelnou angličtinu): “Jsem poněkud na rozpacích, myslím že inzerát je psán srozumitelnou angličtinou. Řekla bych, že požadavek spolehlivosti je důležitý pro tento druh práce.”

“Stěžoval si snad někdo ‘nespolehlivý’ na diskriminaci? Jistě, diskriminace v zaměstnání je když zaměstnavatel jedná se zaměstnancem negativním, nebo protiprávním způsobem. Jak tedy může být zdůraznění pozitivního charakterového rysu diskriminační? Mám obavu, že hloupost ovládla svět zdravého rozumu.”

Mluvčí sdružení Campaign Against Political Correctness řekla: “Tato situace je úplně absurdní. Samozřejmě že lidé chtějí spolehlivé zaměstnance a zaměstnavatelé by je měli samozřejmě žádat.”

“Museli nad rozhodnutím, že slovo ’spolehlivý’ nemůže být používáno, strávit hodně času. Ten čas však mohl být stráven užitečněji – snahou dát vhodným uchazečům odpovídající práci. A to je to, o co inzerát usiloval.”

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí odmítla tvrzení Nicole Mano komentovat. Nicméně dodala, že inzeráty hledající “spolehlivé uchazeče” nebyly zakázány a že inzerát Nicol Mano byl zveřejněn online.

“Každý inzerát jde na naši webovou stránku a na Jobpoints. Spolehlivost je pro zaměstnavatele důležitá, stejně jako pro Úřady práce, vítáme tedy inzeráty hledající spolehlivé uchazeče.”

Express.co.uk: Banned: Advert for reliable staf (it may offend the unreliable)

http://www.express.co.uk/posts/view/154363/Banned-Advert-for-reliable-st...

Zdroj: cz.altermedia.info

február 04, 2010 22:09 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa elderx
  elderxfebruár 05, 2010 07:43 dopoludnia

  Komentár: 

  Nespolahlivi v praci nemaju co hladat!

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 22, 2010 02:35 dopoludnia

  Komentár: 

  spytajte sa lekarov na Slovensku-ku ktorym prisiel pacient po navrate z Anglicka- ci pacient vychvaloval alebo povazoval Anglickych lekarov a zdravotnikov za spolahlivych?-takze podla tohoto velmi vela lekarov v Anglicku by museli byt nezamestnani-

 

 

Top