Obrázok používateľa CEZ OKNO
Terapia Cesta

Poznáte to? Ten pocit vyčerpania, nedostatku energie, ktorú sa vám nedarí obnoviť, nech sa akokoľvek dobre vyspíte?
Ten pocit, že sa točíte v bludnom kruhu. Prečo nás stále znova a znova stretávajú tie isté situácie? Veď sme ich už vyriešili, tak prečo sa nám dejú znova?
Keď siahnete po cigarete, čokoláde, alebo poháriku. Viete, že by ste nemali, ale napriek tomu to urobíte. Čo je príčinou, kde to vzniklo to nutkanie? Ako to, že je to také silné, že vás to premáha stále znova a znova?

Možno je vám známy pocit oddelenosti od vlastného života, akoby ste boli len pozorovateľom napriek tomu, že ste priamym účastníkom každodenných udalostí.


Ak ste sa dokázali zastaviť natoľko, že ste si aspoň raz položili otázku, čo sa to s vaším životom deje, ste už na polceste k úspechu. Pretože to znamená, že začínate hľadať spôsoby, hľadať odpovede na to, čo vás trápi.

Metóda, ktorú vám chcem predstaviť dnes, je jednou z náročnejších, ale o to krajších a účinnejších, pretože ju sprevádza hlboké pochopenie, ktoré robí jej účinky trvalými.

Je to Cesta - cesta do nášho vnútra. Tam, kde sídli naše múdre Ja, ktoré pozná všetky odpovede. Vie, kde sa začali naše ťažkosti, čo ich spôsobilo, kedy a ako sa to prejavuje. Vie aj odpoveď na to, prečo sa nám to deje a čo sa z toho máme naučiť.

Je to akýsi manuál, ktorý si môže vyskúšať každý doma. Jeho zakladateľkou je Brandon Bays, známa vo svete alternatívnych terapií. Liečebná metóda Cesta (The Journey) je výsledkom postupov, vďaka ktorým si za necelých 7 týždňov bez použitia klasickej medicíny vyliečila tumor veľkosti basketbalovej lopty.

Je založená na vedecky overenom fakte, že 85% našich problémov má svoj pôvod v emóciách. Ak emóciu v emočne vypätej situácii, ako sú napríklad hádky, šoky, stresy a traumy potlačíme, do nášho krvného obehu sa vyplavia chemické látky, ktoré zablokujú bunkové receptory. Tie si informáciu o situácii uchovajú vo forme spomienky. Kým spomienku neuvoľníme, bude sa podpisovať na našom zdravotnom stave, bude určovať spôsob, akým reagujeme na situácie, hoci pamätať si ju už nemusíme.


Takto sa nám po čase môže vyvinúť fyzická choroba napríklad ako následok traumy, ktorú držíme potlačenú v našom vnútri. Iná spomienka bude zasa zodpovedná za to, že nás prepadá strach alebo hnev v situácii, ktorá iného necháva úplne chladnou a ďalší zasa na ňu zareaguje úplne odlišnou emóciou.

A tu sa už dostávame k spôsobu, ako zrušiť naše „programovanie“, ako sa dostať k určitej spomienke, ako ju spracovať, uvoľniť a tým sa zbaviť našich problémov.

Sú dva základné postupy, ktoré sú opísané v knihe od Brandon Bays s rovnomenným názvom Cesta. Je to Emocionálna cesta a Fyzická cesta.

Emocionálna cesta vás v uvoľnenom stave vedie emóciami až do stredu vášho vlastného Ja. Tam, kde sídli vaša vlastná múdrosť. Z tohoto miesta budete spracovávať konkrétnu spomienku, uvoľníte ju a kontrolným mechanizmom sa vrátite k bežnému vedomiu. Fyzická cesta je naozajstnou cestou priamo do miesta vo vašom tele, kde sa nachádza príčina vášho problému alebo choroby a jediné, čo sa od vás vyžaduje je dôvera, že aj keď sa možno nedostanete na miesto, ktoré si myslíte, dostanete sa neomylne tam, kam potrebujete.

Obe metódy sú výborne použiteľné, jednoducho napísané a najlepšie na nich je, že sa dajú používať doma. Potrebujete na to len osobu, ktorá vás „prevedie“ procesom podľa návodu v knihe, dôveru vo vašu vlastnú múdrosť, a potom už len uvoľniť sa a „plávať“ s procesom. Pretože zistíte, že jednotlivé dieliky skladačky toho, čo sa vám bude objavovať vám nemusia v prvej chvíli dávať zmysel, ale v priebehu procesu zapadnú krásne každá na svoje miesto a dajú vám úžasný ucelený obraz o tom, čo sa udialo, ako vás to ovplyvnilo a čo s tým ďalej.

Či je to vhodný spôsob pomoci pre vás, zistíte sami. Počas čítania tohto článku ste si možno uvedomovali, ako naň reagujete. Popudil vás? No, ak nie som náhodou fyzicky pri vás a nepichla som vás, tak tá reakcia má pôvod asi inde a možno by stálo za to preskúmať to. Nechalo vás toto čítanie chladnými? Potom možno nie je pre vás, alebo možno nie v tomto čase. Zaujalo vás to, a radi by ste si prešli procesom? Moje odporúčanie je, choďte do toho. Nič nie je cennejšie, ako vlastná skúsenosť. Objavíte omnoho viac, ako si vôbec dokážete predstaviť. Objavíte samého seba, nadviažete spojenie so sebou samým, trvalé spojenie, ktoré vás bude neomylne viesť životnými situáciami a budete mať k nemu prístup kedykoľvek. Začnú sa vám odkrývať závoje, ktoré vám bránili vidieť jasne a pravdivo ľudí a okolnosti vášho života. Získate pochopenie pre to, čo sa vám deje, zažijete niečo, čo sa dá ťažko opísať slovami – pocit, že ste prišli domov. Do vlastného stredu, tam, kde ste prijímaný taký, aký ste, do toho miesta bezpečia, kľudu, kde sídli láska a pravda, ktorá je vašou podstatou.


A pre vás, ktorí by ste si z rôznych dôvodov túto metódu chceli vyskúšať pod vedením terapeuta Cesty, alebo máte ďalšie otázky, moje meno je Ivana Medveďová, som absolventka ročného Akreditovaného programu pre terapeutov Cesty, pôsobím na Strednom Slovensku v Brezne a som tu pre vás na tel. čísle 0917 761 608 alebo medvedova.ivana(zavinac)gmail.com.
Teším sa na vás.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

CEZ OKNO uvádza Terapiu CESTA
http://www.cez-okno.net/terapia-cesta


Štítky: 
november 15, 2012 21:25 popoludní
 • krát komentár

6 krát komentár

 1. Obrázok používateľa E-Mental
  E-Mentalnovember 15, 2012 22:58 popoludní

  Komentár: 

  Pekny clanok, chvalim :-)

 2. Obrázok používateľa Vierka
  Vierkaoktóber 19, 2013 12:25 popoludní

  Komentár: 

  Dobrý deň,
  chcem sa viacej dozvedieť o terapii CESTA.

  Ďakujem Vám za láskavosť.

  Vierka

 3. Obrázok používateľa martina
  martinanovember 16, 2012 14:30 popoludní

  Komentár: 

  moja osobná skúsenosť s touto terapiou je úžasná! po smrti maminky som sa z depresií skúšala vyliečiť pomocou klasickej psychoterapie, ale Mudr.Phdr. XY nejavil o moje "triviálne" problémy záujem. tým pádom som ja stratila záujem o jeho "pomoc". potom som skúsila regresnú terapiu, ktorá pomáhala, no bohužiaľ terapeutka, ktorej verím, pôsobí dosť ďaleko od môjho bydliska. niekedy v tom čase som dostala do rúk knihu Cesta - The Journey od Brandon Bays a okamžite vo mne vzbudila záujem. Asi o rok som sa náhodou stretla s práve vyškolenou terapeutkou Cesty a môžem povedať, že po každom stretnutí sa cítim oveľa lepšie. možno tento koment pôsobí ako platená reklama, ale ako sa vraví, kto neskúsil - neuverí. ja osobne sa neviem dočkať ďalšej "Cesty" :-)

 4. Obrázok používateľa Janka
  Jankanovember 16, 2012 13:32 popoludní

  Komentár: 

  Pekný článok naozaj.Každému odporúčam CESTU podstúpiť nieje to nič zložité a určite sa to každému oplatí:-)

 5. Obrázok používateľa Ondra
  Ondranovember 16, 2012 22:32 popoludní

  Komentár: 

  Hovorice z vlastni zkusenosti, je Cesta a jeji nastroje naprosto jedinecnou metodou, jak najit sam sebe, svuj vlastni klid, svoji pohodu. Najednou vnitrne citim, jak prijmout STRACH a naprosto prirozene jej zmenit v porozumeni, odpusteni. Nevim jak to funguje, ale vim a prozivam, ze to funguje. Do meho zivota vstoupila laska tam kde byl strach, vstoupilo prijeti tam, kde byl boj, vstoupilo pochopeni tam, kde bylo obvinovani. Je to jako vratit se domu ... Z hloubi sveho srdce preji odvahu vam vsem, kterym se po bezpeci a klidu domova styska ...

 6. Obrázok používateľa iva
  ivanovember 26, 2012 14:06 popoludní

  Komentár: 

  Knihu cesta som mala ulozenu v pc uz par mesiacov, ale k citaniu som sa dostala o dost neskor. Osud to chcel, ze som ju citala v ten spravny cas a na srpavnom mieste. prave vtedy som bola na lieceni s koznou chorobou - psoriaza. Po docitany knihy som hned vedela, ze na liecenie uz nepojdem a psoriazu, podla doktorov nevyliecitelna choroba, uz nikdy nebudem mat. presla som si najprv emocionalnu a neskor fyzicku cestu. od prvej cesty uz presiel rok a ja som ich absolvovala uz niekolko. formou cesty si riesim svoje sukromne, citove vazby a co sa tyka fyzickej casti - psoriazu uz nemam. neberiem tabletky, masticky ani ziadne ozarovanie lampami, dokonca som tohto roku nebola ani na lieceni. som zdrava a za to vdacim mojej terapeutke, ze ma cestou previedla a prevadza a Brandon, ze na tuto formu terapie prisla a posunula ju dalej nam.
  Uz je len na nas, ci si problemy poriesime alebo ich zatlacime do uzadia.. Vsetkym Vam prajem vela peknych chvil s cestou....

 

 

Top