Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dr. Jesenský: Záhady v literatúre

Nekonvenčný autor literatúry faktu pozvanie portálu CEZ OKNO k našej veľkej radosti prijal a tak vďaka ústretovosti Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene sme 15. 11. 2017 mohli debatovať na široký okruh tém. Obľúbený zvolenský portál ZV-PODUJATIA.com priniesol reportáž naozaj bleskovo, uvádzame ju v pôvodnom znení:


Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene prináša široké spektrum podujatí, kde si naozaj môže vybrať každý. Ani v stredu 15. novembra podvečer to nebolo inak a čitáreň sa zaplnila zvedavcami. Všetci čakali na poodhalenie rúška tajomstva nad záhadami nášho sveta, či nášho Slovenska. Príroda tých tajomstiev prináša viac než dosť. Občas si nad nimi láme hlavu veda, občas literáti a občas každý z nás. Ak aj nenájdeme spoločnú reč, ba ani neprídeme na kĺbik veci, ľudstvo záhady vždy fascinovali a polemizovať nad všemožnými teóriami je celkom prirodzené.

Pred auditórium v tú stredu predstúpil Miloš Jesenský. Autor s potešením zavítal opäť do Zvolena, kde bol pred mnohými rokmi. Na spisovateľa a publicistu, ktorý ukončil veterinárne lekárstvo na Košickej univerzite, neskôr pracoval v Historickom oddelení Východoslovenského múzea v Košiciach a pôsobil ako externý ašpirant Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, čitáreň pôsobila útulne. Od roku 2008 je riaditeľom Kysuckého múzea v Čadci a externe prednáša muzeológiu na Žilinskej univerzite. Miloš Jesenský sa viac ako dve desaťročia venuje publicistike v oblasti záhad histórie.

Spisovateľ však zvolenskému publiku odhalil aj jednu zo záhad súčasnosti: Ako začať písať? Autorova skúsenosť je spojená s láskou k čítaniu, predovšetkým k literatúre faktu. Odtiaľ bol už len krok k písaniu. Ak si aj vy radi zalistujete v knihe, možno vás inšpiruje, že cesty hosťa viedli neraz aj do antikvariátu. „Človek, ktorý veľa alebo rád číta, v sebe napokon nájde drzosť a určite sa bude chcieť k čítanému vyjadriť. Neexistuje písané bez čítaného. Nikto nedokáže písať knihy bez toho, aby nečítal. A kto tvrdí opak, číta potajomky,“ žartovným tónom podotýka spisovateľ. Zhodnete sa s jeho názorom?

Záhadám histórie predchádzali aj úvahy a spomienky publicistu na slobodu vyjadrovania a prejavu názoru v 90. rokoch. Oproti tomu dnes vidí zmeny: „V dnešnej dobe sú ľudia hodnotení podľa toho, aký názor zastávajú. Hovorím o veciach na okraji poznania. O veciach, o ktorých čosi vieme, ale nevieme o nich dosť. Oveľa ľahšie sa o týchto záhadných veciach hovorilo v 90. rokoch, keď sme nemali toľko možností sledovať informácie na internete alebo v televízii. Jediná možnosť, kde sa dali nadviazať nové kontakty, boli napríklad také besedy, ako táto v knižnici.“

A teraz už poďme rovno na záhady. Presnejšie, poďme si spoločne posvietiť na to, kto sú ľudia, ktorým záhady nedajú spávať. Ako hovorí Miloš Jesenský, „to, že sa niekto zaoberá paranormálnymi javmi, neznamená, že je nenormálny“. Citujúc spisovateľa, pre takéhoto človeka je naopak vzťah k nevyriešeným tajomstvám nášho sveta záväzok, že sa nesmie vzdať zdravého úsudku.

Hosť zvolenskej knižnice sa začal venovať literatúre v atmosfére 90. rokov. Prvú knihu vydal v roku 1993. V tom čase býval v Košiciach, no vydavateľ bol v Ústí nad Labem. Kým dielo vyšlo, republika sa rozpadla, a autor napokon vydal knihu v Českej republike. Publikácia sa volala Štyri hodiny do stredoveku. Spisovateľ má v súčasnosti na konte okolo 40 kníh.

Kniha Temný horizont je knihou, ktorou si autor urobil v roku 2017 radosť. Vyšla jeho vlastným nákladom a je venovaná najnovším dielom seriálu Akty X. Hovorí o dopade tohto programu na našu spoločnosť. Od roku 1996, približne 3-4 roky, vychádzali v košickom večerníku Jesenského komentáre k seriálu. Rubrika mala obrovský ohlas.

Autor predstavil aj knihu s názvom Ďaleká misia (2017), kde sa zamýšľa nad tým, aký je vzťah kresťanstva k mimozemským civilizáciám. Položili ste si niekedy tú dilematickú otázku: Sme vo vesmíre sami? Ako sa dočítate na stranách knihy, samotní teológovia sa už posledných dvesto rokov zaoberajú otázkami iného života vo vesmíre. Tretia publikácia, ktorú na prezentáciu predstavili, je kolektívnym dielom autorov a nesie názov Najväčšie záhady a mystériá Slovenska (2017).

Miloš Jesenský je držiteľom ocenení Krištáľový tiger (1998), Weberovej ceny (2013) a Mimoriadnej medzinárodnej ceny E. E. Kischa (2015). Stretnutie s ním prinieslo viac-menej pohľad na to, či naša spoločnosť je ochotná aspoň trochu načúvať aj témam, na ktoré odpovede nepoznáme, no hypotéz či teórií, máme nespočetne.

Text: Monika Necpálová

Foto: Ján Števonka

Zdroj: https://zv-podujatia.com/


Tento článok z www.zv-podujatia.com môže byť šírený jedine celý, bez zmien a zadarmo, vrátane celej tejto poznámky (Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License)


Pozn. red. Práve spracúvame 2,5 hodiny video záznamu – vyjde exkluzívny rozhovor (vďaka Martine Piliarkinovej za skvelý priebeh) i záznam stretnutia. Ak chcete byť o tom hneď informovaní, kliknite na odber nášho video kanálu: ►SPRÁVY CEZ OKNO


Aktualizácia: Bolo nám cťou. O Záhadách a Tajomne seriózne...


Súvisiace:

Exkluzívny rozhovor s doktorom Jesenským (2016)
http://www.cez-okno.net/clanok/exkluzivny-rozhovor-s-doktorom-jesenskym

MILOŠ JESENSKÝ Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/milos-jesensky-vyber

HOVORY CEZ OKNO
http://www.cez-okno.net/hovory-cez-okno

VIDEOHOVORY CEZ OKNO
http://www.cez-okno.net/video-hovory-cez-okno


Štítky: 
november 16, 2017 14:13 popoludní

 

 

Top