Obrázok používateľa CEZ OKNO
Lieky vs výživové doplnky

Som zástancom prevencie a výživových doplnkov a hnevá ma, ak niekto napíše dobrý článok na túto tému a hneď sa nájde niekto, kto má na to samozrejme negatívny názor, bez toho, aby trochu rozmýšľal. Každý má právo povedať svoj názor a kritizovať, ale často by mal byť radšej ticho, lebo to robí aj na vlastnú škodu.

Hlavnou témou nie sú lieky alebo výživové doplnky, ale naše zdravie. A o to sa treba starať. Starať sa o svoje zdravie, to je veľmi široký pojem. Môžeme to rozložiť na drobné a povedať, že základom je pestrá a vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, dostatok pohybu a spánku, relax atď. To sú veci, ktoré vieme a v médiách denno-denne počúvame.

Ja chcem povedať, že tu ide hlavne o spôsob myslenia. A ak niekto napáda lieky alebo výživové doplnky, nejde ani tak o ne samotné, ako skôr o metódu, riešenie problémov. Ináč si tie negatívne stanoviská neviem vysvetliť. Sú viac založené na emóciách ako na zdravom rozume. Nejde o to, či niekto vie alebo nevie niečo pochopiť, ale on nechce, lebo sa cíti ohrozený, presnejšie povedané – jeho ego.

Situácia je taká, že nemôžeme byť absolútne bez liekov ani výživových doplnkov, myslím spoločnosť ako taká. Určite sa nájdu jednotlivci, ktorí sa v pohode zaobídu bez jedného alebo druhého a možno aj bez oboch. Problém je v tom, že nežijeme len zo vzduchu a niečo musíme do seba dávať. Hodnota a kvalita je tu veľmi diskutabilná až by som povedal negatívna. Človek potom má dve možnosti. Buď sa bude modliť, aby neochorel a keď, tak sa o neho postará štát a lekári. Alebo zoberie svoju situáciu aspoň čiastočne do svojich rúk a začne sa venovať prevencii. To ale neznamená, že si raz za čas dá skontrolovať tlak krvi alebo pichnúť nejakú vakcínu. Ale robí prirodzené kroky, ktoré tomu zdraviu tela prospievajú.

Ináč povedané, ak chcem, aby sa stalo to, tak spravím to. Ale ak nechcem, aby sa stalo toto, tak spravím radšej toto. To, či sa chceme alebo nechceme zaoberať takýmto prístupom, svedčí o našom spôsobe myslenia. Človeku, ktorý takýmto spôsobom myslí na svoju prevenciu, nebudú cudzie ani výživové doplnky. Ale človek, ktorého netrápi svoje zdravie a prevencia, sa bude vždy spoliehať na lieky a lekárov, zdravotníctvo a sociálny systém. Je to nezodpovedný prístup, ale dnes tak rozmýšľa väčšina ľudí. Radšej sa spoliehajú na niekoho iného, ako na seba. Prečo by sa mali starať o svoje zdravie, keď pohodlnejšie a „lacnejšie“ je ísť za svojím lekárom pre nejaké lieky.

Lieky sú podľa mňa veľmi užitočné, ak sa choroba dostane do určitého štádia, tak, že ju treba liečiť. Ale to je asi tak všetko. Výživové doplnky sú zasa na to, aby človek neochorel, aby dal telu to, čo ono potrebuje, kvalitný stavebný materiál, ktorý v bežnej strave buď nie je dostupný vôbec alebo len v minimálnych množstvách a podporil tým vlastnú odolnosť a obranyschopnosť organizmu. Čo sa týka výživových doplnkov, treba sa starať o to, či sú kvalitné, aké majú zloženie a či nemajú neželané vedľajšie účinky. Poctiví výrobcovia sami a s radosťou poskytujú tieto informácie. To sa pri liekoch veľmi nedá povedať, lebo čo dostanete na recept, to musíte zjesť. Diskusia s lekárom nie je možná, on má recept na patent. Na krabičke je síce napísané, čo to obsahuje a aké to má účinky, ale tým chemikáliám rozumie iba odborník a vedľajších účinkov je často viac ako pozitívnych, tak je lepšie to nečítať a nechať to predsa len na lekára.

Kto naozaj chce robiť niečo dobré pre svoje zdravie, ten si sám hľadá informácie, ktoré by mu poradili v tom, čo by mohlo byť pre neho dobré a potom sa podľa toho aj snaží správať. Zodpovednosť berie predovšetkým na seba, na svoj zdravý rozum a úsudok a keď sa objaví neistota alebo niečo vážnejšie, nemá problém ísť na kontrolu aj za lekárom a podrobiť sa v prípade nutnosti jeho liečbe.

Koho vlastné zdravie netrápi, alebo sa bojí prevziať hlavnú zodpovednosť za svoje zdravie na seba, ten bude vždy potrebovať odborníkov, ktorí sa budú o neho starať a informácie o výživových doplnkoch, ktoré by mu mohli možno pomôcť, ho určite nebudú zaujímať.

Len sa niekedy čudujem tým lekárom a farmaceutom, ktorí útočia na tých, ktorí používajú a predávajú tieto doplnky stravy, že oni zavádzajú a klamú, aby toho čo najviac predali. Sú lieky vari zadarmo? Keby mal pacient zaplatiť za liek toľko, koľko skutočne stojí, tak by sa veľmi rýchlo spamätal. A farmaceutickým spoločnostiam nejde o zisk? A lekári za podpísanie dohody s týmito spoločnosťami nemajú za to rôzne odmeny a výhody? Takže otázku financií by som tu radšej nemiešal. Je to príliš farizejské.

Týmto článkom som nechcel nikoho uraziť a nechcel som tiež povedať, že naše zdravie je založené na liekoch, výživových doplnkoch a ich vzájomnej konkurencii. Ale chcel som poukázať na to, že prístup k nášmu zdraviu začína v našej hlave. Nie je dôležité čo, ale ako (a samozrejme prečo). Až potom príde na rad - čo. Ale niektorí ľudia majú plnú hlavu toho čo a na to ostatné im už priestor nezostáva.

Dušan Žilinec

exkluzívne.cez.okno

jún 25, 2011 12:06 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 25, 2011 17:11 popoludní

  Komentár: 

  Vyborny clanok. Mam podobny pristup, snazit sa uchovat zdravie, a len ak nieco nahodou velmi nevyjde, pouzijem nejaky liek (nejake infekcie apod.).
  K predposlednemu odstavcu: tie utoky su bohuzial opravnene. Ak nejaki predajca oznaci svoj vyrobok za liek rakoviny (napr. V B17 volakedy), a pritom je to jed, ktory mnohym ludom len uskodil. Kazdy ma predsa pravo otestovat vyrobok vyskumom, a potom moze prehlasovat co chce.

 2. Obrázok používateľa dz
  dzjún 26, 2011 22:22 popoludní

  Komentár: 

  V tom predposlednom odstavci mi išlo predovšetkým o finančnú stránku. Čo sa týka kvality a opatrnosti, o tom som písal vyššie. Tie útoky mi bohužiaľ niekedy pripomínajú inkvizíciu a upaľovanie ľudí, ktorí vedeli liečiť bylinkami. Ak sú dôkazy o škodlivosti, je to niečo iné. Treba na to upozorniť. Preto sú v tejto oblasti potrebné informácie a zdravý rozum.
  Tie by mala poskytovať veda. Lenže tá sa venuje viac následkom ako skutočným príčinám a potom to aj tak vypadá. Ale už sa to pomaly mení. Čoraz viac ľudí si uvedomuje dôležitosť prevencie a samoliečby.

 3. Obrázok používateľa Stanley
  Stanleyjún 27, 2011 10:51 dopoludnia

  Komentár: 

  Liek mozno aj existuje ale farmapriemysel ho neda do obehu. Existuje zopar latok ktore su sice trochu trahsie, lebo su prirodne, ktore dokazu identifikovat rakovinovu bunku a zabrania aby sa nemnozila a nenapadala dalsie - na tomto principe funguje chemoterapia, lenze vyhana rakovinu do inych buniek. Ano, ak clovek sa nezaujima vo vlastnom zaujme o zdravie. s takym sa nedavam do diskusie ako vyzivovy poradca. Je to v samom cloveku ci si chce dat poradit co je dobre a co nieco neobsahuje.

 4. Obrázok používateľa IzisIzis
  IzisIzisjún 27, 2011 14:39 popoludní

  Komentár: 

  Zložité veci mávajú jednoduché riešenia. Zázračná pilulka, ktorú už roky sľubujú vynájsť, nie je tým riešením.Lenže ľudia nedokážu vzdať sa svojho nadbytku a prejsť na jednoduchý spôsob života a stravy a tak budú čakať na svoju zázračnú pilulu až do smrti. A živiť dovtedy celú farmaceuticko-medicínsku mašinériu, ktorá si veselo parazituje na ľudskej lenivosti myslieť a postarať sa sám o seba. V tom maraste, že sme dopustili aby nám sprznili pôdu, ktorá už nemá živín, je potrebné pomáhať si doplnkami, avšak zase opatrne, pretože je ich málo, ktoré sú naozaj aj liečivé a majú v sebe deklarované vlastnosti. Neviem si predstaviť väčšinu populácie, ako si večer sadá za internet (namiesto pozerania tých stupídnych superstarov, ružových záhrad a odpadných filmových brakov poslednej kategórie a iných hnusov)a dokáže sa dočítať, že ak má málo magnézia, najlepšie sa vstrebáva ako chlorid. Potom by nemuseli vyhadzovať eurych za nevstrebateľné šutre. Ale, komu niet rady ...

 

 

Top