Obrázok používateľa CEZ OKNO
Eckhart Tolle: Máme něco dělat pro změnu?

My máme dospět k opuštění naléhavého myšlení, to jest posuzování. Kdyby se právě to neodehrávalo v kolektivním energetickém poli planety, a právě teď, vůbec bychom tu neseděli na přednášce, nebyli bychom tu. Ale my jsme tady, protože právě to se právě odehrává v kolektivním energetickém poli. Lidé mi často kladou otázku: „To se nám stane jen tak samo, anebo my máme způsobit, aby se to stalo? Anebo máme jenom tak sedět a nechat to, ať se to stane?“

Ať řeknu „Musíme učinit, aby se to stalo“, nebo „Stačí sedět a nechat to, aby se to stalo“, ani jedna z těchto odpovědí není úplná. Musíte je obě spojit dohromady. Protože ve vás není nic, co by nebylo součástí celku. Cokoliv se děje ve vás, je součástí pohybu celku. A váš podíl toho, co celek chce, je, abyste cítili, že můžete způsobit, aby se to stalo. Takto celek pracuje skrze vás.

Takže je dobré cítit, že si můžete zvolit vystoupit z myšlení. Samozřejmě, jen si to zvolit, protože to skrze vás vykonává celek. Ale když to celek dělá skrze vás, skrze jednotlivé vědomí, je to, jako kdybyste to mohli udělat vy. A to je dobré. Zvolil jsem si vystoupit z myšlení. Proč to mohu udělat? Protože se probouzí vědomí, právě teď. Takže to není moje malé já, které dělá posun ve vědomí, ale je to Já jsem, vyjádření toho posunu. Vy Jste. Když řeknu Já jsem, myslím tím velké Já.

Takže učitelé, kteří vám říkají: „Není nic, co byste mohli udělat, ani nechtějte změnit své vědomí, jen dělejte to, co děláte,“ nemají úplně pravdu. A druzí, kteří říkají: „Musíte tvrdě pracovat, abyste se tam dostali,“ také nemají pravdu. Nechte to vstoupit do svého života, buďte otevření, spolupracujte s evolučním impulsem vesmíru, a to je to, co můžete udělat. Přestaňme klást překážky evolučnímu impulsu vesmíru, žijme ve spojení s přítomným okamžikem, ve vnitřním spojení.

Neříkejme přítomnému okamžiku „ne“, říkejme mu „ano“. A vystupme z myšlení v denním životě tak často, jak můžeme. Ale to vyžaduje, abychom měli záblesk toho, že je potřeba, abychom byli vědomim bez myšlení, právě teď, právě v této chvíli.

Nemusíte přece pořád myslet, to je iluze. Je přece o tolik krásnější jenom tak sedět, vůbec nic tím neztrácíte, jste zde jako pole vědomí. A to přenesete do svých interakcí. Podívejte se na jinou lidskou bytost. Proč ji potřebujete posuzovat?

Můžete se tomu učit od psa. Pes se na vás dívá a neposuzuje vás. Protože pes je ve stavu předmyšlenkovém. Proto je tak nádherné dívat se na psa, protože se díváte na neposuzování. Ale tam my se nechceme vrátit. My chceme do stavu postmyšlenkového. A tam se setkáme se psem v neposuzování. Pes je v předmyšlenkovém stavu, a my v postmyšlenkovém. Tam najednou poznáte tu krásu, vy i pes: Ano, teď jsme oba v neposuzování.

Možná že jste slyšeli vtip: Bože, modlím se k tobě, udělej mě takového, jaký si můj pes myslí, že jsem. (:-) Samozřejmě, malá chybička je v tom, že pes nemyslí. (:-) Ale pes vás miluje, protože není blokován myšlením, je v tom otevřenost k radosti a lásce. Pes vás miluje, dívá se na vás, takhle vrtí ocasem – pes nemyslí, nekritizuje vás. Prostě neposuzování, jenom tok energie.

A tam se máme dostat, když půjdeme za to, že musíme myslet, za potřebu myšlení, a tam budeme ve stejném stavu, ale mnohem hlubším, než je stav psa. Protože je v tom hluboké poznání.

A to bude možná ten důvod, proč lidstvo muselo projít tím egoistickým stavem. Proč by se to jinak takhle dělo? Někteří lidé si myslí, že to byla velká chyba, ale já si to nemyslím. Muselo se to stát. A jak to vím? Prostě to vím sám od sebe, že jsem musel projít iluzí ega a hluboce trpět, a skrze toto utrpení způsobené falešnou představou sebe, když se to utrpení stalo nesnesitelným, došlo k uvolnění, probuzení, jako když rozkvete poupě. Takže vlastně celou historii lidstva můžete pozorovat v sobě. Dokonce můžete pozorovat celou historii vesmíru. (1:16)

Eckhart Tolle

Preklad: Orgonet

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com

november 04, 2010 15:32 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymnovember 04, 2010 20:14 popoludní

  Komentár: 

  Neviem posúdiť celkovú výpovednú hodnotu článku no výrok že "pes nemyslí" mohol napísať jedine človek, ktorý nemal psa alebo ho mal pri búde na reťazi...

 2. Obrázok používateľa njustrit
  njustritnovember 05, 2010 09:48 dopoludnia

  Komentár: 

  uplne s tebou suhlasim-mala prihoda doma..mali sme psa-Shi-tsu-;Raz vecer priniesol syn malicke chuda maciatko-a nas pes miloval macky-maciatko asi bolo chore,tak sme sa snazili ho izolovat od nasho Boba-ale Bob bol zvedavy a tak sa k nemu snazil dostat-vsetci sme sedeli v obyvacke-aj Bob- zrazu sa dvihol-a hura za macatom-nez sme sa stihli spametat ,maca bolo cele pooblizovane-umyte :))-schytila som Boba a sup naspet do obyvacky-ale uz sme davali pozor-chvilku sedel a pozoroval nas,kedy sa zakukame do filmu-potom sa zacal plazit ku dveram/boli otvorene/-ked sa doplazil,sup na labky-pazurky zaklopotali na linoleu a uz sme vedeli-tak sup naspet-zase chvilu sedel-az bolo vidno ako sa mu honi hlavou ako to urobit,aby sa k macatu dostal-doplazil sa k dveram,plazil sa dalej aked si myslel ze ho nevidime,tak na labky,ale pazurky-klopi klop,tak zase prikaz -spet- na treti krat- sa plazil celu dobu-pozorovali sme ho-ako to ze teraz neklopoce?- plazil sa a labky mal dvihnute tak,aby sa mu pazure nedotikali linolea----------a ze pes nerozmysla?- preto som to tu tak rozviedla,aby bolo vidno myslienkovy pochod psa........

 3. Obrázok používateľa Anonym11
  Anonym11november 05, 2010 17:13 popoludní

  Komentár: 

  A niesu to nahodou instinkty?Teda ak si ako definiciu instinktu vezmeme dispiziciu pre dosiahnutie isteho ciela, ku ktoremu zviera netreba ucit.V tom pripade pes nemyslel..len konal instinktivne.A nevieme ake "myslenie" presne pan Tolle myslel, no urcite je to zajumavy clanok..snad sa dockame viac clankov z jeho prednasok ci rozhovorov..

 4. Obrázok používateľa Filip
  Filipdecember 04, 2010 11:24 dopoludnia

  Komentár: 

  Pes opravdu nemyslí (neposuzuje, myšlení ho neovládá) Je ale otázka, co považujeme za myšlení.. Co chtěl asi Eckhart říci je to, že pes bere člověka tak, jak je. Nemá potřebu ho posuzovat a na základě toho posouzení vytvářet vztah a díky tomu vztahu se vymezovat (vytvářet vlastně sebe - představu o sobě). Podívejte se na pejska (nebo i jiné zvíře) jak oslavuje život, na jeho hravost, čistou touhu poznávat atd. I když je pes třeba agresivní, je to agrese jako "čistá" reakce. Nebude pak ležet doma a hodiny přemýšlet, jak venku někoho pokouše a proč ho pokouše a že si to vlastně zaslouží...V případě psa je to tak, že ke komplexnějšímu myšlení evolučně nedospěl, v případě nás je to tak, že my jsme dospěli k možnosti myšlení překročit, jít za (udělat krok mimo). Neznamená to nemyslet, ale naopak myšlení používat jako užitečný nástroj v případě potřeby a jinak být v "živém" tichu - tady a teď. Je to tak jednoduché pro Vás a tak nepochopitelné pro myšlení :)

 

 

Top