Obrázok používateľa CEZ OKNO
První úhloměr na světě

V hrobce starověkého egyptského architekta byl nalezen bizarní objekt. Více než 100 let chátral, zatímco archeologové debatovali o jeho funkci. V současnosti se objevila první teorie, že je to první známý úhloměr na světě. Zajímavý návrh – který nenadchnul archeology – je založen na číslech zakódovaných na jeho povrchu.

Architekt Kha pomohl vybudovat hrobky faraónů během 18. dynastie, kolem roku 1400 př.n.l. Jeho vlastní hrobka byla objevena neporušené v roce 1906 archeologem Ernestem Schiaparellim v Deir- al- Medina, poblíž Údolí králů. Mezi jeho předměty byly měřicí přístroje a nivelační zařízení, které se podobá modernímu trojúhelníku a které se jevilo jako podivně tvarovaný dřevěný futrál s vyklápěcím víkem.

Schiaparelli myslel, že tento objekt v sobě uchovával další měřící přístroj. Muzeum v Turíně, Itálie, kde jsou předměty nyní vystaveny, identifikuje tuto věc jako váhu.

Nicméně Amelia Sparavigna naznačuje, že je to jiný architektonický nástroj – úhloměr. Říká, že klíč spočívá v číslech zakódovaných na objektu ve zdobené dekoraci, která připomíná květinu/kompas s 16 rovnoměrně rozloženými lístky, obklopený kruhovým klikatým ornamentem s 36 rohy.

Sparavigna říká, že pokud byla rovná část objektu položena na svah, olovnice by odhalila jeho sklon na kruhové části.

Zlomek jedné šestnáctiny obsahuje početní systém, který Egypťané používali, říká Sparavigna a rovněž bylo zjištěno 36 hvězdných skupin nazývaných decans, které později tvořily základ hvězdných hodin. To naznačuje, že objekt byl "úhloměr s dvěma stupnicemi, jedné založené na egyptské frakci, a druhé na základě decans".

Ale Kate Spence, archeoložka na univerzitě v Cambridgi, která se specializuje na starověkou egyptskou architekturu není přesvědčena a tvrdí, že objekt je jednoduše dekorativních účelů. Říká, že na rozdíl od těch známých měřicích přístrojů, nejsou označení na tomto objektu tak přesná:


"Když Egypťané chtějí být přesní, tak jsou." Říká, že Egypťané měli tendenci definovat úhly měřením obou stran obdélníku, a že žádný podobný nástroj není známý.

Zdroj a foto: newscientist.com

Preklad: Michael M. Faitl

Zdroj: astronauti.cz

Sekcie: 
september 22, 2011 13:49 popoludní

 

 

Top