Obrázok používateľa CEZ OKNO
TAJEMSTVÍ PYRAMID (Nové objevy ve starém Egyptě 3/6)

I když se zpočátku zdálo, že dokumentární pohled na nejznámější, turisticky nejpřitažlivější památky starého Egypta nebude díky mnoha povolením složitý problém, nakonec si byrokratická omezení vyžádala natáčení realizovat v několika etapách. Jen díky vytrvalosti autorů se podařilo získat záběry v místech, kam se podle průvodců Egyptské památkové péče dostanou novináři a filmaři jen zcela výjimečně.
V dokumentu si prohlédneme nejstarší pyramidu, kterou postavil architekt Imhotep pro faraona Džosera v Sakkře i pyramidu poslední, kterou si nechal postavit Amenemhet III. v samém středu oázy Fajúm. Kamera měla možnost proniknout i do nepřístupných interiérů, které jsou před širší veřejností utajené. Přiznejme, že bez účinné pomoci žijící legendy české egyptologie, prof. Miroslava Vernera, by to ale bylo zcela vyloučeno.

(V době natáčení vydal prof. Verner knihu „Pyramidy, tajemství minulosti“, která byla vzápětí přeložena v Německu, Velké Británii, USA, Itálii, Japonsku a chystá se verze pro Austrálii a arabsky mluvící svět. Bude to pravděpodobně nejpřekládanější egyptologická publikace, která kdy byla napsána. Pro záměr televizního projektu byla naprosto jedinečným zdrojem mnohdy zcela neznámých informací.)


3. časť DOKUMENTU nájdete na tejto adrese

Zdroj: https://www.youtube.com/user/novysvetovynerad

Sekcie: 
Štítky: 
august 05, 2011 06:31 dopoludnia

 

 

Top