Obrázok používateľa CEZ OKNO
Egyptológ určil polohu „stratenej“ armády kráľa Kambýsésa

HOLANDSKO | Keď egyptológ Olaf Kaper z Leidenskej university rozlúštil úplný zoznam titulov faraóna Petubastisa III vytesaných do stien starovekého chrámu nachádzajúceho sa na archeologickom nálezisku Amheida v egyptskej oáze Dachla, uvedomil si, že objavil odpoveď na záhadné zmiznutie kráľa Kambýsésa a jeho 50.000 perzských vojakov v egyptskej púšti približne okolo roku 534 p.n.l.


Prinášame rubriku, v ktorej nájdete preklady stručných zaujímavostí a postrehov, aktuálne kolujúcich po nete. Môžete nám posielať svoje tipy na redakcia@cez-okno.netGrécky historik Hérodotos sa domnieval, že armáda bola pohltená piesočnou búrkou

"Od devätnásteho storočia sa ľudia pokúšali objaviť túto stratenú armádu, pokúšali sa o to amatéri, ale aj profesionálni archeológovia. Niektorí odborníci sa domnievajú, že sa podarí objaviť niekde pod pieskom pochovanú celú armádu aj s jej kompletným vybavením, "povedal pre Science Daily egyptológ Olaf Kaper. Olaf Kaper si myslí, že perzská armáda bola porazená egyptským vodcom rebelov Petubastisom III v oáze Dachla a že, perzský kráľ Darius I. ukryl túto porážku, keď sa mu podarilo poraziť egyptských rebelov o dva roky neskôr. "Nápisy na stenách chrámu naznačujú, že na začiatku perzského obdobia tu musela stáť pevnosť. Akonáhle sme si to spojili so strohými informáciami čo sme mali o Petubastisovi III, vykopávkami z nálezísk a príbehom od Hérodota, boli sme schopní zrekonštruovať, čo sa stalo", dodal Olaf Kape.

Zdroj: http://archaeology.org/news/2262-140625-dachla-oasis-cambyses

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Podrobné správy na tému "EGYPT" nájdete na tejto adrese.


Všetky časti rubriky OČKO postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Kambýsés II.
http://www.cez-okno.net/stitok/kambyses-ii


Autori: 
Sekcie: 
jún 29, 2014 16:39 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top