Obrázok používateľa CEZ OKNO
Egyptský expert popiera teóriu, že kráľovná Nefertiti je v Tutanchamonovej hrobke

Teória britského experta ohľadom hrobky je „neopodstatnená“, hovorí popredný egyptológ.
Jeden z popredných archeológov Egypta sa stráni ostrej diskusie, ktorá vznikla kvôli udalostiam spred viac ako 3 000 rokov: vychýrenému miestu hrobky kráľovnej Nefertiti. Manželka faraóna Nefertiti zomrela asi v roku 1 330 pred Kristom a miesto jej posledného odpočinku nebolo nikdy objavené.

Nicholas Reeves, britský egyptológ, ktorý teraz pôsobí na Univerzite v Arizone, verí, že našiel odpoveď. Minulý mesiac oznámil, že hrobka kráľovnej Nefertiti pravdepodobne leží za jednou stenou hrobky kráľa Tutanchamóna.

Ale Zahi Hawass, popredný archeológ a predošlý minister pamiatok Egypta povedal pre Telegraph, že pán Reeves rozširuje „neopodstatnenú” teóriu.

„Pán Reeves nám predal vzduch”, povedal pán Hawass počas interview v Káhire. „Potvrdzujem, že za stenou nie je vôbec nič.“
„Mal úspech, keď povedal niečo vzrušujúce - hrobka Nefertiti je vo vnútri hrobky Tutanchamona. Ale jeho teória je neopodstatnená."

Pán Hawass sľúbil, že pán Reeves nebude mať povolené otestovať svoju predstavu.

„Nedovolím – a nedovolil by to žiadny archeológ – urobiť otvor do Tutanchamonovej hrobky,” povedal. „Hrobka je veľmi zraniteľná; akýkoľvek otvor môže vystaviť maľby úplnému zrúteniu."
Pán Reeves založil svoju teóriu na obrázkoch interiéru Tutanchamonovej hrobky s vysokým rozlíšením. Verí, že cez praskliny a štrbiny sú slabo viditeľné dva tajné prechody.
V nedávno uverejnenej štúdii pán Reeves vykladá svoju vieru, že jedna chodba by mohla viesť do obyčajnej skladovacej miestnosti a ďalšia by mohla viesť k hrobke Nefertiti.

Mamdouh al-Damaty, súčasný minister pamiatok povedal, že je 90-percentná šanca, že za stenami Tutanchamonovej hrobky existujú ukryté komory.

Ale pán Hawass trval na tom, že nová teória nie je ani len hodná skúmania.

„Nie je logické, že každý archeológ príde s nejakou predstavou a vy ho budete nasledovať – pretože teórie sa nezakladajú na dôkaze," povedal. „Nie je ani jednopercentná šanca, že Reevesova teória je správna."

Pán Reeves verí, že hrobka Tutanchamona bola pôvodne vybudovaná pre kráľovnú Nefertiti a že ona leží nerušená za tým, čo verí, že je deliaca stena.

Naproti tomu pán Hawass verí, že faraónova hrobka bola pôvodne vybudovaná pre jeho brata, Ay. Predpokladá, že kvôli tomu, že Tutanchamon zomrel náhle a nečakane, bol pochovaný v hrobke svojho brata.


Tutanchamonova posmrtná maska, Obr. Harry Potts/flickr «

Čo sa týka miesta odpočinku kráľovnej Nefertiti, pán Hawass má inú teóriu; hovorí, že leží v Amarne, v pozostatkoch starovekého hlavného mesta v Nílskom údolí.

Pán Hawass tiež verí, že jedna z dvoch múmií žien nájdených v Údolí kráľovien je v skutočnosti Nefertiti.

Tieto dve múmie boli presunuté z hrobky KV 21 do Egyptského múzea kvôli testom DNA.

DNA neznámej múmie sa porovná s DNA nedávno objavenej múmie kráľovnej Mutnodjmet, sestry Nefertiti.

Tieto testy by odhalili pravdu, povedal pán Hawass, a nasledovanie teórie pána Reevesa nedáva žiadny zmysel a riskuje poškodenie Tutanchamonovej hrobky.


›› Väčší obrázok
Foto: Kenneth Garrett

„V Egypte nie je nikto – či už minister archeológie alebo ktokoľvek iný – kto by prevzal zodpovednosť za urobenie čo i len škrabanca v Tutanchamonovej hrobke,” povedal pán Hawass.
„Takže to je dôvod, prečo si myslím, že tá predstava je mŕtva."

Magdy Samaan

27. december 2015

Zdroj: telegraph.co.uk

Obrázky: redakcia

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Ostuda světové egyptologie
http://www.cez-okno.net/clanok/ostuda-svetove-egyptologie

Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.cez-okno.net/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-strane

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.cez-okno.net/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonove...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity

Nefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertity

Tutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamon

Hrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62


Sekcie: 
január 13, 2016 23:24 popoludní

 

 

Top