Obrázok používateľa CEZ OKNO
Bioprinting - nová technologie pro výrobu umělého masa

Velký posun v oblasti výzkumu umělého masa ohlásily v těchto dnech laboratoře Modern Meadow (http://modernmeadow.com/) a Organovo (http://www.organovo.com/). Využití technologie, která se v současné době požívá pro výrobu plastů a nyní se testuje pro umělou výrobu lidských orgánů a tkání, je možné aplikovat také pro výrobu zvířecího masa, produktů z něj a také zvířecích kůží.


Technologie 3-D printingu, bioprintingu nebo česky tisku tkání spočívá v tom, že jednotlivé vrstvy buněk jsou pokládány na sebe v malých vrstvách a díky preciznímu řízení počítačem tak mohou vznikat struktury stejné, jako má maso skutečné. Tak se odstraňuje problém, na který naráží ostatní v současnosti známé technologie na výrobu masa – problém s věrohodným napodobením struktury – a tedy i odpovídajícího pocitu, který pak konzument z masa má.

Současný výzkum na tomto poli je financován zakladatelem Paypalu, miliardářem Peterem Thielem, jehož nadace poskytla tři nové granty zaměřující se na podporu inovací v oblasti techniky a inženýrství.

Hlavním teoretickým důvodem Modern Meadow pro tento krok je aktuální problém zdrojů, které konzumace masa stále vice vyžaduje: “Pro výrobu jednoho hamburgeru potřebujete přibližně 15 kg krmiva pro zvíře, 2300 litrů vody, 7 m2 pro pastvu a růst krmiva, 0,3 wattu elektrické energie pro transport a fázi výkrmu a vyprodukujete tak celkem 6 kg CO2.”, říká Andreas Forgács, jeden ze zakladatelů laboratoře, a pokračuje: ”Když k tomu přidáme fakt, že v současné době je na zemi už 7 miliard lidí a to vyžaduje 60 milard pěstovaných zvířat, pak představa 100 miliard zvířat při odhadech vzrůstu populace do roku 2050 na 9 milard, by znamenalo ekologickou katastrofu – něco se tedy musí změnit.”


Cena masa získáváného technologií bioprintingu je v současné době sice vysoká, nicméně výzkum pokračuje a do budoucna by měla rapidně klesnout.

Andreas a Gabor Forgács, zakladatelé Modern Meadow si pochvalují vývoj také v oblasti vývoje kůží, které jsou bioprintingem dnes vyráběny: “Technicky má kůže jednodušší strukturu, takže je snažší ji vyrábět”. Do konce roku 2013 chtějí nový materiál představit módnímu průmyslu a do pěti let nevylučují, že by mohlo být možné běžně si koupit bundu z umělé kůže, vyrobené tímto způsobem.

Po zavedení tohoto způsobu získávání masa a kůže by tak poklesl celkový rozsah zabírané plochy země o neuvěřitelných 99%, spotřeba vody by klesla o 96%, elektrické energie o 45% a ubylo by také celých 18% z celkového objemu emisí CO2 - pro zvířata by pak samozřejmě tato změna znamenala konec utrpení ve velkochovech a na jatkách.

Můžeme tedy jen doufat, že další generace budou znát tzv. hospodářská zvířata už jen z projektů typů edukačních nebo veganských farem (http://www.youtube.com/watch?v=7G50v6fflzU) nebo jako s lidmi žijící svébytné bytosti (http://www.youtube.com/watch?v=R9Ogrx8LqLc).


Video s přednáškou profesora Forgácse (EN) najdete níže, další články s technologickým popisem metody najdete v článcích BBC, CNBC a jiných zde: http://modernmeadow.com/news/press/#in-five-years-you-may-be-wearing-a-l...

VIDEO (EN) nájdete na tejto adrese

Zdroj: http://vegan-fighter.com/

Prevzaté z: http://www.ac24.cz/


Súvisiace:

Vegánstvo
http://www.cez-okno.net/veganstvo


Sekcie: 
Štítky: 
február 20, 2013 23:16 popoludní

 

 

Top