Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čítali ste kodaňskú zmluvu?

Môžeme iba dúfať, že v decembri si svetoví lídri len radostne zabicyklujú po pekných kodaňských uliciach. Pretože keby sa im skutočne podarilo ostatných primäť podpísať zmluvu - ako je momentálne navrhnutá - svet čaká veľmi nepríjemné prekvapenie. Vravíte, že ide len o predbežný návrh? Ak ho zatiaľ nepoznáte to preto, že inak zhovorčiví politickí predstavitelia si nedali námahu oboznámiť vás s tým, čo im navrhovatelia predložili, že majú zvážiť. Ani médiá. Lord Christopher Monckton, bývalý poradca Margaret Thatcherovej, začiatkom mesiaca prednášal na univerzite Bethel v St. Paul, Minnesota a veľmi tým rozbúril hladinu. Verejnosť sa totiž po prvý raz dozvedela o 181-stránkovom dokumente OSN z 15. septembra, ktorý sa týka navrhovaných opatrení v súvislosti so zmenou podnebia - hrubý náčrt toho, o čom sa bude rokovať v decembri.

Zatiaľ si ho na YouTube pozrelo milión osôb, ale ďalších aspoň milión by sa malo ešte pridať, pretože lord Monckton varuje, že účelom kodaňského návrhu je ustanoviť transnacionálnu "vládu" - na takej úrovni, akú svet ešte nevidel. Schéma pre nové inštitučné aranžmá v zhode s konvenciou, o ktorej sa začína písať na str. 18, obsahuje výpočet opatrení, týkajúcich sa "vlády". Cieľom je udeliť novej, zatiaľ nepomenovanej, inštitúcii OSN moc priamo zasahovať do finančných a ekonomických záležitostí, ako aj vecí, týkajúcich sa životného prostredia vo všetkých krajinách, ktoré podpíšu kodaňskú zmluvu.

Dôvod pre ustanovenie takejto mocnej inštitúcie je jasný: v spomínanom návrhu sa v jednej vete za druhou hovorí, že rozvinuté krajiny budú musieť hradiť náklady na "dlhovú adaptáciu" rozvojových krajín, aby bolo údajne možné zabezpečovať zmierňovanie zmeny podnebia. Veta 33 na strane 39 hovorí, že tok finančných prostriedkov v rámci adaptácie v rozvojových krajinách musí do roku 2020 predstavovať najmenej 67 miliárd dolárov alebo až v rozsahu 70 až 140 miliárd ročne.

A ako donútia rozvinuté krajiny zabezpečiť tento tok financií rozvojovému svetu?

Návrh ponúka množstvo alternatív, vrátane možnosti č. 7 na strane 135, ktorá predstavuje (globálny) 2-percentný odvod z peňažných transakcií na medzinárodnom finančnom trhu pre všetky stránky Annex 1. Krajiny Annex 1, to sú priemyselné krajiny, t.j. - okrem iných - Spojené štáty americké, Austrália, Veľká Británia a Kanada.

Janet Albrechtsen, WSJ: "Has Anyone Read the Copenhagen Agreement?"
http://online.wsj.com/article/SB1000142405274870357460457450058028567907...

Zdroj: protiprudu.info

Sekcie: 
Rubriky: 
december 10, 2009 23:10 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top