Obrázok používateľa CEZ OKNO
Milióny včiel na Floride tajomne kleslo k zemi za jediný deň

Úrady už vylúčili ochorenia, vrátane neslávne známej „Colony Collapse Disorder“ (CCD), ako príčinu.
Britský Daily Mail uvádza, že až 12 miliónov včiel z približne 800 včelstiev vo všetkých oblastiach padalo mŕtvych k zemi zhruba v rovnakom čase okolo 26. septembra – a miestni včelári hovoria, že sú pravdepodobne na vine pesticídy.

CCD je termín často používaný – popisuje nevysvetliteľné masové vymieranie včiel na celom svete, čo zvyčajne znamená, že včely opustia svoje úle z akéhokoľvek dôvodu a nikdy nenájdu cestu späť domov. Masové vymieranie spojené s CCD sa často vyskytujú na úplne náhodných miestach po celom svete a zvyčajne zahŕňajú postupný proces zmiznutia a prípadné Colony Collapse – a mŕtve včely sa obvykle nikdy nenájdu.

Nedávne udalosti na Floride zahrnujú to, že stovky včelstiev na 30 rôznych miestach v okruhu jeden a pol kilometra doslova padali mŕtve a všetky v rovnakom čase a zanechali po sebe mrtvé telá čo je dôvod, prečo orgány odmietli ako príčinu CCD. Na základe vzhľadu mŕtvych včiel, rovnako ako synchrónne načasovanie ich smrti, pesticídovým postrekom sa zdajú byť na vine v tomto prípade.

„Som celkom ostrý chlapec, ale je to srdcervúce,“ povedal Charles Smith ze Smith Family Honey Company, spoločnosti na výrobu medu pre News 13 v Orlande. Jeho rodinná spoločnosť stratila odhadom 150 000 dolárov za včely v posledných umrtiach včiel. „Nielen, že sme mali finančnú stratu, ale tvrdo pracujeme na tom, aby tieto včely boly v dobrom zdravotnom stave.“

Vymieranie na Floride sa zhoduje s nedávym celoštátnym úsilim na hubenie komárov, kedy vrtuľníky lietali nad rôznymi časťami kraja a boli striekané pesticídy do vzduchu. Úradníci samozrejme poprierali toto striekanie za peniaze daňových poplatníkov a že nemá nič spoločné s včelou genocídou.

„Fakt, že to bolo tak rozšírené a tak rýchlo, myslím, že je možné prakticky vylúčiť ochorenia,“ povedal Bill Kern, entomológ z University of Florida (UF) pro Florida Today. „Stalo sa to v podstate skoro za jeden deň. Obvykle ochorenia u dospelých, alebo plodu, nemajú nič také, čo ich zabije oboch.“

Mnoho včelárov, ktorí stratili svoje úle v masovom zabíjaní včiel, zvýšili predaj americkým farmárom, ktorí ich potom používali na opeľovanie potravinárskych plodín. Vzhľadom na ich masívne straty by mnoho z týchto včelárov nakoniec stratili celé včelárske podnikanie.

Pro Free Pub přeložila Gabriela Mociková

Překlad článku Tens of millions of Florida bees mysteriously drop dead in one day, beekeepers blame pesticides
http://www.naturalnews.com/033781_honey_bees_pesticides.html

Zdroj: freepub.comehere.cz


Súvisiace:

Včely v ohrožení
http://www.cez-okno.net/clanok/zdravie/vcely-v-ohrozeni


Autori: 
Sekcie: 
november 02, 2011 15:49 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa jozef
    jozefnovember 02, 2011 20:44 popoludní

    Komentár: 

    nie je uhyn vciel predpovedany Hopi indianmi ???

 

 

Top