Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očami vzdelaného amatérskeho meteorológa: 13. K tryskovému a zonálnímu proudění

Ahoj :)
Jednak posílám fotku dnešního podvečerního sprejování; evidentně před noční silnou studenou frontou od severu až severozápadu...přece by nemohli nechat takovou situaci bez úprav, že... 8)
(P.S. Orgonet: U nás v ČB bylo dnes velké sprejovací rušno, dráhy letadel rovné i různě zahýbané (zatáčky dělají, když jim hodně záleží na výsledku), a jedno éro to nade mnou dokonce otočilo o 180° - asi si něco zapomněli doma (:-)))

K tomu jet streamu/tryskovému proudění - s tím je to složitější. Ono samotné tryskové proudění nelze rozhodně moc přiblížit k zemi - z principu jeho samotného vzniku. Ale manipulace s ním je určitě hodně důležitá, při pokusech vytvořit hodně extrémní situace.

Tryskový proud vzniká ve výšce 7-12km (20 km už rozhodně ne) v důsledku dynamiky na rozhraní globálních vertikálních cirkulačních buněk, které jsou 3 na každé polokouli http://www.meteocentrum.cz/encyklopedie/vseobecna-cirkulace-atmosfery.jpg

My jsme na pomezí č.2 a 3. Zde je to s lepší grafikou http://zemepis.jergym.cz/foto/31/vseobecna%20cirkulace%20atmosfery%201.jpg

Tlak ve výšce vzniku jet streamu je kolem 200-400 hpa; tedy zhruba třetinový jako u země a je to zhruba uprostřed atmosféry, pokud to vezmeme z hlediska hmotnosti vzduchu nad a pod nějakým místem (tlak neklesá s výškou lineárně) - a z tohoto logicky vyplývá, že právě v této oblasti je největší dynamika vertikální cirkulace v atmosféře, a proto tu tedy jet stream vzniká.

No ale - jak se tedy může s jet streamem "hýbat". Vezmu to hodně zeširoka:

Polární fronta, na které je jet stream položen, je mezi 45-70°s.š. a nejsilnější je jižně od středů cyklón v této oblasti (tedy v oblasti nejsilnějšího zonálního proudění). Na stejných místech je tedy nejsilnější i jet stream. Běžné má rychlost mezi 100-300km/h, ale v takovýchto situacích může mí i těch 500km/h a není to nic zvláštního; nejrychlejší hodnoty tryskového proudění, které byly naměřeny, byly prý dokonce přes 700km/h. U cyklón také bývá nejníže položen, tedy kolem 7 km. Z principu moc níže být nemůže, ale má velký vliv na proudění pod ním.

U silných cyklón se obvykle dostane velmi nízko tropopauza (hranice mezi dolní troposférou a stratosférou nad ní, obvykle bývá položena 10-25km nad zemí); a nezřídka kdy se dostane až pod tryskový proud a stratosférický vzduch se smíchá s troposférickým - a při dynamice pod tryskovým proudem to způsobí právě ten nejsilnější vítr co bývá i dole; takováto situace tu nastala právě i za orkánů. A například teď 6.1. za této situace http://www.wetterzentrale.de/pics/archive/2012/avn/Rtavn00120120106.png tropopauza klesla až k povrchu a u země byl místy vzduch až ze stratosféry... a taky pěkně silný vítr.

Takže shrnuto (a pro ty, co se odborných termínech moc neorientují): tu máme jasný důvod, proč je v poslední době všude v mírných šířkách severní polokoule tak prosazováno a uměle zesilováno ono zonální proudění, o kterém jsem psal nedávno. Jen na něm tu může vzniknout silný jet stream a pod ním pak velmi silný vítr....

Bohužel před tímto jevem myslím orgonit pomoct zásadněji nemůže; protože na rozdíl od větru v bouřkách, který je způsoben lokální dynamikou bouřkové oblačnosti v jejím jádru, tak tady se jedná o rovnoběžné proudění velkých vzduchových mas.

Pěkný den
Snowman

P.S. Orgonet: Snowmane, velký dík za vysvětlení. (Jen myslím/doufám, že orgonit přece něco pomůže ... přírodní jevy nejsou přece jenom tvrdá fyzika...)

Nedivím se, že nevědomí oficiální meteorologové žasnou, co to počasí dělá...
http://4.bp.blogspot.com/-nwq1FoUsxIs/Tw9DAsCPzRI/AAAAAAAAG-E/ZEPLAY64OO...

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com


Súvisiace:

Seriál: Klimatické rany
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-klimaticke-rany


Autori: 
Sekcie: 
január 15, 2012 18:57 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top