Obrázok používateľa CEZ OKNO
Polsko oznámilo úplný zákaz geneticky modifikované kukuřice Monsanta

K aktivismu proti Monsantu ve Francii (http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/kukurice-monsanta-zakazana-ve-fra...) a Maďarsku se přidalo i Polsko – oznámilo, že vydá úplný zákaz geneticky modifikované kukuřice MON810. Oznámení vydal polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Sawicki tvrdí, že pyl pocházející z tohoto geneticky modifikovaného kmene může být ve skutečnosti zničující pro již slábnoucí včelí populace.


„Na vyhlášce se pracuje. Představuje kompletní zákaz kmene kukuřice MON810 v Polsku,“ uvedl Sawicki pro tisk.

Podobné opozice vůči Monsantu se objevily 9. března, když sedm evropských zemí zablokovalo návrh dánského předsednictví EU, které by umožnilo pěstování geneticky modifikovaných rostlin na celém kontinentu.

Byla to Francie, která v únoru vedla útok proti GMO s tím, že žádá Evropskou komisi, aby pozastavila povolení pro geneticky modifikovanou kukuřici firmy Monsanto. A co víc, země shledala biotechnologický gigant vinným z chemické otravy.

V rozhodnutí vydaném soudem v Lyonu (jihovýchodní Francie) pěstitel obilí Francois Paul tvrdí, že Monsanto neposkytlo řádné varování na svém produktu – herbicidu Lasso, což vyústilo v neurologické problémy, jako je ztráta paměti a bolesti hlavy.

Soud nařídil znalecký posudek ke stanovení částky náhrady škody a ověření spojení mezi Lassem a hlášenými onemocněními. Výsledkem je obvinění, které dláždí cestu pro další právní kroky jménem poškozených zemědělců.

Od roku 1996 zemědělské odvětví francouzského systému sociálního zabezpečení shromáždilo asi 200 oznámení ročně o nemocích souvisejících s pesticidy. Avšak pouze 47 jich bylo zjištěno v posledních 10 letech.


Národy se neustále bouří proti Monsantu – Maďarsko zničí 1000 akrů GM kukuřice a Indie obviňuje Monsanto z biopirátství.

Překlad článku Poland Announces Complete Ban on Monsantos GMO Maize
http://www.trueactivist.com/poland-announces-complete-ban-on-monsantos-g...


Súvisiace:

Maďarsko zničí všechna geneticky modifikovaná kukuřičná pole od Monsanta
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/madarsko-znici-vsechna-genetick...

Peru schválilo velkolepý desetiletý zákaz geneticky modifikovaných potravin
http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/peru-schvalilo-velkolepy-deseti...

GMO
http://www.cez-okno.net/rubrika/gmo


Zdroj: freepub.comehere.cz

Sekcie: 
apríl 10, 2012 19:05 popoludní

 

 

Top