Obrázok používateľa CEZ OKNO
Poplach ohledně tyčí vyhořelého paliva: „Černobyl na n-tou“

Tímto článkem nemám v úmyslu strašit, i když na klidu určitě nepřidá... Ale chci tím poukázat na jednu věc: asi bychom měli chápat tuto katastrofu jako nutnou součást všeobecného čištění planety. Jinak by si totiž lidé zřejmě nebyli schopni uvědomit, kolik "časovaných bomb" ke zničení planety si sami vytvořili/umožnili, aby byly vytvořeny. A zdá se, že to začíná fungovat - některých zemích už začali prověřovat svoje elektrárny. Vypadá to, že by se odtud mohla vytvořit brána k prosazení dosud tajných volných a bezpečných energií.

Kéž lidstvo i planeta tuto krizi šťastně přečkají, kéž je co nejméně utrpení. Věřím, že naši vesmírní bratři a sestry nás v tomto velkém průšvihu nenechávají ve štychu.

(Naše i světová média dosud většinou svorně ujišťují, že další Černobyl nehrozí - o nebezpečí vyhořelého paliva ani slovo - např. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/odbornici-katastrofa-typu-cernobyl-v-ja..., ovšem ti, co do toho vidí hlouběji, soudí jinak - viz přeložený článek. Ostatně, i Černobyl za humny jsme přežili...)


Zřejmě nejméně známým aspektem tří explozí a četných požárů, které zasáhly postižený jaderný reaktor Fukušima od soboty, je fakt, že výbuchy pravděpodobně rozsáhle poškodily vysoce radioaktivní tyče vyhořelého paliva, které jsou skladovány v kontejnerech vedle aktivních jaderných tyčí. Zvýšení krize by podle jaderného inženýra Arnie Gundersena mohlo znamenat „Černobyl na n-tou“ (angl. Tchernobyl on steroids).

Jak můžete vidět z výše uvedeného grafu, tyče vyhořelého paliva jsou skladovány v blízkosti schrány aktivních nukleárních tyčí, blízko střechy reaktorového komplexu. Video ze sobotního výbuchu a následné obrázky jasně ukazují, že jednotka vyhořelého paliva mohla být výbuchem snadno poškozena.

Podle jaderného inženýra Arnie Gundersona z Fairewind Associates, který je členem veřejné kontrolní komise jaderné elektrárny ve Vermontu, která je identická jako Fukušima 1, neschopnost udržet v chladu bazény, které obsahují vyhořelé palivo za posledních 20 let, může zapříčinit „katastrofické požáry“ a změnit tuto krizi v „Černobyl na n-tou“.

BBC nyní oznamuje, že je domněnka, že se zahřívají i „vyhořelé palivové tyče na reaktorech 5 a 6“, dále nový požár na reaktoru 4, kde je skladováno více tyčí, který způsobuje kouř vycházející ze zařízení.

„Japonská zpravodajská agentura Kyodo oznamuje, že skladovací bazén v reaktoru 4 – kde jsou skladovány vyhořelé tyče – možná vře. Tepco říká, že údaje ukazují na vysokou úroveň radiace v budově, která je tím nepřístupná“, dodává zpráva.

„Na 40 let staré jednotce Fukušima 1, kde sobotní exploze zničila budovu reaktoru, je bazén vyhořelého paliva umístěn nad reaktorem, ve shodě s designem General Electric. Tokyo Electric řeklo, že se pokouší vyřešit, jak udržet úrovně vody v bazénech, což naznačuje, že tam selhaly i normální bezpečnostní systémy. Neschopnost udržet adekvátní úrovně vody v bazénech by mohly vést ke katastrofickému požáru, jak praví jaderní experti, z nichž někteří se domnívají, že bazén jednoty 1 je možná nyní odhalen“, hlásá Washington Post. http://www.washingtonpost.com/business/economy/at-two-reactors-a-race-to...


Tyče musí být udržovány v chladu, protože jinak začnou hořet a jako v případe reaktoru č. 3 začnou uvolňovat plutonium a uran ve formě páry do atmosféry.

To je špatná zpráva, protože plutonium rozptýlené do atmosféry je ještě nebezpečnější než spaliny z tyčí bez plutonia,“ píše Kirk James Murphy.
http://www.infowars.com/fuel-rod-fire-at-fukushima-reactor-would-be-like...


„Měli bychom štěstí, kdybychom se měli znepokojovat vyhořelými tyčemi pouze z jednoho bazénu. Ale takové štěstí nemáme. Fukušima Daiči má sedm takových bazénů. Šest z nich jsou (nebo byly) umístěny na vrcholu šesti reaktorových budov. Jeden „společný bazén“ je v úrovni terénu ve zvláštní budově. Každý „vrcholový bazén“ obsahuje celek 3450 svazků tyčí. Společný bazén obsahuje 6291 svazků tyčí. (Společný bazén má okna, která byla téměř jistě zničena tsunami.) Každý svazek obsahuje 63 tyčí. To znamená, že elektrárna Fukušima Daiči může obsahovat přes 600 000 tyčí vyhořelého paliva.


Fukušima Daiči

V minulých třech dekádách bylo velmi mnoho diskusí ohledně designu jaderného reaktoru Mark 1.

Jak dnes oznamuje ABC News http://abcnews.go.com/Blotter/fukushima-mark-nuclear-reactor-design-caus..., „před 35 lety, Dale G. Bridenbaugh a jeho dva kolegové z General Electric rezignovali ze svých pozic, protože byli stále více přesvědčeni, že jaderný reaktro Mark 1, který kontrolovali, má tak závažné nedostatky, že by to mohlo vést ke zničující nehodě.“

„Problémy identifikované v r. 1975, byly ty, že při navrhování obalu nebyla brána v úvahu zátěž, která může vzniknout při ztrátě chladící kapaliny,“ řekl Bridenbaugh v interview. „Zátěž, která by tím byla vyvinuta na kontejner, by vyvolala velmi rychlé uvolňování energie, což by mohlo roztrhat kontejner a vytvořit nekontrolovaný únik.“

http://www.prisonplanet.com/alarm-over-spent-fuel-rods-threatens-chernob...

Paul Joseph Watson, PrisonPlanet.com, 15. 3. 2011

Preklad: Orgonet

Podobný článek: http://www.thenation.com/article/159234/fukushimas-spent-fuel-rods-pose-...

P.S. Orgonet: O této záležitosti píší i česká média, ovšem většinou s desinformační poznámkou, že Černobyl se v žádném případě nemůže konat. Viz např. dnešní Technet:

"Přesto ale o katastrofě byť jen vzdáleně podobné Černobylu zatím nemůže být ani řeč."
Zdroj: http://technet.idnes.cz/bazen-je-horsi-nez-reaktor-proc-fukusimu-ohrozuj...

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com

marec 17, 2011 14:03 popoludní

 

 

Top