Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ropa alebo konopa?

Touto formou by som chcel poukázať na problém, ktorý je väčšinou ignorovaný, problém, ktorý ma globálne nepriaznivé až katastrofálne následky a problém, ktorý sa dá riešiť. Tým problémom je ropa a produkty, pri ktorých je ropa základnou ingredienciou. Jedná sa hlavne o chemický priemysel, ktorý už niekoľko desaťročí tvorí zdanlivo nenahraditeľnú súčasť nášho života. To, že napríklad auto pri súčasných technológiách nepotrebuje ani kvapku tejto suroviny a aj napriek tomu autá na ropu hromadne jazdia, je už asi mnohým z vás jasné, ale týmto sa teraz nechcem zaoberať, hoci aj to s tým veľmi úzko súvisí.

Skôr by som chcel upriamiť pozornosť na plastové či syntetické produkty, ktoré sú všade okolo nás, a ktorých výroba či už rovno produkty ako aj ich odpad, priamo či nepriamo zasahuje denno denne do zdravotného stavu ba dokonca veľmi negatívne zasahuje do vývoja populácie ako takej. Jedna sa o syntetické výrobky každého druhu od plastových fliaš, obaly akýchkoľvek produktov, samotné produkty elektronika, hračky, pesticídy, odev až po izolačný materiál, olej atď. Dávam do pozornosti aj linku na dokument, ktorý sa tejto téme venuje konkrétnejšie.

http://www.cez-okno.net/clanok/vymierajuci-samci-en

Možno si myslíte, že tieto produkty sa dajú vyrábať jedine z ropy a že neexistuje žiadna iná alternatíva, ale opak je pravdou. Väčšina týchto produktov sa dá vyrobiť 100% ekologicky a jednoducho, ak ako hlavnú surovinu použijeme konope, presnejšie vlákna z konopných stoniek.

Z týchto vlákien je možné vyrábať široké spektrum materiálov akými sú napríklad plasty, textílie, oleje, izolácie, papier, farby, tmely, kozmetika atď. Dávam do povedomia stránku ktorá sa zaoberá danou témou.

www.konopa.sk

Dôvod prečo sa teda tieto produkty nevyrábajú hromadne touto ekologickou formou je zhruba priamo úmerný tomu prečo autá v dnešnej dobe jazdia na fosílne palivá.

Otázkou je dokedy to takto ešte bude fungovať a či už včera nebolo neskoro zaoberať sa touto problematikou.

M.J.

marec 16, 2010 23:13 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top