Obrázok používateľa CEZ OKNO
Škandál v súvislosti s globálnym otepľovaním - sleduj tok peňazí

ExxonMobil vlani daroval 7 miliónov dolárov rôznym politickým inštitútom, vrátane inštitútu Aspen, Ázijskej spoločnosti a Transparency International. Sumu 125 tisíc dolárov dal aj inštitútu Heritage a National Center for Policy Analysis - dvom konzervatívnym mozgovým trustom, ktoré ponúkli verejnosti opačné názory, než všeobecne uznávané postoje v súvislosti s klimatickou zmenou. Čítajúc zoznam darov (ktoré, mimochodom, predstavujú len 0,00027 % z ich celkového zisku 45 miliárd dolárov), človek by si mohol myslieť, že hádam narazil na škandál doby. Lenže vďaka nedávnemu škandálu v súvislosti s teóriou o globálnom otepľovaní v dôsledku ľudskej činnosti, ho zrejme treba hľadať niekde inde.

"Climategate", ako čitatelia dobre vedia, sa týka najpoprednejších vedcov - klimatológov, ktorí sa spolčili, aby zablokovali prístup k informáciám, hoci im to prikazuje zákon o slobode vo vymieňaní informácií, ďalej o vydierali tých vedcov, ktorí s nimi nesúhlasili, manipulovaní procesov preverovania (ich konceptov a údajov) inými vedcami a potláčaní alebo ničení informácie, nezhodujúcej sa s ich údajmi o teplotách - fakty, ktoré minulý týždeň prezradili zverejnené e-maily (a dokumenty) vedcov Východoanglickej univerzity (CRU). Ale prečo to tí vedci robili?

Keď chceme nájsť odpoveď na túto otázku, je osožné obrátiť sa na starú známu metódu: sleduj tok peňazí.

V rokoch 2000 až 2006 dostal Phil Jones, riaditeľ CRU, granty v hodnote 19 miliónov dolárov, čo bolo 6-krát viac, než čo dostávali v 90-tych rokoch. A to preto, lebo poplašný zvonček o globálnom otepľovaní v dôsledku ľudskej činnosti hlasito zvonil.

Čím hlasnejší poplach, tým väčšie sumy. A kto má možnosť najhlasnejšie vykrikovať, než riaditeľ CRU, ktorý z toho potom môže najviac ťažiť?

V dôsledku tohto Európska komisia vydelila na výskum podnebia takmer 3 miliardy dolárov a to nepočítame finančné prostriedky od vlád členských krajín. V Spojených štátoch chce kongres a senát vydať 1,3 miliardy na výskum podnebia, ktorý uskutočňuje NASA, 400 miliónov na výskum NOAA a ďalších 300 miliónov dolárov vydelili pre National Science Foundation. V Austrálii majú títo alarmisti dokonca k dispozícii osobitné oddelenie s vlastným rozpočtom. Ale všetky tieto financie nie sú ničím proti tomu, čo banka HSBC odhaduje, že sa tento rok vydalo na rôzne "zelené iniciatívy", hlavne alternatívne energie ako etanol a iné schémy - tie, na ktorých takí ako Al Gore a jeho partneri v Kleiner Perkins hodlajú pekne zarobiť.

A o každú dodatočnú miliardu vládnych grantov sú teraz odhodlané uchádzať sa aj univerzity, výskumné ústavy, organizované skupiny za životné prostredie, atď. Tie dnes už dohromady tvoria čosi ako nezávislý ekosystém. Hociktorá z nich sa môže uchádzať o grant - hlavne, že si osvojila vieru v realitu neodvratnej katastrofy v dôsledku znečistenia prostredia ľudskou činnosťou - asi tak, ako keď kňaz musí veriť v existenciu Boha.

Tu nejde o to, že všetky tieto skupiny by boli skorumpované a hodlali by peniaze vydať na niečo iné, než o čom hovoria. Ale všetky sú závislé od istého základného predpokladu - od hypotézy, ktorá im zabezpečuje živobytie, preto sa musia snažiť za každú cenu dokazovať jej správnosť. Keby nebolo žiadneho dôkazu, tak všetko, čo reprezentujú - vrátane tisícov pracovných miest - by sa okamžite stratilo. Toto je známe ako "privilegovaný záujem". A privilegované záujmy sú nepriateľom pravej vedy.

Bret Stephens, Wall Street Journal: "Climategate: Follow the money"
http://online.wsj.com/article/SB1000142405274870393940457456612425020549...

Zdroj: protiprudu.info

Sekcie: 
Rubriky: 
december 16, 2009 23:55 popoludní

 

 

Top