Obrázok používateľa CEZ OKNO
„Ani o mne nevie nikto všetko...“

Miroslav Karlík je odborník na problematiku UFO, ufológ so zdravým kritickým pohľadom na skúmané javy. Už takmer dvadsať rokov vedie trnavský UFO-klub a je v kontakte i s ďalšími bádateľmi v tejto oblasti.
"Od doby čo som sa naučil čítať som veril, že na tých hviezdach hore žijú ľudia tak ako my. To sa nesie mojím celým životom a vlastne neviem povedať prečo."

„Snažíme sa každú správu vyhodnotiť a až potom pustiť do sveta. Poteší ma, keď sa mi príde ospravedlniť ten, ktorý to považoval všetko iba za moje sny.“

Rozhovor s Miroslavom Karlíkom

Aká bola Vaša cesta k Ufológii? Máte na tomto poli svoj vzor?

Od doby čo som sa naučil čítať som veril, že na tých hviezdach hore žijú ľudia tak ako my. To sa nesie mojím celým životom a vlastne neviem povedať prečo. Vzor v podstate nemám, lebo každý sme jedinečný a ja som si na vzory nikdy moc nepotrpel, lebo viem len to, čo mi niekto o tom alebo tom povedal alebo napísal. Ani o mne nevie nikto všetko.

Vaša kniha UFO NA SLOVENSKU spôsobila nemalý rozruch i u našich susedov. Najzaujímavejšie zdokumentované udalosti, včítane nákresov, originálnych fotografií a výpovedí očitých svedkov. Očividne si nechávate záležať a vyhýbate sa lacným špekuláciám. Existuje téma, ktorá sa do tejto knihy nedostala? Môžeme sa tešiť na pokračovanie?

Pokračovanie pripravujem, budú to viac-menej výpovede očitých svedkov nevysvetlených zážitkov a pozorovaní. Samozrejme aj najnovších piktogramov.

Na UFO MAGAZÍN, ktorý vychádzal v r. 1992-2005, spomínajú mnohí, jestvuje reálna šanca znovu ho oživiť či už v tlačenej alebo elektronickej podobe?

Rád by som sa podieľal na podobnom projekte ako bol UFOMAGAZÍN ale žiadny vydavateľ sa zatiaľ neobjavil aj keď je v skutočnosti na Slovensku o čom písať.

Môžete nám povedať pár slov o projektoch venujúcich sa UFO problematike na Slovensku?

UFO REVUE vzniklo z iniciatívy mladého ufológa z BB, trochu som mu pomohol vstúpiť medzi ufológov. Na stránkach UR sa snažíme informovať verejnosť o najnovších pozorovaniach z oblastí záhad na Slovensku. V dávnejšej minulosti vznikol projekt AUFOB, ktorí mal spájať všetky Ufokluby Slovenska i jednotlivých Ufobádateľov. Časom sa však väčšina klubov rozpadla a zostali len jednotlivci. Najnovšie sme od začiatku tohto roku vytvorili stránku www.UFOKLUB-TRNAVA.SK kde uvádzame našu činnosť ale aj najnovšie pozorovanie zo Slovenska, nakoľko klub slúži ako centrum pre zber a vyhodnocovanie informácii o neznámych javoch na Slovensku. Samozrejme, len tých ktoré sa k nám dostanú. UFO klub Trnava má už 18 rokov svojej činnosti. Zozbierali sme množstvo zážitkov pozorovaní a ďalších javov, ktoré sa snažíme vysvetliť.

Obzvlášť u UFO sa vraj často prejavuje politika cielenej dezinformácie. Aký je váš názor na konšpiračné teórie, o ktorých sa v poslednom čase mnoho píše i hovorí?

Ja som presvedčený, že tieto teórie existujú v praktickej podobe a slúžia na skresľovanie, bagatelizáciu a vytváranie falzifikátov a poloprávd v oblasti UFO.

Vo svete sa presadzuje tzv. Exopolitika, založená na pochopení toho, že Zem bola navštívená mnohými vyspelými mimozemskými rasami s rozmanitými druhmi motivácií, programov a etiky. Skúma dynamiku tohto vzájomného pôsobenia medzi mimozemskými rasami a pozemšťanmi. Aký je Váš pohľad na tento trend, ak ho tak môžeme nazvať?

Spojitosť obyvateľov Zeme s bytosťami s vesmíru, je podľa mňa jednoznačná. Podieľali a podieľajú sa na vývoji ľudstva od jeho vzniku. Nesmú v súčasnosti priamo zasahovať, ale neustále nám dávajú najavo, že nás pozorujú. Sú to rôzne stretnutia ale hlavne vytváranie piktogramov, ktoré nás nútia rozmýšľať, čo to má znamenať. Nie je to systém otázka odpoveď ale je to len obraz, ktorý musíme študovať, prečo je tu a prečo taký a čo to vlastne znamená.

Na mňa osobne pôsobí slovenská UFO scéna veľmi solídne, nie je tak okázalá ako v iných krajinách, zato mám pocit, že "čo pustíte von", že sa tomu dá naozaj dôverovať...

Snažíme sa každú správu vyhodnotiť a potom pustiť do sveta. Nie sme neomylní a treba si uvedomiť, že sme vlastne amatéri, ktorí nemajú dostatočné množstvo zariadení a informácií, ktoré má k dispozícii vedecký svet. Spolupracujeme s rôznymi jednotlivcami, ale len na súkromnej báze. Ľudia sa omnoho ľahšie posmievajú ako spolupracujú. Práve táto naša vlastnosť brzdí poznanie. Radšej budú vytvárať falzifikáty, ako nám pomáhať.

Váš najneobvyklejší zážitok z bádateľskej praxe? Môže byť vôbec nejaký zážitok spojený s UFO obvyklý? :)

Je fakt, že neobvyklé sú všetky overené prípady. Každý zážitok s neznámom je jedinečný a neopakovateľný. Dá sa mu uveriť len vtedy, keď to človek zažije sám na sebe. Je veľmi potrebné, keď už máte aspoň teoretické vedomosti, potom analýza zážitku je ľahšia. Treba ľudí informovať a tak vlastne zbavovať ich psychického šoku z pozorovania takéhoto javu. Toto je tiež účelom činnosti nášho klubu v Trnave.

Asi nie je ľahké žiť takpovediac bežný občiansky život a byť zahĺbený do tak vážnej problematiky, akou Ufológia nepochybne je. Určite nie sú zriedkavé rôzne reakcie okolia - máte i nejakú úsmevnú príhodu?

To je fakt. Mám veľa zážitkov, ktoré neboli moc povzbudzujúce. Často sa mi ľudia za chrbátom posmievali, ale na takých ľuďoch svet nestojí. Môj záujem o problematiku UFO zasahuje hlboko nielen do môjho života, ale aj do celej rodiny. Poteší ma, keď sa mi príde ospravedlniť ten, ktorý to považoval všetko za moje sny a to sa už párkrát stalo. Držím sa hesla „psi štekajú, ale karavána ide ďalej“. Moc veselých scén som nezažil. Konečné poznanie výsmechu je nakoniec smutné - ľudská hlúposť.

Absolvovali ste už nejednu besedu či neformálne stretnutie. Existuje otázka, ktorú Vám ešte nik nepoložil, no ktorú by ste radi zodpovedali?

Mimozemšťan nie som. Ale viem, že ma pozorujú nielen mimozemšťania.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov i do budúcna.

CEZ OKNO sa zhováral Sokol

Ďalšie uverejnenie článku len s povolením redakcie!

exkluzívne.cez.okno


Miroslav Karlík je odborník na problematiku UFO, ufológ so zdravým kritickým pohľadom na skúmané javy. Už takmer dvadsať rokov vedie trnavský UFO-klub a je v kontakte i s ďalšími bádateľmi v tejto oblasti.

Stránky www.ufoklub-trnava.sk informujú o všetkých aktivitách UFO klubu. Tu sa dozviete aj o pripravovaných prednáškach a literatúre, ktorá sa zaoberá touto problematikou.

Odkazy nájdete tiež na stránkach Asociácie UFO bádateľov www.aufob.org


KNIHU môžete ZAKÚPIŤ na tejto adreseUFO klub Trnava
Asociácia UFO Bádateľov

Podrobné správy na tému „UFO a MIMOZEMŠŤANIA“ nájdete už tradične
na tejto adrese.

Ďalšie naše exkluzívne interviews nájdete v rubrike HOVORY CEZ OKNO
na tejto adrese.

júl 19, 2010 11:57 dopoludnia

 

 

Top