Obrázok používateľa CEZ OKNO
Morské monštrá TOP 10

KP.RU | Žraloky, veľryby - zabijaci, pirane, jedovaté medúzy – toto nie je ani zďaleka úplný zoznam nebezpečných obyvateľov morských teritórií.

V tomto výbere predstavujeme desať najstrašnejších morských monštier, s ktorými sa je lepšie nikdy nestretnúť.

1. Máločo vieme o tajomnej gigantickej chobotnici, žijúcej hlboko v čiernych vodách Tichého oceána. Ich mysticizmus posilňujú legendy námorníkov o ich obrovských chápadlách vyrážajúcich spod vody a prepichujúcich lode. V skutočnosti tieto stvorenia dorastajú do veľkosti 18 m a vážia 900 kg. (AFP/GETTY)

2. Vorvaň – najväčší predstaviteľ zubatých veľrýb. Dospelí jedinci rastú do dĺžky 18 m. (AP)

3. Červený kamčatský krab má dĺžku 1,5 m a váhu do 10 kg. (PAUL GROVER)

4. Zubatý a desivý morský ďas žije na jednom z najstrašnejších miest – na dne mora. (AFP/GETTY)

5. Mohutné veľryby – zabijaci sa živia rybami, tuleňmi a dokonca žralokmi. Poznáme prípady, kedy tieto ohromné tvory sťahovali tuleňov z ľadovcov a unášali na dno morské čajky a ostatné vtáky. (BARCROFT MEDIA)

6. Tieto strašné ryby obývajú tropické a mierne chladné vody – no, našťastie, tvárou v tvár sa vám sotva podarí ich zažiť, pretože žijú v hlbinách do 5000 m. (IAN JONES)

7. Navzdory jej rozmerom golfovej loptičky, chobotnička vás môže skutočne „bodnúť“. Jej jed je taký silný, že môže usmrtiť človeka, protijed ešte neexistuje. (JOHN TAYLOR)

8. Táto ryba obývajúca veľké hlbiny je známa svojím krehkým telom a veľmi ostrými zubami pripomínajúcimi britvu. Peskarka – je desivý dravec (okolo 15 cm), láka korisť pomocou výhonku, ktorý jej trčí spod brady a vyžaruje svetlo. (GORDON AG-JONES)

9. Kedysi vyhynutý druh – latimeria – nanovo objavený v roku 1938. (AFP/GETTY)

10. Najjedovatejšia ryba na svete – bradavičnatka – je majster maskovania. Skvele splýva s morským dnom. Nie je útočná, no ak na ňu stúpite, jej jed vás môže paralyzovať alebo dokonca zabiť. (PA)

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

máj 08, 2010 15:34 popoludní

 

 

Top