Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vulkán na Islande začal chrliť elektrinu (fotografie gigantických bleskov nad kráterom)

KP.RU | Blesky nad kráterom neboli prekvapením. Skôr či neskôr sa museli ukázať. Dôvodom tohto očakávania bola minuloročná erupcia sopky Mount Redoubt na Aljaške. Vtedy sa po prvýkrát podarilo sfotografovať zúrivosť vulkanickej či špinavej búrky – tak volajú tento fenomén. Podarili sa aj súčasné snímky, ktoré boli vyhotovené vďaka špeciálnemu zariadeniu: reagovalo na elektrické impulzy a umožnilo fotografovať blesky bezprostredne v tom momente, kedy udierali.

Ak uveríme vedcom, tak blesky, ktoré udierajú z mračien popola, disponujú neuveriteľnou silou.

Sú silnejšie ako blesky sprevádzajúce uragány. Ľuďom žijúcim v kraji tieto blesky rušili televízory.

Mraky popola, ako sa ukázalo, sú schopné skrútiť sa do tornáda a sformovať sa podobne ako atmosférické vetry.

Akým spôsobom mračná popola naberajú elektrické impulzy a vystreľujú ich, ešte nie je presne známe. No zdá sa, že na charakter bleskov pôsobí celková zostava mračien. Napríklad na Aljaške, kde ústie sopky bolo voľné od ľadu a snehu, udierali výhradne červené blesky.

Na Islande, kde vulkán chrlí spod ľadových prasklín a mračná popola sa miešajú s vodnou parou a kryštálikmi ľadu, udierajú farebné blesky – od modrých po zelené.

Schopnosť vulkánov vrhať blesky je známa už dávno. Prinajmenšom na úrovni rozprávania očitých svedkov. Aj známy výtvarník Karl Brjullov znázornil niečo, čo sa podobá na blesk v mračnách popola na svojom slávnom obraze „Posledný deň Pompeí“.

Na elektrických impulzoch nad vulkánmi páchali hriech aj evolucionisti. Domnievali sa, že tieto blesky miliardy rokov dozadu vyprovokovali chemické reakcie, ktoré na počiatku viedli ku vzniku reťazcov aminokyselín a potom aj k životu. No málokomu sa podarí odfotiť vulkanickú „búrku“.

Pripomenieme: erupcia sopky na Islande začala 21. marca 2010. Pokračovala veľkou explóziou 14. apríla. Z obavy pred popolom, ktorý sa dostal do atmosféry, vlády veľkých európskych krajín zakázali leteckú dopravu. Až 20. apríla ráno niektoré letiská zahájili vzdušnú dopravu.


VIDEO nájdete na tejto adrese


Vladimir Lagovskij, 20. 4. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
apríl 20, 2010 17:03 popoludní

 

 

Top