Obrázok používateľa CEZ OKNO
Curiosity přistálo na Marsu – krok vpřed, nebo krok vzad při hledání života?

Vědecká laboratoř, zvaná Curiosity, přistála úspěšně na Marsu. „Hlavním úkolem Curiosity,” podle NASA, “je vyzkoumat zda oblastní studium Marsu může nabídnout vhodné podmínky pro mikrobiální život.” K dosažení své dvouleté průzkumné mise nese nukleárně poháněná Curiosity 15krát tolik vědeckého vybavení jako všechna předchozí vozítka na Marsu. Curiosity bude na místě analyzovat vzorky půdy, hornin i atmosféry a předávat výsledky zpět vědcům do NASA. NASA tvrdí, že “Curiosity je odvážným krokem vpřed v poznávání naší sousední planety.”


Důležité je, že podle Doug McCuistiona, ředitele programu Mars Exploration v ústředí NASA ve Washingtonu, DC, "přechod na misi vědeckého programu se soustřeďuje na vodní historii planety a jejího potenciálu pro dřívější nebo současný život."

Zajímáte-li se o to dozvědět se o možnostech současného života na Marsu, Curiosity není určeno k zodpovězení této otázky. Ptáte se proč ne? Podle NASA neprůkazné výsledky části experimentů NASA o současném mikrobiálním životě na Marsu znamenají, že není důvod opakovat takové experimenty a riskovat nové vědecké ostré diskuze. NASA má právo se tímto znepokojovat, protože polemika nad experimenty Viking Lander z roku 1976 ještě neskončila. Podle jisté vědecké studie publikované v dubnu 2012 konec konců experimenty Vikingu život úspěšně zaznamenaly. To vše vytváří současný důraz NASA na hledání toho, zda vůbec existují podmínky pro život na Marsu, poněkud triviálním a vypadá to jako krok špatným směrem. Zde je to, co vám sebe-více-blahopřejná tisková zpráva NASA nad úspěšným přistání Curiosity neřekne. V dubnu 2012 tým vědců a matematiků analyzoval data z mise Viking z roku 1976, o tom že byl zachycen na Marsu život v jednom ze čtyř experimentů řízených dvěma robotnickými vozítky. Jejich zpráva “Složitost analýz experimentů Vikingu „Labeled Realise“ (LR), vydaná v Mezinárodním časopise aeronautiky a vesmírné vědy, vzkřísila diskuzi nad výsledky mise Viking “experimentu Labeled Release” podle návrhu Dr. Gilbert Levina. Mise Viking LR byla dosud jedinou misí na Mars určenou NASA k zachycení života. Dr. Levin si byl jist, že experiment zachytil mikrobiální život na Marsu, ale jeho kolegové z NASA s ním nesouhlasili a jeho překvapivé zjištění bylo zapomenuto v písku Marsu nebo v čase. Toto nové vědecké zkoumání došlo k závěru, že Levin měl pravdu celou dobu. Zde je to, k čemu tým vědců ve své zprávě v roce 2012 došel:


Jediné pokusy o zachycení mimozemského života, které byly provedeny, byly tři, a ty byly součástí mise na Mars Vikingu v roce 1976. Z nich pouze experiment Labeled Release(LR) získal jasně pozitivní reakci... Aplikovali jsme složité analýzy na data z Vikingu LR... Došli jsme ke složitému vzorci zpozorovaného v aktivních experimentech silně připomínajících biologii, zatímco jiný vzor v kontrolních reakcích je pravděpodobněji ne-biologický... Tyto analýzy podporují výklad, že experiment Viking LR zachytil dochovaný mikrobiální život na Marsu.

Tak proč NASA nenaplánuje nějaký nový experiment k zachycení života na Marsu? Je to otázka 2,5 miliard dollarů, o které by měla požádat na misi Curiosity a na její rozpočet. Skutečně se očekává, že budeme věřit, že po více jak třech desetiletí od Vikingu, NASA stále neplánuje experiment, aby přesvědčivě zodpověděla, zda v současné době existuje na Marsu život, nebo ne? Spíše, než že je Curiosity „odvážným krokem vpřed v poznávání naší sousední planety”, to vypadá jako drahý krok zpět, aby se zabránilo obnovení vědeckého sporu nad tím, zda na Marsu existuje život, nebo ne.

© Michael E. Salla, 6. srpen, 2012

Preklad: Karel Rašín


AKTUALIZÁCIA:

Nafilmovalo Curiosity na Marsu UFO? Nové video publikované NASA z 16. 8. 2012
http://www.clickorlando.com/news/Does-new-NASA-video-show-UFO-on-Mars/-/...


Zdroj: http://www.exopolitika.cz/


Súvisiace:

Téma: MARS
http://www.cez-okno.net/tema-mars


Autori: 
august 26, 2012 22:09 popoludní

 

 

Top