Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vědci říkají: prohledejme Měsíc kvůli starověkým stopám mimozemšťanů

Stovky tisíc snímků Měsíce budou prohlíženy kvůli tomu, že se říká, že jsou tam znamení po mimozemšťanech, kteří navštívili našeho kosmického souseda, pokud se tedy uskuteční plány předložené vědci. Mimozemšťané by tam mohli zanechat vzkazy, vědecké nástroje, hromady odpadků nebo důkazy o dolování na prašném měsíčním povrchu, které by mohly být spatřeny lidskými dalekohledy a vesmírnými loděmi na oběžné dráze.

Ačkoli šance na nalezení díla dávných mimozemšťanů jsou mimořádně malé, vědci argumentují tím, že prohledávání fotografií měsíčního povrchu prováděné počítačem nebo analýzy zdrojů amatérskými nadšenci by byly dost levné na to, aby ospravedlnily danou důležitost potencionálního nálezu.

Profesor Paul Davies (http://cosmos.asu.edu/) a Robert Wagner (http://sese.asu.edu/people/robert-wagner) z arizonské státní univerzity prohlašují, že snímky Měsíce a další informace sesbírané vědci pro jejich výzkum by se měly prohledat kvůli znakům po mimozemské intervenci. Cílem návrhu je doplnit pátrání po mimozemském životě jako je SETI.


"Přestože je jen drobná možnost pravděpodobnosti, že nějaké mimozemská technologie zanechala na Měsíci své stopy, je to důležité prozkoumat," píší vědci v online časopise Acta Astronautica http://dx.doi.org/10.1016/j.actaastro.2011.10.022

"Stojí to za skenování dat známek inteligentní manipulace, nemáme tím co ztratit, i když možnost objevení mimozemské technologie je nízká", dodávají.

Vědci soustřeďují svou pozornost na průzkumnou lunární sondu NASA, která od roku 2009 zmapovala čtvrtinu měsíčního povrchu ve vysokém rozlišení. Mezi těmito snímky si vědci již všimli míst přistání Apolla všech sond bez posádky z NASA (http://www.guardian.co.uk/science/nasa) a Sovětského svazu, některé z nich byly odhaleny jen díky jejich podivným stínům.

NASA uveřejnila více jak 340 000 LRO záběrů, ale očekává se, že toto číslo vzroste časem až na milión - jak bude mapující orbiter snímat zbytek měsíčního povrchu.

Jeden způsob jak skenovat všechny záběry se týká zapisujícího softwaru prohledávajícího podivně vyhlížející znaky, jako jsou ostré linie solárních panelů nebo kontury lomů nebo klenutých budov pokrytých prachem. Ty jsou možná po milióny let viditelné, protože měsíční povrch je geologicky neaktivní, mění se jen pomalu.

Seismometr na palubě Apolla 12 (http://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/missions/apollo12.html) zaznamenal pouze jeden dopad měsíčně meteoritu o velikosti zhruba grepfruitu s rádiusem 350km. Podle Daviese a Wagnera by to trvalo stovky miliónů let pro objekt deseti metrů, než by byl pohřben lunárním prachem zvířeným tímto dopadem.

Alternativním přístupem by bylo poslat k prohlídce na internetu desítky tisíc záběrů amatérských nadšenců, ačkoli by to vedlo k nesouhlasu nad tím, co představuje nějaký neobvyklý a potencionálně mimozemský rys.

Nejspolehlivější by asi bylo nalezení artefaktu, zprávy, zanechaného tam úmyslně. Ten by mohl být v nějaké kapsuli a zanechán v nějakém velkém kráteru jako je na měsíčním povrchu kráter Tycho (http://www.lpi.usra.edu/education/timeline/gallery/slide_61.html) na jihovýchodních výšinách, jak píší vědci. Dlouhou dobu přetrvávající zprávy by mohly být pohřbené v hlubinách, ale s vysílači, které pronikají měsíčním povrchem, dodávají.

Mimozemský život by zde mohl postavit lunární základny v podzemí z lávových tubusů na temné straně Měsíce, kde jsou čedičové plošiny a mohli by po sobě zanechat nějaké zbytky, když povrch opouštěli.

Ian Sample (http://www.guardian.co.uk/profile/iansample), vědecký dopisovatel, http://www.guardian.co.uk/, 25. 12. 2011

Překlad: Karel Rašín

Zdroj: Exopolitika.cz


Súvisiace:

Mesiac
http://www.cez-okno.net/rubrika/mesiac


Autori: 
január 09, 2012 23:58 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa minati
    minatijanuár 10, 2012 19:27 popoludní

    Komentár: 

    Pokiaľ to budú zábery len od NASA tak zakaždým im dajú už retušované fotky... však ako je u NASA zvykom... stačí zagoogliť a kuknúť si tie okaté trápne foto retuše :( ... tým pádom je to pre vedcov zbytočné zaoberať sa tým...

 

 

Top