Obrázok používateľa CEZ OKNO
Grand Canyon a tajemství egyptské jeskyně 2. díl

Jistě není třeba nikomu představovat největší perlu amerického středozápadu, národní park Grand Canyon. Každoročně ho navštíví přes pět milionů turistů a tak by snad nikoho ani ve snu nenapadlo, že na tak frekventovaném místě může být ještě něco tajemného. Ovšem opak je pravdou pokud vezmeme v úvahu, že většina z těchto návštěvníků stráví v parku průměrně tři hodiny a to na několika vyhlídkách především na jižní straně (South rim). Další skutečností je, že obrovská část území je nepřístupná, velice málo prozkoumaná a na některé lokality je dokonce “zakázaný“ vstup jak pro turisty, tak i pro samotné zaměstnance parku.


No a nakonec nelze přehlédnout také fakt, že po stovky let zde mají svou posvátnou půdu indiánské kmeny, a to i v dnešní době.

Expedice, která se nikdy neuskutečnila

O co tedy v Grand Canyonu jde? Vše se týká jedné události, která se stala před zhruba sto lety. 5.dubna roku 1909 se na titulní stránce novin Arizona Gazette objevil článek o archeologické expedici do Grand Canyonu, kterou financoval Smithsonian Institut a jejímž výsledkem bylo objevení egyptských artefaktů, podzemních prostor a dokonce mumií (viz první díl, http://www.cez-okno.net/clanok/grand-canyon-a-tajemstvi-egyptske-jeskyne..., pozn. red.). Pátý duben je velice blízko prvnímu, nabízí se tedy otázka zda nejde o aprílový žertík vydavatelů novin, ale na druhou stranu pětka není jednička. Od té doby se po jakýchkoliv dalších informacích jakoby slehla zem a to je prakticky vše co dnes víme. Jedno je však nutné zdůraznit hned na začátku. Nikdo nikde neřekl, že se našla egyptská jeskyně, tento výraz vznikl v průběhu let na základě spekulování nejrůznějších dobrodruhů a badatelů a samotní autoři pouze přirovnali nález k egyptské, či tibetské kultuře.

Původní příběh je o tom, že tým výzkumníků našel podzemní síť tunelů vysoko nad hladinou řeky Colorado, kde se nacházely starodávné artefakty, sochy a mumie. Zpráva v novinách je sice od anonymního autora, což je poněkud podezřelé, ale na druhou stranu zmiňuje jména některých účastníků expedice jako je například profesor S. A. Jordan a cestovatel G. E. Kinkaid. Taková zpráva by nepochybně způsobila naprostou senzaci nejen v odborných kruzích, ale hlavně by se na jejím základě musely přehodnotit určité historické skutečnosti o tom, kdo vlastně objevil Ameriku. A zde nastávají první nesnáze. Přestože novinový článek je reálný a naprosto jasně popisuje zapojení Smithsonian Institutu do této akce, samotná organizace dodnes kategoricky odmítá jakoukoliv spojitost s touto “pohádkou“. To samozřejmě nahrává do noty nejrůznějším konspiračním teoriím o utajování důkazů. Nejjednodušším řešením v takovém případě je pokusit se zjistit informace přímo u zdroje a tak se badatel a autor mnoha knih David H. Childress z World Explorer Clubu rozhodl věc prozkoumat osobně. Kontaktoval Smithsonian Institut ve Washingtonu v naději, že snad na povrch proniknou alespoň nějaké informace. Po krátké rozmluvě s operátorem byl přesměrován na jednoho z archeologů pracujících pro institut. Poté, co se žena představila, jí pan Childress slušně vysvětlil svůj problém, že se snaží vyšetřit příběh z roku 1909 o jeskyni v Grand Canyonu.

“První věc, kterou Vám musím říci, než se pustíme dále je, že žádné egyptské artefakty se nikdy nenašly v Severní ani Jižní Americe. Proto mohu prohlásit, že Smithsonian Institut nemohl být nikdy zapojen do žádných takových vykopávek“, řekla vědecká pracovnice.

Přestože bylo tedy příjemné mluvit s někým z této organizace alespoň po telefonu, v žádném případě to nepomohlo naší věci. Opět jsme se nic nedozvěděli. Navíc se celá záležitost stala ještě záhadnější, když na jednu žádost z roku 2000 institut odpověděl, že:

“Smithsonian Institut obdržel mnoho otázek k článku z 5. dubna 1909 v Arizona Gazette a lidech jako G. E. Kinkaid a jejich objevu obrovské podzemní jeskyně v Grand Canyonu... Smithsonian Department of Anthropology prohledal svůj archív a nenašel jedinou zmínku jak o profesoru Jordanovi, panu Kinkaidovi, anebo ztracené egyptské civilizaci v Arizoně. I přesto, příběh je stále publikován v knihách a časopisech“.

Informační guláš

Takže ani profesor Jordan, ani pan Kinkaid neexistovali a vše je jen pouhý výmysl? Není to tak jednoduché. 12. března stejného roku totiž stejné noviny informují o předchozích aktivitách pana Kinkaida: “G. E. Kinkaid přijel do Yumy a je původem z Lewistonu ve státě Idaho. Dorazil po dlouhé cestě z Green River ve Wyomingu a absolvoval celou trasu po řece Colorado. Je druhým mužem, který tuto cestu zdolal a přijel v malém skifu. Cestou stavěl a prozkoumával okolní krajinu...” Článek popisuje další detaily jeho putování a nevypadá to nijak jinak než naprostý fakt, že tato osoba byla reálná. Navíc v závěru textu se uvádí, že: “...určité zajímavé archeologické objevy byly učiněny a cesta byla tak zajímavá, že se ji pan Kinkaid chystá příští zimu zopakovat v doprovodu svých přátel“. Ani ne o měsíc později stejný magazín pokračoval ve svém hlášení a Kinkaid tentokrát o něco podrobněji popisoval konkrétní nálezy.

Jak již bylo řečeno, to je v podstatě vše co víme, ale je dost možné, že tento “Kinkaid“ opravdu existoval. Hledal v oblasti údajně minerály, což by také dávalo smysl, protože se zde nachází celá řada nerostů. Zajímavostí je, že možná právě proto (nebo snad z jiného důvodu?) v roce 1908 prezident Roosevelt prohlásil oblast v okolí řeky Colorado za National Forest, což znamená zákaz těžby minerálů a jiných podobných aktivit. Shodou okolností k tomu došlo ve stejný rok expedice, jelikož ta se uskutečnila samozřejmě dříve, než byl publikován článek v Arizona Gazette.

Celá záležitost může být propracovaný podvod, ale kdo je autorem? Článek poměrně detailně popisuje expedici a zmiňuje asistenci takové organizace jako je Smithsonian Institut, což by za určitých okolností mohl být také velký risk pro samotné vydavatele dělat si legraci z takového jména. Nemohu se zbavit pocitu, že na celé věci přeci jen může být něco pravdy, protože to není poprvé, co se jméno Smithsonian Institutu objevuje ve spojitosti s kontroverzními nálezy. Ono by to v podstatě dávalo dobrý smysl takovou věc utajit. Určitě by to bylo jednodušší, než předělávat již velmi dobře zažité dogma o historii, a to nejen Ameriky. Badatel Jack Andrews, který se touto kauzou zabývá již mnoho let také tvrdí, že na příběhu může být něco pravdy. Tvrdí, že zná přibližnou lokalitu údajných podzemních prostor již od roku 1972, ale zároveň přiznává, že přesné místo vstupu do jeskynního systému se mu ještě nepodařilo najít. Udává jen, že místo zřejmě stále existuje v rozmezí nějakých šesti mil na řece Colorado na hranici Marble kaňonu a indiánské rezervace Navajo.

Tímto způsobem se tedy asi nikam nedostaneme, jedině, že by někdo důležitý promluvil, nebo se objevily další dokumenty potvrzující, nebo vyvracející tuto historku. Uplynulo již mnoho let od té doby a příběh stále koluje v záhadologických kruzích, nic víc, nic míň.

Možná, že je ale třeba se na celou záležitost dívat z širšího hlediska, protože existují další zajímavé skutečnosti bez ohledu na to jestli pan Jordan a Kinkaid existovali, nebo ne. Tyto souvislosti se totiž nepřímo a možná zdánlivě tohoto tématu týkají a když si poskládáme tyto informace dohromady jako puzzle, vyjde nám z toho velice zajímavý obrázek, který vůbec není tak vzdálený případné realitě.


- pokračovanie -


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Preklad: Michael M. Faitl

Zdroj: astronauti.cz


Súvisiace:

Utajená historie (Kinkaidova zpráva)
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/serial-utajena-historie

Seriál: Utajované dejiny Zeme
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-utajovane-dejiny-zeme


január 11, 2014 23:26 popoludní

 

 

Top