Obrázok používateľa CEZ OKNO
GRÉCKO IX: Akrokorint

„Je to najdojemnejšia akropola pevninského Grécka...“
George Forrest

Akrokorint predstavuje jednu z najdôležitejších gréckych pevností, opevnenú citadelu nachádzajúcu sa 575 m.n.m. a týčiacu sa nad antickým mestom Korint.


Pevnosť je možné rozdeliť na 3 časti podľa spôsobu a doby opevnenia. Prvý krát bol Akrokorint opevnený už v antických dobách v 7. storočí pred Kr., avšak toto opevnenie bolo v priebehu 2. storočia zničené. Pôvodne predstavoval grécku akropolis a až neskôr sa stal rímskou pevnosťou. V stredoveku bolo toto miesto strategicky významným počas nájazdov barbarov. Okolo roku 1210 padlo do rúk Frankov pod vedením Williama Champlittea a Geoffreyho I. z Villehardouin. Do roku 1458 bolo v rukách byzantskej ríše, potom padlo pod nadvládu Turkov. Neskôr ho dobyli Benátčania, znova Turci a nakoniec sa dostalo samozrejme pod Grécku vládu.

Pevnosť má 3 vchody a nepravidelné opevnenie. Prvá brána bola postavená v 14. storočí, druhá bola vybudovaná Benátčanmi a jej súčasťou bola veža, tretia brána zahrňovala 2 veže, jednu vystavanú už v 4. storočí pred Kr. a druhú byzantského pôvodu.

Taktiež sa tu nachádzajú monumenty a stavby z rôznych období a kultúr antického a stredovekého sveta, napríklad neslávna Afroditina svätyňa, ktorá mala zamestnávať viac než 1000 chrámových prostitútok. Neskôr bola na nej vybudovaná kresťanská bazilika. Neskôr tu bol vystavaný Franský hrad v 13.-14. storočí. Takisto sa tu nachádza podzemná komora, ktorá je v súčasnosti zaplavená prameňom, s ktorým sa viaže mytologický príbeh o Pegasovi, ktorý mal tento pretekajúci prameň vytvoriť a vtedy bol zajatý legendárnym hrdinom Bellerophonom.

Vzhľadom na strategickú polohu a snahu rôznych kultúr o nadvládu nad Akrokorintom vznikli v jeho reáli taktiež byzantské cisterny, benátsky kostol, turecké domy a fontány, či dokonca mešita.

Archeologický výskum bol započatý Americkou archeologickou školou v roku 1929.


Akrokorint


Akrokorint – vchod


Akrokorint – výhľad


Akrokorint – výhľad

-koniec-

Text a foto: Kristína Rašlová

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


júl 23, 2015 23:58 popoludní

 

 

Top