Obrázok používateľa CEZ OKNO
GREGG BRADEN: Mystérium čísla Fí

V januári 1986 som sa po prvý krát prechádzal po planine v egyptskej Gíze. Nado mnou sa do výšky týčil zázrak reprezentujúci jednu z najväčších nevyriešených záhad histórie nášho druhu, monument, ktorý ma fascinoval odkedy som ho ako dieťa po prvý krát videl na obrázku. Stál som pred Veľkou pyramídou.

Najkrajšie číslo prírody

Zblízka vyzerala inak, viac ošľahaná vetrom a starovekejšie ako na klasických fotkách, ktoré sú na stránkach turistických sprievodcov. Hoci som mal byť unavený z dlhých letov a neočakávaných zdržaní, ktoré som zažil, kým som sa dostal až do tieňa pyramídy, v tom momente som však nič z toho necítil. Hneď som chcel vedieť viac. Ako mohla táto záhada pretrvať v technologickom svete 20. storočia? Kto ju tam postavil? A ako?

Veľká pyramída je jednou z tých záhad, ktoré vzbudzujú nekonečné množstvo otázok. Na rozdiel od tradičného procesu riešenia záhad odhaľovaním faktov, čím viac o nej vieme, tým viac zisťujeme, že nič nevieme. Ale aj vo svetle tajomstva, jeden fakt o Veľkej pyramíde je jasný: ktokoľvek ju postavil, chápal silu jedného čísla, ktoré sa neustále preniká životom a vesmírom. Je to to isté číslo, na ktoré sa sústredil jeden z najúspešnejších dobrodružných románov vôbec.

Kód, ktorý existuje v celom Vesmíre

V bestselleri Dana Browna – Da Vinciho kód, vysvetľuje hlavná postava Robert Langdon svojim študentom silné číslo – kód – ktorý bol rozpoznaný už v staroveku ako konštanta, ktorá sa vyskytuje vo vesmíre a prírode. Pristupuje k tomu skôr ako k úžasnému umeleckému dielu ako ku kódu k najväčšiemu tajomstvu v dejinách. Langdon hovorí, že to číslo, pomenované fí, je „všeobecne považované za najkrajšie číslo vo vesmíre.“ Hoci mohlo byť číslo fí tajne zakódované do diel veľkých majstrov ako Michelangelo a Leonardo da Vinci, pre staviteľov pyramíd určite tajomstvom nebolo. Dôsledná presnosť konštrukcie pyramídy je nepochybne dôkazom, že čísla a vzťahy použité pri stavbe boli vybrané s veľkou starostlivosťou. Veľká pyramída je postavená z približne 2,3 mil. jednotlivých opracovaných kameňov, niektoré vážia až 70 ton. Rozkladá sa na 13 akroch prirodzeného skalného podložia a v celej ploche je v dokonalej rovine (panuje názor, že v minulosti bola celá konštrukcia presne v rovine a menšie zmeny nastali až v dôsledku posunov zeme v priebehu storočí). Výška pyramídy je 5,449 palcov (138,4 m), čo je rovnaké číslo ako priemerná výška zemského povrchu nad hladinou mora na celej planéte. Keď toto vezmeme do úvahy, môžeme si byť istý, že využitie najkrajšieho čísla prírody v konštrukcii pyramídy bolo úmyselné. Nemalo by nás teda prekvapiť, že rozmery tohto úžasného monumentu sú odvodené od čísla fí. Línia od vrcholku pyramídy po okraj základne každej strany nám dáva rozmer, ktorý je násobkom čísla fí. Prebiehajúca kontroverzná diskusia o veku Veľkej pyramídy pridáva týmto rozmerom na dôležitosti. Ak revidovaný dátum postavenia pyramídy bude starší ako bežne prijímaná teória o roku 2560 p.n.l., znamená to, že jej stavitelia mali nie len tak pokročilé znalosti, že boli schopní postaviť takúto pyramídu, ale tiež, že do nej zakódovali podstatu čísla, ktoré zrejme riadi väčšinu vesmíru – tajomného čísla Fí.

Mystérium Fí

Fí je číslo, ktoré dostaneme, keď prirovnáme jednu časť „niečoho“ k inej časti toho istého, potom ako to niečo je rozdelené presným spôsobom. Výsledok tohto porovnania je pomer. Hoci existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako niečo môže byť rozdelené na dve časti rôznych veľkostí, ten spôsob, ktorý je preferovaný vesmírom je známy stovky rokov. V minulosti bol nazývaný rôzne. Od zlatého pomeru a božského rezu až po zlatý rez. Aj keď sa názvy líšia, číslo, ktoré reprezentujú je stále to isté – Fí s veľkým písmenom má hodnotu 1,618 a jeho blízky príbuzný fí s malým písmenom je 0,618. Obe sú súčasťou zlatého rezu.

Gregg Braden

S láskavým dovolením www.greggbraden.com


5x najpredávanejší autor New York Times a medzinárodne uznávaný ako priekopník premostenia vedy, spirituality a ľudského potenciálu.
V rokoch 1979 až 1990 pracoval v spoločnostiach Fortune 500 ako sú Cisco Systems, Philips Petroleum a Martin Marietta Aerospace ako riešiteľ problémov v čase krízy. Pokračuje v tom dodnes, keď spája modernú vedu a múdrosť zachovanú v odľahlých kláštoroch a zabudnutých textoch v riešeniach pre reálny svet.
Jeho objavy viedli k 12 oceneným knihám vo viac ako 40 jazykoch. Watkins Journal v Spojenom kráľovstve ho uvádza medzi prvými 100 “žijúcimi ľuďmi s najväčším spirituálnym vplyvom” už piaty rok po sebe a v roku 2015 bol nominovaný na prestížnu Templeton Award. Toto ocenenie založil v roku 1972 sir John Templeton na počesť “vynikajúcich jednotlivcov, ktorí venovali svoj talent rozširovaniu vízie ľudského účelu a konečnej reality”.


Výber zo strán 89 až 91 ›› Gregg Braden: Fractal Time (Fraktálny čas). Copyright © 2009 (Hay House)

Zdroj: https://www.greggbraden.com/blog/the-mystery-of-phi/

Preklad: V.K.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

PYRAMÍDY
https://www.cez-okno.net/stitok/pyramidy

Editoriál: GREGG BRADEN
https://www.cez-okno.net/clanok/editorial-gregg-braden

GREGG BRADEN Výber
https://www.cez-okno.net/rubrika/gregg-braden-vyber


máj 04, 2018 14:29 popoludní

 

 

Top