Obrázok používateľa CEZ OKNO
Hádka s Budapešťou o novom jazykovom zákone

Aktuálnym slovensko-maďarským vzťahom sa venuje aj rakúska tlač. Najčastejšie sa tejto problematike venujú redaktori zjavne maďarského pôvodu, žijúci v Rakúsku. Odráža sa to aj na spôsobe ich informovania o problémoch. Aj v priloženom článku sa slovenskej strane podsúva, že prvá spochybnila zmysluplnosť dohodnutého stretnutia premiérov a Maďari sa len pridali. Zaujímavo vyznieva aj úloha cirkví v Maďarsku v tomto spore. Zrejme sa tu hrá na dôveryhodnosť týchto inštitúcií, ktoré vyzývajú maďarskú vládu a Parlament, aby konali. „No, nevyužite to!“. Bolo by na mieste, aby zaintervenovali aj cirkvi na Slovensku v tejto otázke u partnerov v Maďarsku a v medzinárodných cirkevných grémiách! Sú to totiž dlžné svojim cirkevníkom a aj štátu, ktorý ich financuje.


Stretnutie premiérov sa neuskutoční

Slovákov a Maďarov rozdeľuje aj ďalej konflikt o nový slovenský jazykový zákon. Stretnutie šéfov vlád oboch štátov by bolo v súčasnom termíne kontraproduktívne, povedal slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák pre denník Sme. Stretnutie bolo plánované ešte na júl. Maďarský premiér Gordon Bajnai taktiež vyslovil svoje pochyby o zmysluplnosti stretnutia v terajšej situácii.

Slovenský parlament prijal začiatkom júla spornú novelu jazykového zákona. Zákon reguluje používanie slovenského jazyka na verejnosti, dotýka sa však aj menšín, predovšetkým maďarsky hovoriacej, ktorá tvorí cca 10% obyvateľstva. Jeho prijatie malo za následok protesty z Maďarska a zástupcov maďarskej menšiny. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica neobmedzuje tento zákon žiadnym spôsobom používanie jazyka menšín.

Cirkvi proti jazykovému zákonu

Tri najväčšie kresťanské cirkvi v Maďarsku vyjadrili medzitým v stredu zo svojej strany pochybnosti voči novému slovenskému jazykovému zákonu. Zákon je v protiklade k európskym právnym štandardom, preto nemôže byť považovaný výlučne ako vnútorná záležitosť jednej krajiny, znela argumentácia katolíckej, reformovanej a evanjelickej cirkvi, tvrdí maďarská spravodajská agentúra MTI.

Práva etnických menšín na Slovensku sú vážne poškodené. Preto vyzvali cirkvi maďarskú vládu a parlamentné strany, aby sa zasadili v inštitúciách EÚ za zrušenie tohto zákona.

Maďarský premiér Bajnai a predsedníčka maďarského Parlamentu, Katalin Szili, hája svoje výhrady voči koncom júna prijatému zákonu. Začiatkom mesiaca sa Bajnai stretol so slovenským podpredsedom vlády a ministrom pre menšiny, Dušanom Čaplovičom v Maďarsku. Po tomto stretnutí bol predseda vlády toho názoru, že jeho pochybnosti ohľadom slovenského jazykového zákona neboli odstránené.

Naposledy oficiálne navštívil Budapešť v r. 2001 slovenský premiér (vtedy to bol Mikuláš Dzurinda). Podľa Lajčáka sú bilaterálne vzťahy často zaťažované bezvýznamnými konfliktami. O novom jazykovom zákone bude podľa Lajčáka rokovať Slovensko-maďarská komisia 17. júla v Budapešti. "Bude to vecná a nepolitická debata", hovorí Lajčák. Podľa jeho názoru by mali obe strany pre urovnávanie konfliktov využívať tie mechanizmy, ktoré boli vytvorené slovensko-maďarskou základnou zmluvou z 1995.

Vtedy vtedajší maďarský predseda vlády Gyula Horn a jeho slovenský kolega v úrade Vladimír Mečiar v Paríži popísali rozhodujúcu základnú zmluvu medzi oboma krajinami. Toto zmluvné dielo obsahuje medzi iným obojstrannú neporušiteľnosť hraníc a zapísanie práv menšín. Signatári zdôraznili svoju zodpovednosť pre podporu, zachovanie a prehlbovanie etnickej, náboženskej a jazykovej identity menšín, žijúcich na ich území. Ako zdôraznil maďarský premiér Horn po signovaní dohody, ide o prvú bilaterálnu dohodu v modernej histórii Maďarska, ktorá nebola uzavretá na základe diktátu veľmocí, ale zo slobodného rozhodnutia. (APA)

Streit mit Budapest über neues Sprachengesetz
http://derstandard.at/druck/1246541249414/Streit-mit-Budapest-ueber-neue...

Zdroj: protiprudu.info


Rubriky: 
júl 15, 2009 18:06 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top