Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 nafúknutých bublín

Rok po tom, ako v Amerike prepukla ekonomická katastrofa, ľudia naďalej spomínajú na „bubliny“, ktoré zapríčinili finančný chaos. Čo nás teda čaká ďalej? Kým sa rozprávame, v ekonomike sa bez akýchkoľvek pochýb formujú nebezpečné „bubliny“. V tejto súvislosti bývalá hlava Federálneho rezervného systému Alan Greenspan nás tento týždeň varoval: „Finančné krízy sa nikdy nepodobajú jedna na druhú, ale majú jeden fundamentálny zdroj, - povedal. - To je neodmysliteľná zvláštnosť človeka, ktorá spočíva v tom, že počas dlhých období prosperity si myslí, že to bude pokračovať navždy.” Celá komplikácia pravdaže spočíva v tom, aby sme spoznali „bubliny“. Spravidla si ich väčšina ľudí nevšíma, kým sa nesformujú a neprasknú. Uvádzame 10 bublín, voči ktorým je treba sa mať na pozore:

1. Čínska bublina: Aj napriek slabej svetovej ekonomike, čínsky trh cenných papierov rástol počas týchto rokov závratnou rýchlosťou. Ale mnohí si myslia, že jedinou príčinou daného rastu sa stala likvidita, poskytovaná vládou, a nie fundamentálne ukazovatele. Vyvoláva obavy to, že spoločnosti majú veľa peňazí, ale nemajú možnosť ich investovať do reálneho sektoru ekonomiky, a preto ich nosia do „kasína“ fondového trhu. Vyzerá to, že trh s nehnuteľnosťami sa v Číne posúva po stúpajúcej trajektórii.

2. Zelená bublina: „Zelení“ sú všade. Keď experti začnú tvrdiť, že „Éra čistých technológií a biotechnológií“ sa stane ďalšou mimoriadne dôležitou ekonomickou revolúciou a Washington bude vkladať miliardy dolárov do projektov alternatívnych zdrojov energie, budeme si môcť povedať, že táto bublina sa už sformovala. Ale ako sme písali túto jar, to sa ešte neudialo. Prinajmenšom z investičného hľadiska.

Ale predsa, ako sa bude ekonomika uzdravovať, investori v nádeji, že prídu k značným ziskom v budúcnosti, môžu investovať do sektoru alternatívnej energetiky nadmerné peniaze.

Okolo alternatívnych zdrojov energie je ešte stále veľa reklamného rozruchu a ak sa u investorov znovu objavia prostriedky na vstup do hry, nestane sa potom alternatívna energia novou internetovou alebo nehnuteľnostnou bublinou?

3. Zlatá bublina: Zlato sa stáva drahším a drahším. Jeho ceny rastú už sedem rokov po sebe a nedávno presiahli úroveň 1000 dolárov za uncu.

Nafúkla sa na trhu zlata bublina? Momentálne všetko nevyzerá až tak zle. Zlato zohráva dôležitú rolu ako počas inflačného, tak aj počas deflačného obdobia, pomáhajúc zachovať si blahobyt. A ako sa píše v novinách Telegraf, existuje naň veľký dopyt, obzvlášť zo strany Číny.

Keď však, podľa niektorých prognóz, sa jeho cena zdvojnásobí na 2000 dolárov za uncu, na zlato môže vzniknúť horúčkovitý dopyt, čo privedie k ďalšiemu rastu ceny tohto drahocenného kovu. Psychológia „večného rastu“ zvyčajne vedie k nepríjemnostiam.

4. Bublina Federálneho rezervného systému: Zachraňuje Federálny rezervný systém finančný systém alebo vykupujúc hypotekárne cenné papiere nafukuje novú nebezpečnú úverovú bublinu?

Na prvý pohľad úsilia Federálneho rezervného systému „vyčistiť“ hypotekárne cenné papiere prinášajú úspech. Ale v skutočnosti, podotýka Heidi Moore v časopise Big Money, FRS vytvára novú bublinu, podobnú tej, následky ktorej sa teraz pokúša odstrániť. Snažiac sa zachrániť banky a stabilizovať trh nehnuteľností, Washington sa púšťa do nezvládnuteľnej úlohy: odkúpenia hypotekárnych cenných papierov na sumu 1,25 trilióna dolárov, vrátane problematických aktív a hypoték. Kto teraz zachráni Federálny rezervný systém? Vy.

5. Bublina „odpadových“ akcií: „Odpadové“ akcie sa predávajú na dračku. V auguste na akcie takých spoločností ako Fannie Mae, Freddie Mac, AIG a dokonca aj GM (General Motors) bol pozorovaný obrovský dopyt – v priebehu mesiaca obchod s „odpadovými“ finančnými produktmi tvoril takmer tretinu spoločného objemu tržieb na newyorskej fondovej burze.

Prečo teda ľudia kupujú „odpadové“ akcie? Podľa slov Charlieho Gasparina, dopyt na akcie takých spoločností ako Fannie Mae, Freddie Mac, AIG, Citi a Bank of America je vyvolaný „krátkodobým stlačením“ (situácia, keď kupujúci cenných papierov, zahrávajúci sa s klesaním ceny sú nútení kupovať akcie za vysoký kurz z obáv, že kurz ešte viac vzrastie - pozn. prekl.). Wall Street Journal z toho podozrieva „vysokofrekvenčných“ traderov („vysokofrekvenčný“ obchod – využívanie výkonných výpočtových systémov na obchodovanie na burze USA – pozn. prekl.). Iní si myslia, že to maloobchodní a jednodňoví špekulanti (jednodňoví špekulanti realizujú otvorenie a zavretie jednej alebo niekoľkých pozícií v priebehu jedného dňa) využili situáciu, kým Wall Street má dovolenku.

6. Bublina vzdelávania: Mnohí mladí ľudia sa idú znovu vzdelávať a robia si obrovské dlhy, hoci zostáva otázka, či má toto vzdelávanie zmysel.

Minulý rok celková suma, ktorú si požičali študenti a získali vzdelávacie inštitúcie tvorila 75,1 miliárd dolárov, čo je o 25% viac ako rok pred tým. Je to obrovská suma, obzvlášť ak vezmem do úvahy to, že za momentálnych ekonomických podmienok perspektíva uchádzačov nájsť si prácu v odbore a tým viac vysoko platenú nie je vysoká.

Celková suma úverovej zadlženosti študentov je neuveriteľne vysoká. Aj napriek našim nádejam, že financovanie univerzít sa zvýši, tušíme, že v praxi dostupnosť študentských úverov sa výrazne zníži a zmenší sa chuť brať si nové.

Ak nebudeme odhovárať deti ísť na univerzitu, niečo iné im zabráni tam študovať.

Je možné, že bublina už začína praskať. Ako oznamuje informačná agentúra Bloomberg, budúci školský rok tretina respondentov zo súkromných univerzít očakáva zníženie počtu študentov. Približne 40 percent týchto univerzít vyhlásilo, že niektorí z ich študentov zanechali štúdium z osobných ekonomických dôvodov, а štvrtina oznámila, že študenti z prezenčného štúdia prestupujú na diaľkové. Okrem toho polovica vyhlásila, že rodiny sú nútené znižovať vklady na investičné vzdelávacie účty, pretože ich rentabilita sa minulý rok znížila o 21%.

7. Bublina subštandardného úverovanie, verzia 2.0*: Čo robia banky s vysokorizikovými hypotekárnymi úvermi? Spájajú ich s menej rizikovými - dochádza k „novej sekuritizácii ** spoločností, ktoré sa špecializujú na investície do nehnuteľností“ – a predávajú.

Ako sme sa už zmieňovali, táto schéma je prakticky identická so zložitými investičnými balíkmi minuloročnej finančnej krízy. Minulý rok však problém spočíval nielen v sekuritizácii, ale aj v bubline nehnuteľností, ktorá tvorila jej základ. Takže návrat zložitého tovaru nemusí nutne znamenať koniec sveta.

8. Bublina sekuritizácie životných poistiek: Hľadajúc nové zdroje zisku, Wall Street vsádza na sekuritizáciu takzvaných Life Settlements (doživotné zabezpečenie) – životných poistiek, ktoré starí a chorí ľudia môžu predať, kým sú nažive – rovnako ako predtým boli sekuritizované vysokorizikové hypotekárne úvery. Denník New York Times varuje, že je možné, že sa znovu blížime k takzvanému subprimu (úvery pre klientov s problematickou úverovou minulosťou – pozn. prekl.)

Je to možné. Ako sme už spomínali, príčinou krachu finančného trhu nebola sekuritizácia, ale prasknutie bubliny na trhu nehnuteľností. Áno, existovala aj spätná väzba, pri ktorej sekuritizácia prispela k ešte väčšiemu prílivu prostriedkov na trh nehnuteľností, ale zdá sa nám málo pravdepodobné, že Life Settlements sa premenia na čosi väčšie, schopné negatívne vplývať na celý finančný svet.

9. Bublina komerčných nehnuteľností: Táto bublina sa už pripravuje na prasknutie, ak už nepraská.

V čase keď stav ekonomiky sa zlepšuje a predaj domov ožíva, situácia na trhu komerčných nehnuteľností sa môže závažne zhoršiť. Podľa novín New York Times, „aj napriek tomu, že lobisti dokázali presvedčiť Kongres aby predlžil program úverovania, ktorého cieľom je oživenie paralyzovaného trhu sekuritizácie, niektorí analytici pochybujú o tom, že sa podarí zabrániť sérii defaultov, vymáhania pohľadávok a bankrotov, ktorá môže prekonať ničivý krach trhu nehnuteľností z prvej polovice 1990-tých rokov.“

Ako podotýka informačná agentúra UPI, do konca tohto roka množstvo defaultov na trhu komerčných nehnuteľností môže dosiahnuť 4,1%, oproti 2,25% v prvom kvartáli. Podľa výpočtov spoločnosti Real Capital Analytics, v roku 2009 sa udiali defaulty, bankroty alebo vymáhanie splácania úverov poskytnutých na komerčné objekty na celkovú sumu 83 miliárd dolárov.

Môžu výrazne utrpieť obchodné centrá. „Ďalšie cunami, ktoré prepukne, budú hromadné neplnenie si záväzkov vrátiť úvery, ktoré boli vydané na budovanie obchodných centier“, - povedal pre televíziu CNBC Peter Monroe, spolupredseda REOMAC, nekomerčnej obchodnej asociácie.

„Komerčné úvery na celkovú sumu pol trilióna dolárov, ktoré boli vydané s bezprecedentne nízkymi úrokovými sadzbami, musia byť refinancované počas najbližších troch rokov, - hovorí Monroe. – Negatívny vplyv úverov, poskytnutých na budovanie obchodných centier, je obrovský.“

10. Bublina rozvojového trhu: A nielen v Číne. Investori, ktorí majú sklon riskovať, nadhadzujú hodnotu akcií rozvojových trhov na rekordné za posledných 9 rokov úrovne. Za priemerného koeficientu P/E (cena/zisk) na úrovni 20х, akcie sa zatiaľ ešte nachádzajú mimo zóny formovania sa bubliny. Buďte však na pozore – situácia sa môže dostať spod kontroly.

Vysvetlivky

* subštandardné úverovanie - poskytovanie úverov klientom, ktorí majú nedostatočne vysoký úverový rating, aby sa mohli považovať za „prvotriednych“; za takéto úvery sa stanovuje vyššia úroková sadzba, než za prvotriedne úvery, čo má kompenzovať veriteľovi vyššie úverové riziko

** sekuritizácia — finančný termín, označujúci jednu z foriem získavania financovania prostredníctvom tlačenia cenných papierov, krytých aktívami, generujúcimi stabilné peňažné toky
The Business Insider

Zdroj: Chelemendik.sk
Čerpané z: Dôležité.sk

Rubriky: 
október 03, 2009 05:04 dopoludnia

 

 

Top