Obrázok používateľa CEZ OKNO
Profesor ekonomiky na jednej univerzite vyhlásil...

... že nikdy nenechal prepadnúť zo skúšok ani jedného študenta, ale nedávno nechal prepadnúť celú triedu.
Táto trieda trvala na tom, že Obamova sociálna teória by fungovala a že nikto by tak nebol ani chudobný ani bohatý, ale všetci rovní.
A tak profesor povedal:

„Oukej, urobíme si teda pokus v triede ohľadne Obamovho plánu. Všetky známky z testov sa budú spriemerovávať a každý dostane rovnakú známku ako ktorýkoľvek iný študent. A tak nikto neprepadne ani nikto nebude mat A (jednotku). Nahrádzame tak doláre známkami - aby to bolo všetkým ľahšie pochopiteľné.“

Po prvom teste boli známky spriemerované a každý dostal B (teda dvojku).

Študenti, ktorí študovali tvrdo, boli nahnevaní. Študenti, ktorí sa pripravovali málo, boli veľmi šťastní. Keď prišiel druhý test, študenti, ktorí sa predtým pripravovali málo, sa teraz pripravili ešte slabšie. A tí, ktorí sa predtým svedomite pripravovali, sa rozhodli, že sa tentoraz tiež chcú len zviesť. A tak študovali len málo. Priemerná známka druhého testu bola D (za štyri). Nikto nebol šťastný.

Keď sa privalil tretí test, priemer bol F (päťka).

Ako testy pokračovali, známky sa vôbec nelepšili kvôli haštereniu, obviňovaniu sa a nadávaniu si. Nikto už neštudoval pre zisk niekoho iného.

Na ich veľké prekvapenie, všetci PREPADLI.

Profesor dodal, že socializmus by jednoznačne tiež zlyhal, pretože ak je odmena veľká, úsilie uspieť je veľké. Ale keď vláda vezme všetky odmeny, nikto sa nepokúsi, ani nebude chcieť uspieť. Nedá sa to jednoduchšie vysvetliť.

Možno 5 najlepších viet, ktoré ste kedy čítali a všetky použiteľné v tomto experimente:

1. Nemôžete dotlačiť legislatívou chudobných k prosperite tým, že zákonmi vytlačíte bohatých mimo ich prosperity.

2. Čo jedna osoba dostane bez prace, to iná osoba musí odpracovať bez odmeny.

3. Nemôžete znásobiť bohatstvo tým, že ho rozdelíte!

4. Vláda nemôže dať nikomu niečo, čo by najprv niekomu inému nevzala.

5. Keď polovica ľudí zistí, že nemusí pracovať, pretože druhá polovica sa o nich postará, a keď tá druhá polovica zistí, že pracovať je k ničomu, pretože niekto iný dostane to, prečo oni makali, tak je to začiatok konca.

Redakcia ďakuje Lenke za tip

máj 17, 2012 14:50 popoludní
 • krát komentár

8 krát komentár

 1. Obrázok používateľa dana
  danamáj 17, 2012 21:43 popoludní

  Komentár: 

  ano....bod..5....tak dopadne Slovensko,ked ista skupina'' nemusi ''pracovat.Vsetko zavisi od vychovy....a co ked vsetci budu mat vsetko co potrebuju k slusnemu zivotu?....ked sa zrusia peniaze,nikto nebude cumet susedovi do zahrady cez plot a zavidiet...ale to by sa ludia najprv ''joo sakra'' museli zmenit!

 2. Obrázok používateľa jan halanda
  jan halandamáj 18, 2012 07:13 dopoludnia

  Komentár: 

  Dobrý deň. Nejaký vedec na nejakej univerzite? To musia byť ale zaručené informácie ked sú postavené naniečom neurčitom. Kto je autorom článku takisto nikde!

 3. Obrázok používateľa Jana
  Janamáj 18, 2012 18:03 popoludní

  Komentár: 

  No podla mna to ma vypovednu hodnotu v pointe, je mi vlastne sumafuk kto je autor, a je to v rubrike ´prislo mailom´, taketo texty zvyknu kolovat po nete

 4. Obrázok používateľa Vlk
  Vlkmáj 18, 2012 08:45 dopoludnia

  Komentár: 

  Takto by to skutočne nefungovalo. Ale: Výsledky A,B ponížim o jeden stupeň. Výsledky C,D ponechám, výsledky E,F povýšim o jeden stupeň. Nikto nemá A, ale ani F. Ostáva zachovaný stimul k výkonom, nikto nezomrie od hladu, ani flákač. O tom je sociálny štát.
  Najusilovnejším vezmem trochu a len túto "trochu" dám najneschopnejším. Rozdiel medzi B -E musí byť dostatočne veľký na to, aby sa oplatilo usilovať sa.

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmáj 18, 2012 11:10 dopoludnia

  Komentár: 

  mas uplnu pravdu, iba si nepochopil ze chces vyvracat kapitalisticku propagandu. to sa ti asi nepodari :-D

 6. Obrázok používateľa Andy
  Andymáj 19, 2012 21:21 popoludní

  Komentár: 

  Nemáš pravdu, je to skutečně tak jak to popisuje ona příhoda(přesto že je na 90% vymyšlená), ostatně jsme se o tom přesvědčili za čssr a je důvod pádu komunismu. Skupiny A a B totiž postupně čím dál více ztrácejí motivaci, skupiny C a D to zabalí a jen se vezou a u E a F se nic měnit memusí, vysledek sice nebude F jako v článku, ale E což asi není zrovna ok, navíc k F to spadne když se A a B(kteří tvoří nejvíce hodnot) natolik naštvou, že začnou systém bojkovat.
  Což je ostatně případ komunisty Hollanda, je ekonomická krize, takže těm kteří tvoří 80% HDP zvýšíme daně na 75%(wtf?) čímž jim vezmeme veškerou motivaci k růstu a ve výsledku je vyženeme ze země(až 90% těchto lidí ve Francii budou buď danit jinde nebo rovnou přesunou celé firmy), zůstanou jen velké firmy, které se přesunout nemohou a ve výsledku budou ubiti zahraniční konkurencí, která může mít o 54% vyšší marže a přesto bude levnější, výsledkem bude, že pokud se mu to opravdu podaří, bude Francie ročně klesat okolo 10% procent a do konce jeho volebního období bude muset Francie vystoupit z eurozóny, vyhlásit bankrot, vrátit se k franku a devalvovat jak divoká, aby nastartovala totálně zdevastovastovanou ekonomiku(radši se ani nezmiňovat o Francouzkých bankách, které jsou již teď po krk ve s*****ch, kvůli řecku).
  A zrovna tenhle člověk blekotá cosi o růstu:-)

  Doporučiji také tento článek: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010083001
  V 70. letech byla švédská daňová soustava skutečně tak šílená, že daňe mohly být vyšší než 100%.

  Socialismus je prostě rakovinou lidsta.

 7. Obrázok používateľa Vlk
  Vlkmáj 20, 2012 08:49 dopoludnia

  Komentár: 

  Článok, aj môj prvý komentár sa týkajú uzavretého systému. Ty si ho v úvahe otvoril, takže meníš podmienky systému.
  Voči tomu čo píšeš nemám v zásade námietky, ja som však zdôraznil - zobrať TROCHU a len túto "trochu" prerozdeliť neschopným. Zobrať a prerozdeliť väčšinu je vulgárne, aj keď ani to nemusí byť vždy demotivujúce: ČSSR, 80-te roky. Hrubý plat: 2800 Kčs. PZO si vyberá pracovníkov pre zahraničný kontrakt, ponúkajú 20% toho, čo za pracovníka zaplatí zahraničný subjekt, týchto 20% sa samozrejme ešte zdaní. Po zdanení a bežnej útrate v zahraničí ti ostane nejakých 25000 Kčs (reálne čísla, nie fikcia!). Dostatočne motivujúce, alebo rezignuješ kvôli vysokej percentuálnej "dani"?

 8. Obrázok používateľa Ludo
  Ludomáj 25, 2012 22:55 popoludní

  Komentár: 

  Ako teda vznikaju peniaze - zisk na akciovych a komoditnych burzach ? Tan sa nic nevyraba ani ziadna hodnota tam nevznika. Ked niekto urobi "dobry obchod", tak iny musi urobit zly obchod - Aj toto je kapitalizmus, snaha osklbat druheho v mene volneho trhu a tzv. obchodu.Cez kolko ruk prejdu polnohospodarske produkty a suroviny a ako sa zvysi ich cena pre konecneho spotrebitela zasluhou tzv. investorov, cize trhovych kseftarov-prizivnikov ? Aka pridana hodnoza vznikne? Ziadna, len cista zlodejina pozehnana zakonom.

 

 

Top