Obrázok používateľa CEZ OKNO
Svetové banky v očakávaní krízy: „Rútime sa do priepasti!“

THE NEW YORK TIMES | Okrem krízy štátnych dlhov nad bankami visí ešte jedna hrozba: v najbližších dvoch rokoch budú musieť vrátiť alebo predĺžiť krátkodobé úvery. Podľa The New York Times ich celková výška sa vyčísľuje v biliónoch dolárov. „Európska centrálny banka (ECB), Bank of England a MMF nedávno varovali pred budúcou krízou, najmä v Európe, kde sa bankám aj bez toho iba veľmi ťažko darí pritiahnuť peniaze,“ píše Jack Ewing.

Existujú obavy, že banky, ktoré chcú refinancovanie, budú zápasiť so štátmi o pozornosť úverového trhu. Výsledkom toho úvery pre biznis a spotrebiteľov môžu zdražieť a ocitnúť sa v deficite, čo sa negatívne odrazí na ekonomickom raste. „Rútime sa do priepasti,“ povedal ekonóm Royal Bank of Scotland Richard Barrell.


Podľa Bank for International Settlements, celková zadlženosť bánk pred držiteľmi dlhopisov a inými kreditormi, ktorú treba uhasiť v roku 2012, predstavuje bezmála 5 biliónov dolárov, pričom 2,5 bilióna pripadá na Európu a americké banky musia do konca roku 2012 refinancovať asi 1,3 bilióna.

„Odkiaľ banky vezmú peniaze, zostáva otvorenou otázkou,“ uvádza sa v denníku. Banky obvykle emitujú dlhopisy, ale v danom momente to mnohé nechcú a ani nemôžu robiť. Investori teraz nemôžu stanoviť, aké banky sa cítia normálne a aké majú množstvo zlých dlhov a potenciálne nezdravých štátnych dlhopisov. Dňa 23. júla európske bankové regulátory plánujú ohlásiť výsledky tzv. stresových testov, ktorými banky prechádzajú. Sandeep Agarwal z Credit Suiss predpovedá, že banky sa rozdelia na „boháčov“ a „chudobných“. Zdravým sa darí priťahovať finančné prostriedky, ale od slabých sa bude žiadať platenie poistného.

Pred ťažkou voľbou sa ocitne Európska centrálna banka, ktorá sa momentálne snaží odučiť banky od lacných peňazí, ktoré poskytovala na vrchole globálnej krízy. Ak sa inštitúciám nepodarí pritiahnuť nutné prostriedky na otvorenom trhu, ECB sa bude musieť rozhodnúť, či ich bude ďalej podporovať. Banky za svoju stranu zase tvrdia, že majú podporu trhu a môžu pritiahnuť potrebné prostriedky. Banky však aj tak čaká prechod na zvýšené úrokové sadzby, ktoré sa prejavia na príjmoch, uvádza sa v denníku.

Zdroj: The New York Times

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku www.chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toto varovanie na konci každého článku.

Zdroj: Chelemendik.sk

júl 15, 2010 12:28 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top