Obrázok používateľa CEZ OKNO
India spravila jedinečné rozhodnutie v prospech delfínov

India nedávno oficiálne uznala delfíny za nehumanoidné osoby, ktorých práva na život a slobodu treba rešpektovať. Delfináriá budú zatvorené v celej krajine. India je štvrtá krajina na svete, ktorá zakázala odchyt a dovoz veľrýb a delfínov na komerčnú zábavu – po Kostarike, Maďarsku a Čile. Tento krok vyvolali protesty proti delfináriám v indickom štáte Kérala.


Delfíny majú podobnú mieru sebauvedomenia, ako človek. Dokážu rozoznať sami seba v zrkadle, používať nástroje a rozumejú abstraktným koncepciám. Majú dokonca vlastné spôsoby komunikácie: podľa individuálnych hvízdavých zvukov dokážu rozpoznať priateľov a členov rodiny – podobne ako ľudia používajú mená.

Sú to práve schopnosti, naučiť sa triky a očariť nimi divákov, ktoré spôsobili, že veľryby a delfíny si získali veľkú popularitu v zábavných vystúpeniach v delfináriách a zoologických záhradách na celom svete. Verejnosť si však spravidla nie je vedomá toho, že tieto bytosti tam trpia. Skúsenosť zajatia možno porovnať s mučením. Kosatky dravé a delfíny navigujú sonarovými signálmi, ktoré v tesných bazénoch vytvárajú ustavičné ozveny, ktoré spôsobujú týmto živočíchom veľké ťažkosti. Nezriedka narážajú delfíny hlavami na steny bazéna a zrania sa.

Rozhodnutím Indie, vnímať delfíny ako nehumanoidné osoby, sa vláda nielen vyslovila proti ukrutnosti; podnietila dôležitú etickú debatu a upozornila na to, že je morálne neakceptovateľné, vykorisťovať mysliace a cítiace bytosti.


Delfíny v Indii majú teraz status, ktorý želáme všetkým ostatným cítiacim bytostiam na planéte.


Der Honigmann

http://derhonigmannsagt.wordpress.com/2013/08/03/tiere-werden-personen/

Zdroj: http://www.auria.sk/blog/


Súvisiace:

Delfíni
http://www.cez-okno.net/delfini

Seriál: Psychonaut John Lilly
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-psychonaut-john-lilly


Autori: 
august 22, 2013 17:40 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa 123
  123august 24, 2013 06:28 dopoludnia

  Komentár: 

  no este tak uznat prava zien v Indii, upratat si ten smrad a bude tam ok....

 2. Obrázok používateľa Johny
  Johnyaugust 25, 2013 07:47 dopoludnia

 

 

Top