Obrázok používateľa CEZ OKNO
Připravte se na informační válku aneb Získejte přístup k internetu, i když vám ho někdo uzavře

V těchto dnech neproběhne žádné lidové hnutí bez přítomnosti internetu, ať již se organizuje na Facebooku nebo šíří zprávy prostřednictvím Twitteru. A jak jsme viděli v Egyptě, znamená to, že vaše internetové připojení může odejít jako první. Ať se již pokoušíte ověřit si to u své rodiny, kontaktovat své přátele, nebo prostě jen šířit zprávy, zde je pár způsobů, jak vytvořit jistou základní síťovou konektivitu, když se nemůžete spolehnout na mobilní nebo pozemní internetové připojení.

Po domácku vyrobený internet pomocí ad-hoc Wi-Fi

Dokonce i když jste dokázali najít internetové připojení pro sebe, moc vám to nepomůže při spojení s vašimi místními přáteli, pokud ti se nemohou dostat on-line. Pokud se pokoušíte koordinovat skupinu lidí ve své oblasti a nemůžete se spolehnout na internetové připojení, mobilní telefony nebo SMS, nejlepší by bylo zřídit bezdrátovou záchytnou síť - v podstatě síť bezdrátových síťových zařízení, která se dokážou vzájemně najít a komunikovat spolu. Dokonce i když žádné z těchto zařízení nemá funkční internetové připojení, mohou se najít, pokud vaše síť pokrývá vaše město pobytu. V tuto chvíli bezdrátová záchytná síť není opravdu připravena na prodej, ačkoliv jsme viděli aplikování standardu 802.11, který rozšiřuje standard Wi-Fi 802.11 a zahrnuje bezdrátové záchytné síťování, na laptopu (OLPC) XO.

Nicméně připravený partyzán sítě s pár počítači by mohl docela dobře využít Daihinia (25 dolarů 30 dní trial), aplikaci, která se pověsí na váš Wi-Fi adaptér a přemění vaši normální ad-hoc Wi-Fi síť na multihop ad-hoc síť (pozn.: sami jsme to zatím nevyzkoušeli), což znamená, že místo toho, aby bylo potřeba, aby bylo každé zařízení v dosahu původního přístupového bodu, musíte být prostě jen v dosahu zařízení na síti, které má instalované Daihinia, což vám v podstatě umožňuje přidat bezdrátovou záchytnou vrstvu k vaší ad-hoc síti.

Pokročilí bojovníci za svobodu mohou zřídit portálovou internetovou stránku na své síti a vysvětlit způsob, jak nastavení funguje, s instrukcemi Daihinia a místním spojením pro stahování, aby mohli síť rozšířit ještě více. Nakonec prostě přidejte s Bonjour kompatibilního chatovacího klienta, jako Pidgin nebo iChat, a budete schopni mluvit se svými sousedy v celém městě bez toho, abyste potřebovali internetové připojení.

Zpět k základům

Pamatujete si, jestli jste si schovali své staré modemy, protože jste si mysleli, že byste je jednoho dne mohli potřebovat? V případě totálního komunikačního výpadku - jaký vidíme například v Egyptě - byste si blahořečili. Starší a jednodušší nástroje, jako dial-up internet nebo dokonce amatérské vysílačky, by mohly stále fungovat, protože tyto „opuštěné" kanály nejsou zdaleka tak přísně hlídány.

Aby obešly totální sestřelení všech ISP v Egyptě, několik mezinárodních ISP nabízí dial-up přístup k internetu, aby dostaly protestující on-line, protože telefonní služby stále fungují. Je to pomalé, ale funguje to - těžké na to je získat počet přístupů, když je internetové připojení nemůže najít.

Bohužel může taková dial-up čísla egyptská vláda poměrně snadno sestřelit, takže se můžete také pokusit vrátit se k FidoNet - síťovému systému pro BBS, který byl populární v 80. letech. FidoNet posílá pouze jednoduché textové zprávy a je pomalý, ale má dvě přednosti: uživatelé se připojují asynchronně, takže provoz sítě je obtížněji vysledovatelný, a jakýkoliv uživatel může fungovat jako server, což znamená, že i když vláda sestřelí jedno číslo v síti, může se rychle objevit další a nahradit ho.

Můžete se také inspirovat skupinami, které pracují na vytvoření ad-hoc komunikačních sítí do a z Egypta pomocí vysílaček, protože signály jsou sledovány ojediněle a je to extrémně obtížné sestřelit nebo zablokovat. Většina těchto snah je stále prováděna po zemi, ale hackeři již kastlí způsoby, jak to učinit schůdnou formou komunikace do a ze země.

Buďte vždy připraveni

V zemi bez internetového připojení je člověk s dial-up králem. Zde je pár fíglů, které byste mohli použít při přípravě na den, kdy budou linky odstřiženy.

Když máte dost času na přípravu, vaše vysílačkou sítě lze adaptovat dokonce i na vlastní ad-hoc síť pomocí balíčkového rádia, protokolu radiokomunikace, který můžete použít pro vytvoření jednoduché bezdrátové sítě na dlouhé vzdálenosti pro přenos textu a dalších zpráv mezi počítači. Balíčkové rádio je poněkud pomalé a není obzvláště oblíbené (nezkoušejte tam žádné video), ale je to přesně ten druh síťového zařízení, které se udrží pod radarem.

V reakci na krizi v Egyptě začali počítačoví machři všude volat po nových a vzrušujících nástrojích pro použití v příštích vládou nařízených sestřeleních. Bre Pettis, zakladatel hackerské stránky NYC Resistor a tvůrce 3D tiskárny Makerbot, volal po „aplikacích pro apokalypsu". Včetně rychlého a jednoduchého způsobu, jak vytvářet chaty na místní sítí, abyste mohli mluvit se svými přáteli a sousedy při stavu nouze, dokonce i bez přístupu k internetu. Pokud jsou jeho komentáře nějakým vodítkem, aplikace pro apokalypsu k vám brzy dorazí.

Tuny vymakané techniky rovněž čekají na úpravu pro tyto účely. Pirate Box Davida Darta je jednokroková místní síť v krabičce, původně určená pro sdílení souborů a místní P2P účely, ale nedá příliš práce adaptovat Pirate Box na nástroj místní sítě schopný komunikovat s dalšími Pirate Boxy a vytvořit kompaktní a mobilní řadu místních sítí pro případ uzavření internetu.

Ať již jste v Egyptě nebo v Eagle Rock, spoléháte se na své internetové připojení, abyste zůstali v kontaktu s přáteli a rodinou, dostávali zprávy a našli potřebné informace. (A přečetli si PC World, samozřejmě). Snad se díky těmto aplikacím, nástrojům a technikám nebudete muset obávat, že vám v tom někdo. Včetně vlády, zabrání.

Patrick Miller, David Daw, PC World, 29. ledna 2011

Zdroj: PCworld.com
Prevzaté z: Czechfreepress.cz

Sekcie: 
február 09, 2011 19:37 popoludní

 

 

Top