Obrázok používateľa CEZ OKNO
Aby vás neokradli cez internet! - časť 2.

Keď sa vyberiete na nákupy do preplneného nákupného centra alebo na trh, dávate si pozor na svoje osobné veci? Zamknete odparkované auto alebo ho necháte odomknuté stáť na parkovisku? A ako to robíte, keď sa vydáte na online nákupy alebo len tak na prechádzku internetom, kde môžete stretnúť v priebehu niekoľkých minút aj milióny užívateľov? Prinášame vám niekoľko dôležitých krokov, ktoré vás privedú k bezpečnému pripojeniu do internetu a k bezpečnému správaniu sa na internete. Niekedy totiž nie je potrebný ani žiaden vírus, užívateľ veľakrát sám v naivite urobí chybu a sprístupní svoje dáta priamo páchateľovi. V prvej časti sme si povedali, aké dôležité sú veci ako antivírusový program, firewall, pravidelné aktualizácie softvérov, používanie rôznych a silných hesiel či ostražitosť pred falošnými web stránkami a e-mailami. V druhej časti sa pozrieme na konkrétne prípady, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.

Zaplatil za nový telefón, prišla mu stará kniha

V inzercii na internete sa občas objavia falošné inzeráty, ktoré ponúkajú napríklad lacno mobilný telefón. Je v nich uvedená e-mailová adresa a telefónne číslo, väčšinou bez mena a ďalších údajov. Peter S. našiel tiež jeden z takýchto inzerátov, no netušil, čo ho čaká. V inzeráte sa písalo, že presne taký mobilný telefón, aký mal vyhliadnutý, je na predaj za veľmi výhodnú cenu. Nechcel si míňať kredit, preto na uvedenú e-mailovú adresu poslal e-mail, v ktorom sa s predávajúcim dohodol na forme platby a doručení na dobierku. O pár dní si na pošte vyzdvihol balíček a v ňom... namiesto telefónu starú knihu o rybách! Smiešne? Ani nie, keby ste boli na jeho mieste.

Aby sa to náhodou nestalo aj vám, na inzerát vždy radšej zavolajte, zistite si, kde predávajúci býva, ako sa volá a ak je to možné, dohodnite sa na osobnom stretnutí, pri ktorom si tovar prezriete skôr, než zaň zaplatíte.

Zálohu za auto previedla na účet, dodnes chodí peši

Podobným spôsobom, teda na inzerát, chcela kúpiť auto zo zahraničia pani Elena. Vyhliadla si auto za skvelú cenu na nemenovanom, veľmi známom nemeckom internetovom portáli. Skontaktovala sa s predávajúcou, vraj z Anglicka, ktorá jej po dohode navrhla zrealizovať predaj auta cez spoločnosť, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním predaja vecí na diaľku (v zahraničí bežný postup). Vraj zaplatí 55 % spoločnosti, ktorá zabezpečí prevoz auta k nej, následne môže auto niekoľko dní testovať a keď bude spokojná, zaplatí 50 % ceny vozidla a spoločnosti zostane zvyšných 5 % za spostredkovanie obchodu. Firma je vraj akýmsi garantom, aby obchod prebehol férovo a bezpečne. Má na to certifikát, je medzinárodná a dôveryhodná. Ale čo sa naozaj stalo? Asi v treťom e-maili počas komunikácie s predávajúcou, prišiel pani Elene v maili link na web stránku s číslom účtu, kam je potrebné zaslať prvé peniažky, teda 55 % z ceny. Áno, presne tak, uhádli ste. Bola to stránka, ktorá vyzerala ako pravá, ale nebola. Pani Elena zaplatila a viac sa jej nikto neozval. Polícia zistila, že páchateľ posielal e-maily z nejakého hotela v Španielsku, no nezanechal žiadne ďalšie stopy.

Ak sa už rozhodnete pre kúpu vecí na inzerát, buďte maximálne opatrní. Nemyslite si, že ak nájdete inzerát na známom inzertnom portáli, nemôže ísť o podvodníka. Neplaťte dopredu žiadne zálohy a nikomu neposielajte údaje z vašej platobnej karty. Ani v prípade, že vám predávajúci navrhne „dôveryhodnú sprostredkovateľskú firmu". Tovar zaplaťte až vtedy, keď ho budete držať v ruke.

A ešte jedna rada nakoniec. Ak o sebe radi píšete do sociálnych sietí ako napríklad Pokec.sk, Facebook.com a pod., zvážte, ktoré informácie by ste si mali radšej nechať pre seba a nevešajte ich na nos toľkým ľuďom naraz. To, že „zajtra odchádzate na tri týždne na dovolenku", je síce skvelá správa, no môže sa stať, že budete nemilo prekvapení, keď po návrate zisíte, že vám niekto „vybielil" byt. Majte na pamäti, že vaša identita a vaše súkromie môže byť na internete niekedy veľmi ľahko zneužité.
Rastislav Oravec
- pokračovanie -
Zdroj: komunikuj.sk

Sekcie: 
september 25, 2009 12:04 popoludní

 

 

Top