Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nekrmte trolly!

Zdravím Vás pánové,
poslední dobou se na diskuzích objevují uživatelé, kteří si svůj volný čas krátí provokacemi a vyvoláváním hádek. Kdo tráví na internetu více času tak si jistě všiml, že tihleti lidé, kteří se označují jako flameři, nebo trollové jsou již součásti každého většího webu a dělají zlo i na stránkách hledačů, nebo třeba i myslivců. Pro ty, kteří ještě nezaznamenali útoky těchto lidí, nebo o tomhle slyší prvně je tento článek:

Usenet, internet

Flamewars byly typickým fenoménem Usenetu (Net News) a emailových konferencí v první polovině 90. let 20. století, ale prostor pro flamewar poskytuje kterékoli médium, umožňující debatu. V současnosti se flamewars v českém internetovém prostředí často odehrávají v diskusních fórech pod články webových magazínů. Je předmětem četných spekulací, zda se na vzniku flamewars podílejí rozdíly internetových diskusí oproti diskusím ve fyzickém světě, například nepřítomnost verbální komunikace, používání nicků, možnost založit si několik identit jen pro účely diskuse.

Průvodním znakem flamewar je obvykle řádový nárůst počtu příspěvků, což zvláště u emailových konferencí obvykle obtěžuje účastníky, kteří se hádky neúčastní. I proto jsou flamewars v internetových komunitách vnímané dosti negativně.

„Ryzí“ flamewar se vyznačuje zvláštním účelem zasílaných příspěvků - cílem je protivníka nikoli přesvědčit, ale porazit, případně naštvat. Pravý „flame“ bývá úmyslně nepřátelský a urážlivý k oponentovi, a flamewar roste dalšími reakcemi, které opět mají podobu flamování. Průvodním rysem takové flamewar bývá zhoršení sociálních vztahů v komunitě.

Námětem flamewar ovšem může být v podstatě cokoli - pro příspěvky, které v dané komunitě téměř jistě musí vyvolat prudkou reakci, se někdy užívá označení flamebait. Obvyklým případem je příspěvek antagonistický k zaměření komunity.

Flamer

Častý účastník flamewars, případě účastník jehož příspěvky flamewar často začínají, bývá označován jako flamer. Na rozdíl od trolla, který především vyhledává konflikt, flameři úporně hájí své názory v tzv. svatých válkách, někdy i přes generace.

Troll

Dalším podobným pojmem je troll, pro kterého je typická poťouchlost při zasílání příspěvků. Zatímco flamer může prostě jen agresivně hájit kontroverzní názory, účelem příspěvků trolla je vyvolat reakce online komunity, nebo diskusi nějak rozvrátit. Troll se přitom obvykle s názory ve svém příspěvku vůbec neidentifikuje. Obvyklou formou trollingu je zasílání příspěvků zcela nesouvisejících s tématem diskuse (off-topic), vulgarit, politických sdělení, argumentů s očividnou faktickou chybou a podobně.

Dont feed the trolls!

Dalším typem reakce je „toto je nejlepší ignorovat“ – podle tohoto názoru pokud bude komunita trolla ignorovat, přestane jej jeho činnost bavit. V angličtině pro vyjádření tohoto postoje existuje několik ustálených rčení, například: Dont feed the trolls! – Doslova nekrmte trolly – význam je - nedělejte to, co troll chce, tj. rozhořčené reakce)

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/

sxg

Čerpané z: Dôležité.sk

Sekcie: 
marec 02, 2010 23:21 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top