Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jak odstranit závislost na cukru

Cukr sice zpříjemní chuť potravin, ale je pouze zdrojem energie a není nositelem jiných výživových faktorů, jedná se tedy o tzv. prázdnou kalorii. Podle nové studie se významným způsobem podílí na vzniku rakoviny. Odstartovat život bez cukru není snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zacházejte s cukrem jako s nelegální drogou, jako s heroinem, s látkou ohrožující vaše zdraví, látkou, které je nutné se vyvarovat.

20 způsobů, jak odstranit cukr ze svého života

Všichni mluví o cukru, ale co s tím dělají? Cukr je mimořádně destruktivní látka, kterou mnoho lidí jí, prakticky každý den. Přesto je většina z vás přesvědčena, že je dobrý pro zdraví.

Podle nových studií hraje cukr klíčovou roli v rozvoji mnoha zničujících nemocí, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka nebo Alzheimerova choroba, abych vyjmenoval alespoň některé.

Připouštím, tělo potřebuje stopová množství cukru, aby fungovalo. Ale moderní člověk jí cukr po kilech, ne po molekulách. Některé odhady uvádějí průměrný příjem dospělého člověka téměř 59 kilogramů ročně – to je ohromné množství látky, která může mít katastrofální zdravotní následky. Tak co budeme teď dělat? V kostce – vysyp cukr na chodník, závisí na tom váš život!

Zde je několik myšlenek o tom, jak se vymanit ze závislosti na cukru, jak ho dostat ze života – takže budete mít šanci na sladký život v příštích letech:

1. Jezte pravidelně. Jezte tři jídla a dvě svačiny, nebo pět malých jídel denně. V případě, že nebudete jíst pravidelně, hladina cukru v krvi sice klesne, ale hlad pravděpodobně vyvolá touhu po sladkém občerstvení.

2. Jezte zdravá jídla. Čím víc se bude vaše potravina podobat své původní formě, tím méně zpracovaného cukru bude obsahovat. Jídlo v jeho přirozené formě, včetně ovoce a zeleniny, nepředstavuje žádné metabolické problémy pro normální tělo, zejména pokud je rozmanité.

3. Provádějte detoxikaci. Moje zkušenosti jsou, když lidé dělají správně detoxikaci, obnoví se chuť k jídlu a často se sníží chuť na sladkosti. Počáteční nezvladatelné touze po sladkostech se tělo přizpůsobí, až touha po cukru zmizí.

4. Snídejte bílkoviny, tuky a fytonutrienty. Snídaně ze „zelených potravin“ je pro vás ideální. Typická snídaně plná sacharidů, sladkých, nebo škrobových potravin je nejhorší varianta co může být. Po takové nezdravé stravě budete mít chuť na cukr po celý den. Jíst dobrou snídani je nezbytné, aby se zabránilo touze po sladkostech.

5. Zkuste začlenit proteiny nebo tuk do každého jídla. To pomáhá dostat hladinu cukru v krvi pod kontrolu. Ujistěte se, že jsou potraviny přírodního původu.

6. Používejte koření. Koriandr, skořice, muškátový oříšek, hřebíček a kardamom dokážou potraviny přirozeně osladit.

7. Udělejte si kvalitní multivitaminový a minerální potravinový doplněk obsahující omega 3 mastné kyseliny a vitamín D3. Některé živiny, jako je chrom, vitamin B3, nebo hořčík, zlepšují obsah cukru v krvi.

8. Hýbejte se. Cvičte, tancujte, nebo dělejte jógu. Pohybem snížíte napětí, zvýšíte energii a snížíte potřebu cukru.

9. Mějte dostatek spánku. Když jsme unaveni, tak často pro dodání energie jíme cukr.

10. Zamyslete se nad důvodem vaší závislosti na cukru. Mnohdy jsou hlavním důvodem touhy po cukru emociální problémy.

11. Neskladujte sladkosti v domě, nebo v kanceláři. Je pak těžké pojídat cukr, když tam žádný není.

12. Nepoužívejte umělá sladidla místo cukru. Umělá sladidla nezabrání touze po sladkém. Potřebujete-li náhradní sladidlo, používejte například Steviu, která je zdravá.

13. Naučte se číst etikety. Ikdyž vám radím co nejméně používat průmyslově vyráběné potraviny se štítky, vzdělávejte se sami o tom, co dostáváte do svého těla. Čím je seznam na etiketě delší, tím víc je pravděpodobnější, že obsahují cukr. Takže kontrolujte gramy cukrů a vybírejte výrobky s co nejmenším obsahem cukru v jedné porci. Pro lepší představu co jíte - 1 lžička cukru je ekvivalent 4 gramů cukru. Ujasněte si co je to cukr a uvědomte si, co všechno jsou to sladidla: agáve, kukuřičný sirup, ovocný sirup, sacharóza, dextróza, med, třtinový cukr, krystaly třtiny, koncentráty ovocných šťáv, melasa, kolumbijský turbinado cukr a hnědý cukr.

14. Cukr v přestrojení. Pamatujte si, že většina „komplexních“ sacharidů, které konzumujete, jako je chleba (včetně celozrnného), bagety a těstoviny, jsou opravdu složité. Jsou vysoce rafinované, chovají se jako cukry v těle a je třeba se jim vyhnout.

15. Šok. Závislost na cukru. Odstartovat život bez cukru není snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zacházejte s cukrem jako s nelegální drogou, jako s heroinem, s látkou ohrožující vaše zdraví, látkou, které je nutné se vyvarovat.
A pokud máte akutní chuť na cukr, zkuste toto:

16. Vemte si L-glutamon, 1000 – 2000 mg každých pár hodin, jak je potřeba. Zmírňuje to touhu po cukru a mozek ho používá jako palivo.

17. Udělejte si dýchací pauzu. Najděte si klidné místo, na pár minut se pohodlně posaďte a soustřeďte se na svůj dech. Po několika minutách vás touha po sladkém přejde.

18. Zabavte se. Jděte na procházku v přírodě, pokud je to možné. Chuť na sladké trvá maximálně 10 až 20 minut. Pokud se dokážete rozptýlit něčím jiným, často přejde. Čím častěji to uděláte, tím snadněji budete závislost na cukru zvládat.

19. Pijte hodně vody. Někdy může obyčejná voda nebo minerálka zahnat chuť na cukr. Mnohdy je to, co vnímáte jako touhu po sladkém jen obyčejné žízeň.

20. Mějte po ruce kousek ovoce. Pokud máte velkou chuť na sladké, snězte kousek ovoce. Uspokojí vás a je mnohem zdravější.

Cukr sice zpříjemní chuť potravin, ale je pouze zdrojem energie a není nositelem jiných výživových faktorů, jedná se tedy o tzv. prázdnou kalorii. Podle nové studie se významným způsobem podílí na vzniku rakoviny.

- Dr. Dochtor -


Více k problematice najdete najdete zde:
Cukr způsobuje rakovinu: http://wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2015010005
Nezdravé a nezdravé cukry: http://wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2015010004

Zdroj: http://www.wmmagazin.cz/


Súvisiace:

Cukor
http://www.cez-okno.net/cukor


Autori: 
Sekcie: 
Štítky: 
jún 02, 2015 22:40 popoludní

 

 

Top