Obrázok používateľa CEZ OKNO
JAK ZATOČIT SE ZUBNÍM KAZEM A JEŠTĚ PŘITOM UŠETŘIT?

Zdraví začíná v ústní dutině, to je mnohokrát potvrzený fakt, který je navzdory zdravotnické osvětě, stále opomíjen. Stomatologové nás nabádají k pravidelnému čištění zubů, to by mělo dostatečně chránit chrup před poškozením. Ale ještě předtím, než dospějeme k názoru, že dentální hygiena je pro zachování zdravého chrupu nezbytná, je dobré vědět, co je nejčastější příčinou všech zubních potíží?


Specialisté zabývající se dentální problematikou varují, že většinu problémů u chrupu zapříčiňuje zubní kaz, to je nejrozšířenější lidská choroba, která poškozuje trvale tkáň zubu. Dokonce i archeologické nálezy prokazují, že zubní kaz je velice staré onemocnění, jež trápilo naše prapředky v časech neolitu, tedy v době, kdy člověk zařadil do svého jídelníčku více rostlinné stravy, ve které se vyskytovaly sacharidy a škroby.

Jak je to tedy se zubním kazem?

Za vznikem zubního kazu stojí nedostatečná ústní hygiena či nevhodné stravovací návyky. Primární příčinou jsou však bakterie, které narušují zubní sklovinu. Tyto mikroorganismy rozkládají sacharidy na organické kyseliny, a to způsobuje odvápnění ochranného obalu zubu, což po určité době vyvolává bolest či vyšší citlivost oslabeného chrupu. Je zřejmé, že za zubním kazem stojí nevhodná strava, čili jídlo s obsahem kyselinotvorných látek a jiných chemických činitelů, tj. agresivní konzervanty, barviva, emulgátory, jež svými účinky poškozují pevnost zubů a sklovinu, která chrání chrup proti nežádoucí devastaci. Dentální výzkum označuje kyselinu mléčnou za hlavního viníka podílejícího se na vzniku zubního kazu. S tímto rezultátem lze souhlasit, protože v zemích, kde se nepoužívá řepný cukr v hojné míře, je výskyt zubního kazu daleko menší. Takže kyselina mléčná, jenž vzniká kvašením cukrů, je příčinou kazů u dětí i dospělých. Třeba u českých dětí do pěti let, statistiky uvádějí 58% kazivost, což je velice závažné zjištění, popisující špatnou kvalitu dětských potravin, které musí obsahovat více chemie než je zdrávo. Zamysleme se dobře nad tím, co vlastně jíme, když se nejmladším dětem z průmyslově zpracovaných potravin kazí mléčné zuby!

Kupříkladu v Japonsku je kazivost zubů v porovnání s Evropou, naprosto zanedbatelná. Důvodem je nepochybně slazení, které nevyužívá sladivosti rafinovaného cukru. Počátkem 70. let minulého století, zavedla na japonském trhu firma „Morita Kagaku Kogyo Co., LTD.“ alternativní sladidlo na přírodní bázi, které není karcinogenní, jako jsou údajně umělá náhradní sladidla (cyklamáty, sacharin, aspartam, atd.). Ano. Tím přírodním sladidlem se stala „STEVIA“. Dnes tahle sladká bylina na japonském trhu zaujímá 40% podíl se sladidly. Japonci používají tohle sladidlo téměř ve všem, takže stévii nalezneme ve žvýkačkách, cukrovinkách, v různých polotovarech, hlavně ve slazených nápojích. Konkrétně americká „Coca Cola“ je v zemi vycházejícího slunce, oslazena tímto přírodním sladidlem.

Pro lepší obrazotvornost uvedu základní informace o této pozoruhodné rostlině, z níž se vyrábí výše popisované sladidlo. Stevia rebaudiana neboli sladká stévia, je tropická rostlina, pocházející z Jižní a Střední Ameriky. Indiáni tuhle bylinu využívali k léčení různých zdravotních neduhů. Přikládali ji na pokožku při poštípání nebo bodnutím hmyzem, popáleninách a různých kožních nemocí. Abych se však vrátil k původnímu tématu, tak musím zdůraznit, že stévia zabraňuje vzniku bakterií v ústní dutině. U indiánů z kmene Guaraní se zjistilo, že prakticky netrpí kazivostí zubů, to vědce přivedlo k názoru, že stévia omezuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene. Jak je zjevné, přirozená potrava působí nejintenzivněji na kvalitu zubů, ale i na celkovou kondici, toho či onoho živočišného druhu. Z toho lze logicky usoudit; čím méně chemie vložíme do úst, tím lépe pro chrup a ústní dutinu!

Chrání nás zubní pasty před kazivostí zubů?

Do jisté míry ano, poněvadž všechna chemická čistidla jsou agresivní povahy a spolehlivě odstraňují veškeré nečistoty, tudíž i ústní bakterie způsobující zubní kaz, včetně žlutých zubů, které po vyčištění pastou nebo ústní vodou, mohou vypadat o poznání lépe, než nečištěné zuby. Nicméně, tahle pravidelná ústní hygiena, jde na úkor vlastního zdraví, protože postupem času oslabuje či jinak poškozuje vnitřní orgány těla. To v samotném důsledku snižuje kvalitu i délku lidského života, který je skrze svou imunitu trvale oslaben. Čím je dnes nárůst chronických nemocí zapříčiněn?

Abych vám tuto problematiku přiblížil a zároveň vysvětlil; proč považuji zubní pasty za chemická čistidla, která nepatří vůbec do úst (Savo také perfektně čistí, přesto si ho nedáváme na zubní kartáček či do úst!) je dobré vědět, co vlastně běžně prodávané ústní vody, nebo zubní pasty či gely obsahují? Součástí většiny zubních past je totiž „Fluorid sodný“, ten je považován za toxickou látku, která může při velkých dávkách postihnout srdce, ba i celý oběhový systém, udržující člověka při životě. Tato látka vyvolává závažné nemoci, třeba tzv. kostní fluorózu, která deformuje tvar kostí. V odborné literatuře se dočteme, že fluorid sodný je anorganická sloučenina, nebezpečný karcinogen, jež aktivuje rakovinové bujení.

Asi každého napadne stejná otázka; jestliže jsou zubní pasty s fluoridy zdravotně závadné, proč jsou stále v prodeji? Naprosto obdobný dotaz se týká i cigaret, ještě když jsou známé jejich negativní (nebezpečné) účinky! Přesto jsou po celém světě s nepředstavitelným ziskem dodnes prodávané. Proč asi? Pochopitelně, kdyby po jedné cigaretě kuřák upadl do bezvědomí či okamžitě zemřel, jak se bohužel přihodilo v ČR některým obětem metanolové aféry po vypití jednoho panáku alkoholu, státní orgány by neprodleně zasáhly. Cigarety by se potom rázem staly zakázaným zbožím ohrožující lidský život! Jenomže fluoridy v zubních pastách na rozdíl od metanolu, nezabíjí člověka okamžitě, jde o vleklý proces, a to je kamenem úrazu! Z tohoto jediného důvodu není pozastaven prodej a výroba škodlivých zubních past, rakovinotvorných cigaret, alergenních éček, přeslazovaných potravin, a mnoho jiných chemických přísad zatěžující lidský organismus. Takže jak vidno, výrobní praktiky jsou stále stejné, chemické sloučeniny jsou v homeopatických dávkách přidávány do zubních past, a to tak, že se jejich škodlivý účinek projeví cca za 30 až 40 let.

Každodenní čištění zubů pastou s fluoridem není v horizontu třiceti let, nikterak závažné, ale po této době se již mohou vyskytnout první zdravotní potíže, které lze přičíst na vrub těmto jedům, jenž mají zkrášlit chrup či ochránit nás před zubním kazem (pozn. autora: tohle je spekulativní úvaha, vědou nebyla tato informace doposud potvrzena.) Bohužel jsou fluoridy přidávány také do dětských zubních past, svět se potom diví, proč je současná mládež churavá v takových nemocech, které dříve postihovaly jen dospělou populaci! Vzniká zásadní otázka; čím si máme vyčistit zuby, pakliže nechceme k tomuto účelu používat fluoridové substance, které mohou poškodit lidské zdraví...?

Nejbezpečnější produkt je příroda!

Ať už tomu budete věřit, nebo ne, látky čistě přírodního charakteru, pokud se užívají s rozumem, jsou garantem zdravého života a životního stylu. Jestliže chcete nahradit fluoridové pasty něčím kvalitnějším, co spolehlivě vyčistí zuby a zároveň vás neoslabí o životní sílu, budete se muset poohlédnout po přírodních produktech. V prodeji jsou již k dostání stoprocentně přírodní zubní pasty, tj. výrobky bez přidaného fluoru a jiných chemických příměsí, které jsou kupodivu v čištění chrupu účinnější, než běžně prodávané produkty ústní hygieny.

Vysoká cena však brání jejich masovému použití, to je hlavní argument, proč jsou nepřírodní (syntetické) zubní pasty stále v oblibě, bez ohledu na to, zdali jsou tyto dentální produkty z hlediska bezpečného užívání, prospěšné či neprospěšné. Cena je v dnešní době vskutku rozhodujícím kritériem, ovlivňující téměř vše, bohužel má vliv i na návyky, které mohou lidskou bytost ochránit před nemocemi! Podléháme cílům reklamy, slevám a podobným komerčním výmyslům, což se projevuje absolutním nezájmem o veškeré dění, které třeba souvisí s tím, co právě jíme a pijeme, nebo čím si ošetříme nejšetrněji svůj chrup. Metody dravého marketingu jsou dnes tak propracované, že jen málokdo si uvědomuje, o jak velkou manipulaci s naším (ne) vědomím se vlastně jedná!

Zaznamenal jsem fascinující experiment, jenž se týkal moderní cílené reklamy. V tomto pokusu šlo o nový výrobek (ovocný nápoj), který obsahoval: umělé sladidlo aspartam, kyselinu citronovou a nepatrné množství šťávy z koncentrátu ananasu a jablka. Pak už stačilo jen vytvořit nádhernou (působivou) etiketu, kde bylo napsáno: „Přírodní ovocný nápoj s vitamíny A, C, E, bez konzervantů a umělých barviv, bez cukru a chemie.“

Cena takové obarvené vody stála v přepočtu na koruny, cca 15 Kč za dva litry. Výrobní náklady představovaly v tomto případě pouhých 5 Kč. A co se nestalo? Zájem o tento produkt byl nevídaný, zákazníci se mohli o tento nápoj doslova přetrhnout, především kvůli jeho nízké akční ceně, ale i zavádějícímu sdělení o přírodním složení tohoto produktu. To jsem zde uvedl jenom kvůli tomu, aby jste měli představu, co všechno jsou lidé pod vlivem reklamy, ochotni nakoupit!

Bláhový důvěřivci, kteří si myslí, že by stát nikdy nepřipustil, aby docházelo k takovému klamání spotřebitelů, jsou dětinsky naivní, neboť se již mnohokráte ukázalo, nejen u nás v ČR, jak státní zdravotní orgány dohlížející na kontrolu a bezpečnost potravin, trestuhodně selhávají. Vzpomeňme třeba na skandál s koňským masem, nebo na tzv. „Šmejdy“.

Jenomže, věřte tomu, že v klasické obchodní síti, to není o dost lepší! Abych vám zlepšil náladu, není-li vám zdraví úplně lhostejné, seznámím vás s přírodním kartáčkem, taktéž vynikající náhradou za dnešní fluoridované zubní pasty a plastové kartáčky. Tenhle naturální produkt (výtvor přírody) nenadchne pouze příznivou cenou, ale hlavně svými léčivými účinky a bělícím efektem. Afričané mají díky tomuto zubnímu kartáčku zářivě bílý chrup, toho si nelze nevšimnout, zvlášť pokud jde o hygienické poměry panující na černém kontinentě. Zastávám totiž názor, že nejspolehlivějším výrobcem nejkvalitnějších produktů je příroda. Co mne přivedlo k tomuto úsudku, to jistě pochopíte v následujících řádcích...

Miswák (Salvadora persica)...

Když jsem psal o přírodních zubních pastách, které neobsahují syntetické fluoridy ani žádné jiné chemikálie (tj. barviva, konzervanty, stabilizátory), co udržují zubní bakterie pod trvalou kontrolou, že vůbec nedochází k vzniku zubního kazu, pak je zapotřebí, abych se také zmínil o důvodech, proč jsou tyto přírodní ústní produkty stále opomíjeny. Pravda je taková, že si každý nemůže dovolit dražší, leč zdravé zubní pasty v rozmezí 250 až 500 korun! V tomto případě je cena silným hlediskem toho, proč se přehlíží kvalita i složení jednotlivých výrobků, zvlášť pak u zubních past.

Nicméně příroda na lidi nezapomněla, protože nabízí cenově dostupné a hlavně účinné prostředky k čištění ústní dutiny, v tomto případě mám na mysli skvost zvaný >>Miswák

Miswák obsahuje celou řadu blahodárných látek, důležitých pro zdravý chrup (tj. kyselina tříselná, síra, vitamín C, saponiny, flavonoidy, sloučeniny křemíku, pryskyřice, alkaloidy, těkavé oleje, uhličitan sodný, vápník, organický fluorid, steroly, kyselina salicylová). Tato větvička, pokud nevíte, odstraňuje skvrny na zubech po kávě či cigaretách, vyběluje zuby, potlačuje růst bakterií a tvorbu zubního kazu, ve výjimečných případech pomáhá hojit poškozenou zubní tkáň. Možné vedlejší účinky nebyly u miswáku zaznamenány, nicméně je žádoucí kvůli ústní hygieně, odříznout vždy použitou část klacíku před opětovným použitím. Ústní bakterie mohou tento zubní kartáček kontaminovat, proto je zapotřebí Miswák pravidelně odřezávat, anebo, když ne jinak ho vydesinfikovat v čistém alkoholu, pokud chceme, aby nám k čištění zubů déle posloužil. Miswák se musí před použitím (kůra) ořezat, aby se z něj mohli vytvořit štětinky podobné zubnímu kartáčku. Tyto štětinky ještě doporučuji požvýkat, nebo krátce namočit do vody, čímž se docílí změknutí jeho vláken. Jemnější kartáček je na rozdíl od tvrdých vláken vhodnější pro dásně, to alespoň potvrzují nejnovější vědecké studie. Takto je Miswák připraven k ideálnímu použití! Je pravdou, že tento přírodní produkt v obchodních sítích není (kamenných obchodech) k dostání, lze jej však koupit přes internet. Miswák si můžete objednat také v tomto obchodě: www.orient-nature-shop.cz

Závěrem bych rád připomněl: příroda je výrobcem nejkvalitnějšího zboží, jež poskytuje všem lidem bez rozdílu, radost ze života, čistotu duše i dlouhověkost, a to pomáhá celému světu, zejména této domovině – planetě Zemi!

Josef Čáp

Zdroj: odrazy-tajemna.wz.cz


Súvisiace:

Seriál: Prečo mi je zle keď počujem: JE TO VEDECKY DOKÁZANÉ
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-preco-mi-je-zle-ked-pocujem-je-to...


Autori: 
september 11, 2014 21:53 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top