Obrázok používateľa CEZ OKNO
James: POZNEJ SEBE

“Dokonce i známí řečtí filozofové chápali, že tvrzení poznej sebe! je pro lidskou bytost nejtěžší úlohou, se kterou se může potýkat. Není to prostě o shrnutí jedinečných vlastností člověka, jeho osobnosti, fyzického vzhledu, emocí a mentálních kvalit. Je v tom něco základnějšího… nepolapitelnějšího.”

TEMET NOSCE!

(Latinské rčení Delphského chrámu: Poznej sebe)

Tato fráze je obvykle psána s vykřičníkem, který ukazuje, že jde o příkaz, jako by poznej sebe bylo jednoduché prohlášení a jakmile ho přijmeš, poznáš se. Je to starobylá moudrost pocházející z mysterijních škol daleko před Platónem, než ten ji začal používat jako téma ve svých písemnostech.

Co to znamená? Co je sebe?

To je otázka, která se vznáší nad tímto filozofickým výrokem jako fata morgána. Každý chápe, co znamená něco poznávat. Prostě to zažíváš, vidíš, interaguješ s tím a následkem toho máš o tom poznání.

Sebe… to je o trochu těžší upřesnit. To se týká nepolapitelného vědomí – té části tebe, která je spojená s něčím větším, než co vůbec tvá představivost dokáže vykouzlit.

PŘÍBĚH MOTÝLŮ

Viděl jsi někdy prácičku lepidopteristů (sběratelů motýlů), kteří přišpendlí motýla do skleněné krabičky za účelem vystavování? Motýl je obvykle vystaven s doširoka otevřenými křídly, aby se jeho barvy ukázaly co nejlépe a v plném rozsahu.

Pamatuji si, že jsem to viděl jako dítě, když mi bylo asi pět let. V muzeu v Barcelóně byly stovky takových motýlů. Byly pozoruhodní v mnoha ohledech. Jedna pozoruhodnost spočívala v tom, jak často jejich otevřená křídla vyobrazovala oko nebo více očí. Jedná se o vzorce pro odrazení predátora – převážně ptáků – od toho, aby si nemysleli, že motýli jsou křehkým, bezbranným hmyzem.

Pamatuji si, že jsem si myslel, že motýla nemůže být tak těžké chytit, když se vezme v potaz, že všichni ti motýli byli chyceni vědci a jak jsem vědce tak znal, žádný z nich nevypadal příliš atleticky. Pamatuji si, jak jsem ty motýly studoval, jak tam tak byli v řadách, kategoriích a přišpendlení jako malé Perské koberečky. Toho dne jsem se rozhodl, že si také nějakého chytím.

Ušetřím vás podrobností, ale podstatnou část toho víkendu jsem se pokoušel chytit motýly na rozkvetlé louce asi tři bloky od našeho domu. Do nedělního večera, kdy začalo denní světlo mizet, jsem měl na svém kontě jednu můru. Její křídla na koncích vypadala potlučeně a její barva byla něco mezi skořicovou a světle pískovou. Žádný vzor. K mému ohromení na ní nebylo nic pozoruhodného – až na fakt, že teď byla mým zajatcem.

Chytit motýly bylo mnohem těžší, než jsem si uměl představit. Jakkoliv poslušně vypadali pod svými skleněnými výstavními krabičkami v muzeu, v divočině byly úžasně nepolapitelní. A o to mi jde, když se vrátíme k tvrzení poznej sebe. Můžeš upřesnit tu část poznej. Dokonce si můžeš myslet, že znáš i tu část “sebe”. Nicméně toto tvrzení je mnohem hlubší.

Podobně jako motýli ve výstavních krabičkách, kteří se zdáli tak poznatelnými představiteli motýlí esence – jejích barev, tvarů, vzorů, velikosti atd., chybějící element byl život. Nemůžu poznat motýla tím, že ho zkoumám v té krabici a přitom to je často způsob, jak jako “sebe-realizovaní” jedinci fungujeme. Myslíme si, že se známe. Naše ego-osobnost je vystavena, všechny lidské vlastnosti jsou poznatelné, velikost, tvar, inteligence, vzdělání, povolání, barva vlasů, šaty a stovky dalších charakteristik. Bohužel to není tak snadné.

POZNÁNÍ NEPOZNATELNÉHO JE PARADOX

Thales Miletus, první Řecký filozof, byl jednou dotázán, “Co je nejtěžší věc k dosažení?” On odpověděl, “Poznat sebe.” A když byl dotázán, co je nejlehčí, odpověděl, “Dát radu.”

Dokonce i známí řečtí filozofové chápali, že tvrzení poznej sebe! je pro lidskou bytost nejtěžší úlohou, se kterou se může potýkat. Není to prostě o shrnutí jedinečných vlastností člověka, jeho osobnosti, fyzického vzhledu, emocí a mentálních kvalit. Je v tom něco základnějšího… nepolapitelnějšího.

Vědomí nelze přišpendlit a zkoumat. Nemůžeš ho “chytit”. Můžeš najít jednu či dvě můry, ale to jsou jen stíny Jáství. Jak říkal básník Rumi, “Kdo jsem já vprostřed všech těchto myšlenkových proudů?”

My nejsme mysliteli našich myšlenek. Naše myšlenky povstávají z mnoha zdrojů a některé z nich nemají co do činění s naším Jástvím – tou před-kvantovou identitou zvanou Svrchované Sjednocení. Myšlenky povstávají z nevědomí, podvědomí, naprogramovaného vědomí a jejich kombinací. Můžou se jevit, že jsou námi, ale myšlenky ve skutečnosti povstávají jako artefakty a opakování naprogramované, dohodnuté reality.

VRSTVY ÚROVNÍ, KTERÉ FORMUJÍ JÁSTVÍ

Jaké jsou vrstvy dimenzí, ze kterých jsme vytvořeni? Diagram níže se pokouší zobrazit vrstvy cibule, která tvoří každého z nás. Jestli jsi v lidském těle, máš každou z těchto vrstev. Každý má svou identitu spojenou s jistou vrstvou silněji, s jinou slaběji. Naše spojení s těmito vrstvami je částečně tím, co definuje naši jedinečnost.

Jestli někdo zformoval zvláště silné spojení své identity se svým Vědomým Jástvím, pak pravděpodobně inklinuje k tomu myslet na “sebe” jako na souhrn svých úspěchů a neúspěchů. Pokud má někdo silné spojení s Jástvím Lidské Duše, inklinuje více k tomu, aby o “sobě” uvažoval jako o beztvaré duchovní přítomnosti, která se učí a vyvíjí k tomu, aby se stala učitelem nebo mistrem. Pokud je něčí spojení silně vázané na Fyzické Jáství, inklinuje dotyčný více ke vnímání “sebe” jako síly, která ho pohání k přežití nástrah světa kolem něj.

Nikdo nemá pouze jednu vazbu. Nikdo nemá dokonale symetrická spojení se všemi osmi vrstvami. Ničí spojení není pevné ani fixní. Vazby jsou tvárné, fungují situačně. Vazby k vrstvám se tvoří podle zaměření pozornosti tak, aby ji odrážely.

Když vidíš tvrzení Poznej sebe!, zvaž, které vrstvě dáváš svou pozornost a soustředění. Je nějaká konkrétní, se kterou spojuješ svou identitu? Jestli se poznáváš jako tato vrstva, nebo třeba kombinace vrstev, jsi to skutečně ty? Možná jsi spíše jako motýl chycený ve hře větru a nepřišpendlený do skleněné krabičky. Zkus třeba aktivovat svou představivost, aby se natáhla za vrstvy normálního definování “sebe” a v těchto krátkých, avšak hlubokých chvílích, se tak dotknout vědomí Svrchovaného Sjednocení.

Jáství je nekonečné. Nemůže být definováno. Znát ho, znamená znát jen jeho stín. Protože pravdou je, že nemůžeš být poznán, protože poznávání vyžaduje mysl a mysl nemůže obsáhnout tuto před-kvantovou přítomnost, která tančí nad a pod naším výhledem a klenbou našeho lidského vědomí. Asi by bylo lepší zformovat nové tvrzení. Vyslovme tedy frázi: Žij jako JÁ JSEM MY JSME!

James

© www.WingMakers.com český překlad Ondřej Průzračný

Zdroj: http://www.wingmakers.cz/


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.Slovenské stránky Tvorcov Krídel nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

James: PŮVOD VZESTUPU A KARMY
http://www.cez-okno.net/clanok/james-puvod-vzestupu-a-karmy

Seriál: ROZHOVORY S JAMESEM (apríl 2013)
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-rozhovory-s-jamesem-april-2013

Seriál: ROZHOVORY S JAMESEM (apríl-august 2008)
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-rozhovory-s-jamesem-april-august-...

Seriál: James – Otázky a odpovede
http://www.cez-okno.net/serial-james-otazky-a-odpovede

Seriál: James Interview (WingMakers)
http://www.cez-okno.net/serial-james-interview-wingmakers

Tvorcovia Krídel
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/tvorcovia-kridel


október 12, 2017 20:49 popoludní

 

 

Top