Obrázok používateľa CEZ OKNO
Je Spirulína definitívne Superpotravinou?

Predstavte si, že existuje rastlina, ktorá môže živiť vaše telo tým, že poskytuje väčšinu bielkovín, ktoré potrebujete k životu, pomáha predchádzať nepríjemnému smrkaniu a kýchaniu z alergie, posilňuje váš imunitný systém, pomôže kontrolovať vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu, a pomáha chrániť pred rakovinou. A EŠTE... nemá žiadne vedľajšie účinky, pretože je to obyčajná morská riasa. Takže... existuje také „super jedlo“?

Odpoveď je... Áno!


Volá sa Spirulína. Je podobná morskej zelenine, ako Nori, alebo morským riasam, ale ich hrozná chuť priam vyzýva, aby bola k dispozícii v pilulke, alebo ako prášok.

Nemôžete z nej variť. Neexistuje žiadny recept obsahujúci Spirulínu. Jej chuť je jednoducho príliš silná.

Spirulína je jednou z najstarších foriem života na Zemi, je to modro-zelená mikroriasa, ktorá pomáhala produkovať kyslík v atmosfére už pred miliardami rokov, takže pomohla k vývoju ďalším formám života.

Spirulína je tak bohatá na živiny, že by ste mohli prežiť na nej a vode.

Stovky štúdií potvrdili Spirulíne status superpohonu. Obsahuje 60-70% zo všetkých bielkovín, čo znamená, že obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín a 10 neesenciálnych – tých podstatných, ktoré podporujú dobrý zdravotný stav.

To je viac bielkovín ako má hovädzie, kuracie mäso alebo sójové bôby.

Je všeobecne známe, že by sme všetci mali jesť ryby kvôli obsahu omega mastných kyselín. Kde ryby získavajú omega mastné kyseliny? Z modro-zelených rias, akou je i Spirulína.

NASA a Európska vesmírna agentúra navrhli Spirulínu ako jednu zo základných potravín, ktoré majú byť pestované pri dlhodobých vesmírnych misiách.

Niektorí vedci neustále útočili na "výskum", ktorý podporoval tieto tvrdenia, ale chemické látky v Spirulíne majú naozaj výrazný vplyv na imunitný systém.

V priebehu posledných 2 rokov boli zhromaždené stovky vzoriek krvi od zdravých dobrovoľníkov, a rôzne krvné bunky spojované s imunitnou odpoveďou. Tie boli inkubované v laboratóriu s roztokom Spirulíny, meranie nepreukázalo žiadne zvýšenie chemických látok spojených s imunitnou odpoveďou... a dokonca preukázalo podporu najmä interferónu-gamma - vykazoval 13,6 násobné zvýšenie.


Proteín

Sušená Spirulína obsahuje asi 60% (od 51 do 71%) bielkovín. Jedná sa o kompletný proteín obsahujúci všetky esenciálne aminokyseliny, aj keď s menším množstvom metionínu, cysteínu a lyzínu v porovnaní s proteínmi z mäsa, vajec a mlieka. Sú však lepšie ako typické rastlinné bielkoviny, ako napríklad tie zo strukovín.

US National Library of Medicine sa vyjadrilo, že Spirulína nie je o nič lepšia ako mlieko alebo mäso ako zdroj bielkovín, a je asi 30 krát drahšia za gram.

Ostatné živiny

Spirulína obsahuje 7 hmotnostných percent tukov, a je bohatá na gama-linolénove kyseliny (GLA), a tiež alfa-linolénove kyseliny (ALA), kyselinu linolovú (LA), kyselinu stearidonovú (SDA), eikosapentaenovú kyselinu (EPA) , kyselinu dokosahexaenovú (DHA) a kyselinu arachidónovú (AA).

Spirulína obsahuje vitamíny B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (nikotínamid), B6 ​​(pyridoxín), B9 (kyselina listová), vitamín C, vitamín A a vitamín E.

Je tiež zdrojom draslíka, vápnika, chrómu, medi, železa, horčíka, mangánu, fosforu, selénu, sodíka a zinku.

Spirulína obsahuje množstvo pigmentov, ktoré môžu byť prospešné a biologicky upotrebiteľné, vrátane beta-karoténu, zeaxantínu, chlorofylu-a, xantofylu, echinenonu, myxoxanthophyllu, kantaxantínu, diatoxanthinu, 3'-hydroxyechinenonenu, beta-kryptoxantínu a oscillaxanthinu, plus phycobiliproteins c-fykocyanínu a allofykocyaninu.

HIV & Spirulina

Imunodeficiencia človeka, alebo keď HIV napáda biele krvinky známe ako CD4 bunky, takže nakazený jedinec je náchylnejší k potenciálne život ohrozujúcim stavom, ako je rakovina a zápal pľúc.

Neexistuje ešte žiadny liek na HIV, ale antiretrovirálne lieky pomáhajú zlepšiť kvalitu života a zabrániť replikáciám vírusu.

Spirulína je niekedy používaná ako doplnková (nie alternatívna) liečba HIV.

Memorial Sloan-Kettering Cancer Center konštatuje, že sa tiež používa na prevenciu vírusových infekcií a môže hrať úlohu v liečbe HIV a AIDS.

Tým Norihisa Taguchiho

Zdroj: http://english.salvatorecuomo.com/

Preklad: Ninive

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

BIO SPIRULINA 500 MG (300 TBL.)
http://merkaba.shopcezokno.sk/bio-spirulina-500-mg-300-tbl

Keď jedlo je liek
http://www.cez-okno.net/ked-jedlo-je-liek


Autori: 
Sekcie: 
jún 01, 2014 21:08 popoludní

 

 

Top