Obrázok používateľa CEZ OKNO
JE TEORIE PRADÁVNÝCH ASTRONAUTŮ VYVRÁCENA? I.

Asi nikomu není potřeba představovat seriál Ancient Aliens, který se stále vysílá na televizní stanici History Channel a to již několik let. Dle mého názoru je to prozatím nejlepší televizní, nebo chcete-li mediální počin kromě mnoha knih vydaných na téma archeoastronautiky, nebo teorie pradávných astronautů. Celosvětově si tento seriál okamžitě získal miliony příznivců a pokud nic jiného, přinejmenším ukázal široké veřejnosti, že taková teorie existuje, má určité opodstatněné aspekty a stojí rozhodně za zamyšlení. A to byl myslím hlavní důvod ke vzniku tohoto mnohadílného dokumentu i přesto, že se z něj již tak trochu stává příliš komerční show.


Ale to je jen můj osobní pocit. Tak jak to však bývá v případech kontroverzních témat, existují v obecenstvu vždy minimálně dva tábory, příznivci a odpůrci. A právě z této druhé skupiny veřejnosti se před časem na trhu objevil jiný televizní, nebo spíše internetový dokument, který kompletně diskredituje archeoastronautickou teorii. Ancient Aliens Debunked si vzal na mušku pečlivě vybraná témata a podrobně se snaží vyvrátit existenci jejich alternativního vysvětlení. Samotné slovo debunk je již tak trochu hrozivé, V překladu znamená odhalit, demaskovat, ale jeho pravý význam v angličtině je trochu víc extrémnější a to se těžko překládá. Je to něco ve smyslu, že když je něco debunked, znamená to, že to je tak definitivně vyřešeno a není pochyb o správnosti, protože existuje dostatek přesvědčivých důkazů. Člověk, který je potom autorem takovéto studie je nazýván debunker. To jen pro ty z vás, kteří nemají dostatečnou znalost angličtiny. Každá země na světě, každá vědecká instituce a asi každá teorie, která kdy existovala má své debunkery, abych použil originální termín, neboli vyvraceče. Jelikož na těchto stránkách řešíme existenci mimozemského života, mohu jakožto zářící příklad jmenovat asi největšího debunkera v oboru ufologie, kterým byl Philip Klass. Ten se opravdu nezastavil před ničím a nebyl pro něho problém lidem nabízet peníze, aby přestali vypovídat, anebo aby změnili svůj “názor” v jeho prospěch.

Tak zde tedy máme Ancient Aliens Debunked, tříhodinový dokument, který se snaží zlikvidovat teorii pradávných astronautů v očích veřejnosti. Jedná se kupodivu o výtvor jednoho člověka jménem Chris White, který čelí nákladné produkci mnoha nezávislých badatelů, filmového štábu a producentů stanice History. To samozřejmě samo o sobě nic nedokazuje a později uvidíme proč, ale je to odvážný kousek pustit se do takového projektu. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se rozhodl začít psát tento příspěvek, protože to je chození po velice tenkém ledě a samotné dokazování věcí často neprokazatelných je dostatečně kontroverzní k tomu, aby to člověka odradilo. Ovšem nějakým způsobem cítím zodpovědnost, že bych měl přinejmenším z pozice provozovatele webu astronauti.cz vyjádřit svůj názor, protože se jedná dle mého o důležitý videodokument, který nelze ignorovat. Alespoň v tomto tedy patří uznání panu Bílému :) V následujících řádcích se tedy pokusím reagovat, a zdůrazňuji podle své úrovně poznání, na tento dokument a jeho závěry. Opakuji, jedná se o můj osobní názor, se kterým se nemusí každý ztotožnit, ale v rámci objektivity se o to alespoň pokusím. Ona totiž i ta objektivita samotná v případech ufologie, archeoastronautiky, paranormálna apod. je dost relativní termín.

Jak již bylo řečeno Ancient Aliens Debunked (dále jen AAD) je show jednoho člověka jménem Chris White. Pokusil jsem se najít nějaké informace o této osobě, ale nic moc se neukázalo kromě toho, že je údajně velmi aktivní křesťan. Někteří ho dokonce nazývají křesťanským fundamentalistou. To rád ponechám na posouzení jiným. Jedna informace, kterou však nemám ověřenou hovoří o tom, že pan White měl být původně součástí natáčení seriálu Ancient Aliens, načež z toho později sešlo. V tom případě by bylo jednoduché pochopit jeho krok jako určitou pomstu, obzvlášť v souvislosti s jeho výrokem hned na začátku svého dokumentu, kde říká, že byl dlouholetým zastáncem teorie astronautů, ale že procitl (zázrakem?) a dnes je přesvědčen o její nepravosti. Zajímavý zvrat ve světonázoru, to se musí nechat. To, že měl pan White být však součástí původního programu je jen spekulace a informace z druhé ruky, tudíž neověřená. Ale nechme jeho osobu být a pojďme se podívat na jeho film.

Ve svém dokumentu si dal dostatek práce v ověřování dat a prezentovaných informací, což mne musím přiznat poněkud zaskočilo, protože to není tak běžné. Dnešní internet je přeplněn miliony nejrůznějších videoklipů a dokumentů a všechny jsou “zaručeně pravdivé”, ovšem málokdy se setkáme s tím, že bychom mohli informace ověřit. Alespoň některé, protože například věrohodnost zprávy myšlenkově přenesené z Andromedy do hlavy nějakého Američana opravdu nevím jak ověřit. O existenci dokumentu AAD již delší dobu vím, ale jeho shlédnutí jsem odkládal právě z důvodu tohoto přesycení internetu množstvím nekvalitních videí, která jsem viděl v průběhu let a myslel jsem, že se zkrátka jedná jen o další takový nesmysl atakující teorii pradávných astronautů. Nicméně film získal dostatečnou pozornost veřejnosti a musím přiznat, že Chris White v něm má určité zajímavé a rozhodně opodstatněné momenty.

Bohužel, což je škoda, svým závěrečným výrokem, že jeho dokument prokazuje archeoastronuatickou teorii jako špatnou, degradoval svůj zajímavý počin podle mého do roviny běžných debunkerů. Nikdo přeci na základě několika cíleně vybraných témat, o jejichž věrohodnosti se dá stále diskutovat, nemůže tvrdit, že celá hypotéza je mylná? V tomto směru bylo vydáno tolik knih, že by se asi nevešly do jedné místnosti a mnoho badatelů, netvrdím všichni, udělalo vynikající práci v popularizaci této teorie. Asi bychom v tento moment měli zdůraznit jednu skutečnost. Stále se totiž jedná pouze o teorii, hypotézu, která nemá definitivní důkaz, přestože mnoho lidí tvrdí opak. Jedná se o nekonveční pohled na konvenční věci z naší historie, archeologie a mnoha dalších oborů, který mnoho lidí z řad veřejnosti, ale i z řad odborníků, podporuje. Chris White očividně tuto skutečnost ignoruje (tak jako mnoho jiných věcí) a své “dokazování” z velké většiny zakládá na obecně uznávaném “status quo”, což je přesný opak toho, o co se snaží seriál Ancient Aliens. Svůj dokument začal hned velkým oříškem, Puma Punku. A hned zde mě zarazila první věc, když přišlo na tvrzení, že kámen v Puma Punku ve skutečnosti není diorit a granit, ale pískovec. Opravdu není tak složité ověřit jak to je a White se zdá má v tomto případě pravdu. Ovšem potom se nabízí hned otázka proč je v seriálu AA předkládána takováto nesprávná informace? Jedná se o pouhou chybu, nebo je to úmyslné dezinformování veřejnosti? Jeden by si přeci pomyslel, že taková základní a zásadní informace bude ověřena poradci, než se to pustí do éteru. Možná, že tvůrci Ancient Aliens přeci jen mají trochu jinou agendu, než jsme si mysleli. V tento moment bych se rád zmínil o svých určitých osobních zkušenostech s některými protagonisty, jelikož jsem měl možnost s nimi hovořit, což možná vrhne trochu (nepozitivního) světla na celou situaci.

Zdůrazňuji, že v žádném případě nechci šířit žádné pomluvy, nebo diskreditovat jejich práci a už vůbec nechci nahrávat do noty tvůrci filmu AAD. Jen v rámci objektivity budu sdílet osobní zkušenost a trochu kritický pohled, o čemž bych mohl klidně také mlčet jako doposud a vše by bylo ok. Některé z vás možná následující řádky popudí a naprosto to chápu.

Nejčastěji jsem měl tu možnost být v kontaktu s Giorgio Tsoukalosem při mnoha příležitostech. Dělal jsem pro něj například i nějakou fotografickou práci. Úplně poprvé to bylo, když jsem si objednal jeho magazín Legendary Times jehož je editorem. Od samého počátku se tento magazín potýká s vydavatelskými problémy. Jinými slovy, nevychází tak jak by měl, přestože peníze jsou za něj vybírány formou předplatného. To pochopitelně, již před lety, vyvolalo bouřlivou debatu na fóru časopisu, která trvá dodnes, bohužel. Komunikoval jsem vždy přímo s panem Tsoukalosem, jelikož v té době ještě neměl agenta. Samozřejmě, když jsem zjistil jak se věci mají a můj magazín nedorazil do schránky, zaslal jsem i já svůj nesouhlasný email na patřičná místa, vše se vysvětlilo a pak jsem se omluvil za svůj zvýšený hlas v domění, že se jednalo o nějaký momentální organizační problém. Omyl. Později jsem si uvědomil, že to je standartní proces, který doprovází vydávání tohoto jinak velice hodnotného magazínu a po nějaké době jsem to vzdal. Na fóru se Giorgio neustále obhajuje nejrůznějšími kličkami a výmluvami a ti kteří jsou hlasitější se svým nesouhlasem jsou zablokováni. To je na můj vkus trochu zvláštní přístup a podle mého názoru pokud někdo nemá na práci čas, neměl by vydávat časopis, anebo by měl najmout alespoň někoho na pomoc, když tedy tak nestíhá (oh ano, nabídl jsem se s pomocí, jelikož bydlíme nedaleko od sebe a mám zkušenosti s produkcí tiskovin). Vše marně, ale život jde dál. V průběhu dalších let jsem zjistil, že můj původní rozčílený email byl zřejmě naprosto oprávněný, protože Giorgio se projevil jako velký egoista, který je velmi nespolehlivý, nedrží slovo a jakákoliv forma komunikace s ním je velmi problematická. Alespoň to je moje osobní zkušenost. Možná namítnete proč by se taková osobnost měla vlastně se mnou vůbec bavit? S tím naprosto souhlasím, nejsem pro něj nijak důležitý a chápu to, ovšem slušné jednání je slušné jednání, bez ohledu na to jak velká celebrita někdo je nehledě na to, že nejsem očividně jediný, kdo na jeho fóru na takové věci upozorňoval. Již vím, že nemá příliš smysl se o něco snažit, ale i tak jsem ho požádal o rozhovor, když jsme se po čase opět potkali na konferenci v Joshua Tree. Nejprve bez problému souhlasil (jako vždy diplomaticky), později neměl čas a nakonec se z toho kompletně vykroutil sérií trapných výmluv. Dnes už mám tedy v jeho případě udělaný osobní obrázek a pokud pan White několikrát ve svém dokumentu zdůraznil, že Giorgio podává falešné informace, vůbec mě to nepřekvapuje. A ne, argument, že jen říká, co mu napíšou neobstojí, protože on sám je jedním z producentů seriálu, takže moc dobře ví dopředu jaký text bude. No a kdyby někdo opravdu myslel, že zkrátka někomu se může změnit život, protože se stane celebritou, tak v tomto případě to neplatí. S Giorgiem jsem se poprvé potkal v době, kdy ještě žádný seriál Ancient Aliens neexistoval na malém setkání přátel archeoastronautiky, kde bylo asi patnáct lidí a magazín již v té době existoval několik let. Už tenkrát bylo jeho chování přinejmenším diskutabilní.

Je to smutné, ale takový přístup není příliš standartní. Když někdo jiný slíbil třeba rozhovor, většinou se to podařilo (mnoho jich je na webu k dispozici, Cremo, Walton, Leir, Martell...), anebo rovnou slušně odmítli (Hancock), což samozřejmě respektuji. Giorgio je speciální a svým chováním již mnoho lidí odradil od svého magazínu a jeho internetové komunity. Ale to stačí, abych mu nepřivodil škytavku. Dalším “odborníkem” z AA je Jason Martell. Povoláním webový designer, který je hlavní součástí programu, ale podle mého názoru tam nemá vůbec co dělat. Existují stovky daleko lepších badatelů, kteří nikdy nedostali šanci promluvit.

V mém rozhovoru s ním mě například šokoval odpovědí na otázku o výzkumu Davidovitse a jeho teorii umělého betonu. Jason prozradil, že o tom neslyšel a že si musí v tomto směru pozjišťovat informace. No upřímně, každý, kdo se věnuje tématu alternativní historie, pyramid a podobných věcí musel minimálně jednou v životě přijít do styku s touto teorií a obvzlášť někdo, kdo z televizní obrazovky šíří moudrosti by měl vědět víc, než kdokoliv jiný. Myslím, že snad neexistuje čtenář astronautů, který by neznal teorii Davidovitse a přesto, v Americe i bez takových znalostí můžete být televizní hvězdou. Nedávný incident ohledně vydání českého překladu knihy Travise Waltona a jeho nečekaná reakce jen přidává mému přesvědčení, že určitá část osobností na poli alternativních věd je zahalena velkou kontroverzí a jejich chování a agenda jsou přinejmenším spekulativní. To však není nic nového jak známe z historie. Ve většině případech, abych nebyl příliš negativní, jsou osobnosti objevující se nejen v Ancient Aliens velice přátelské a komunikativní, za mnohé můžu jmenovat například Chrise Dunna, nebo Michaela Crema. Jen Philip Coppens podle mé osobní zkušenosti působil poněkud konzervativně a neutrálně, ale to mohla být třeba jen momentální nálada, nebo fyzický stav, vzhledem k jeho nemoci, o které již v momentě našeho setkání musel vědět. Nebyl ani odmítavý, ani nijak extrémně komunikativní, choval se slušně a podepsal knihu. Koneckonců jak by se asi choval kdokoliv z nás na veřejnosti, kdybychom věděli, že s námi není něco v pořádku. Budiž mu země lehká. Nakonec bych snad mohl trochu ještě “pomluvit“ poslední velkou hvězdu seriálu, kterou je David Hatcher Childress. Davida jsem také několikrát potkal a je velmi zdvořilý. Ovšem jak možná někteří z vás zaregistrovali, jeho odborné znalosti nesahají příliš hluboko. Je to podivné, buďto je nemá, anebo je nedává najevo, přestože napsal nespočet knih a je nazýván alternativním archeologem. Závidím mu však skutečnost, že mohl procestovat takřka celý svět a je pro mě takový živoucí Indiana Jones, jehož cestopisy se čtou na jeden nádech, přestože co se týče fakt a reálných informací, mají své mezery. Plánujeme na příští rok takový malý společný projekt a jsem opravdu zvědav jak to dopadne. Nebudu tu rozepisovat žádné detaily, protože pak by se to nepodařilo :)

Tolik tedy má malá osobní zkušenost a nápověda vám čtenářům, že ne všechno je opravdu jak se zdá na povrchu a že některé osobnosti seriálu Ancient Aliens nelze považovat za opravdové odborníky, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zdůrazňuji proto znovu, že některé momenty a skutečnosti předkládané v AAD jsou znepokojivé a i oprávněné.

Zpátky tedy do Puma Punku. Hlavní argument, že druh kamene je jiný, než je nám řečeno je správný, ale to ještě nutně neznamená, že je záhada vyřešena. I když je pískovec samozřejmě mnohem měkčí, než granit, opravdu si stále nedovedu představit jakým způsobem byly pomocí, v dokumentu zmiňovaných, primitivních nástrojů vytvořeny některé tvary na kamenných blocích v Puma Punku. Především pak milimetrové zářezy a díry procházející skrz některé bloky. Chris White v tomto ohledu kompletně ignoruje a nezmiňuje práci Chrise Dunna, inženýra s celoživotními zkušenostmi v oboru opracování a zpracování materiálů, který v Puma Punku provedl průzkum a jehož závěry jsou naprosto jasné (stejně tak jako v případě pyramid a jiných míst na planetě). Kvalita a preciznost opracování bloků v Puma Punku vyžadovala pokročilejší technologii, než jen primitivní nástroje. Chris White dále argumentuje, že uváděná váha kamenů také neodpovídá skutečnosti a jejich transport nebyl prý problém, protože kmeny stromů použité k přepravě bloků mohly být na místo dopraveny z nižších poloh, kde stromy rostou. Tuto otázku jsem si kladl již dříve a argument je to oprávněný. Tvrzení, že na místě stromy nerostou a tudíž je nemohli stavitelé použít je velice laciné. Není nic jednoduššího, než je přivézt odjinud. To však nevysvětluje, že tato metoda byla použita. Naopak, osobně nejsem vůbec zastáncem této metody, protože přestože logicky se zdá být nejdostupnější, po praktické stránce je velice obtížná a dodnes neznám nikoho, kdo by takový přesun mnohatunových bloků napodobil a doložil. Všechny pokusy v televizních pořadech, které údajně “dokazují” tuto metodu, byly za použití velice malých bloků ve srovnání s tím, co se na megalitických lokalitách nachází. A to nemluvím o potížích překonávání hor, řek a jiných překážek při transportu. To již odborníci radši ignorují. Takže řešit jestli má kámen padesát tun, nebo osmdesát je dost absurdní. Přes kopce a řeky ho nikdo neodtáhne pomocí lan. A to platí nejen pro Puma Punku, ale také pro pyramidy v Gíze a další místa. Chris White se posmívá myšlence o levitaci těžkých předmětů, přitom teorie lan a dřevěných klád je přinejmenším stejně hypotetická a šílená, i když poslední vědecké poznatky nám ve skutečnosti nahrávají směrem k těmto exotickým věcem jako je levitace. Archeologové v posledních letech mnoho bloků údajně přemístili a tak není divu, že na nich lze nalézt škrábance a stopy po manipulaci, což je prý dalším důkazem jejich trasportu za pomoci kmenů a provazů. White také zmiňuje, že Puma Punku zapadá ikonograficky a symbolicky do místního kulturního odkazu, především pak popisuje kulturu Inků. To bohužel nejsem schopen posoudit, ale dnes již víme, že Inkům se neprávem přisuzuje mnoho staveb, jejich nejsou autory a na místě nejspíš jen několik desítek let žili. Puma Punku bylo prý postaveno primitivními indiány Aymara za pomoci standartní obrázkové ikonografie, jelikož neměli písmo nutné k vytvoření plánů stavby. Vážně to dokazuje, že byly schopni postavit tak sofistikovaný monument? A co jejich vlastní tvrzení, že s tím nemají nic společného a že monument postavili bohové během jedné noci? Kdo to ví lépe, White, nebo lidé, kteří tam žijí po staletí? Co se týče stáří tak výzkum Arthura Posnanského je určitým způsobem kontroverzní, ale asi bych si netroufnul jeho celoživotní práci jen tak odstrčit v několika větách.

Zajímalo by mě jak hluboce White studoval jeho práci. Navíc do dnešní nebylo stáří Puma Punku věrohodně ustanoveno. Všechny dosavadní čísla jsou pouhé odhady na základě nepřímých důkazů. Puma Punku je velice komplexní záležitost a tvrzení, že tam není nic záhadného je nešťastné. Před několika dny se objevil článek, který hovoří o nové metodě, kterou chtějí odborníci použít k datování stáří Puma Punku, která má určit, kdy byl kámen vytěžen a opracován. Tak možná teprve teď se podaří uspokojivě odhadnout stáří monumentu a doufejme, že naměřené údaje nebudou nijak cenzurovány.

Problém s transportem a stavbou dalších monumentů jako jsou Baalbek a pyramidy v Gíze se objevuje i v dalších částech dokumentu. Argumenty jsou v podstatě pořád stejné a opírají se o standartně akceptované dogma “kláda-provaz-kladka” a White se ani nenamáhá zmínit alternativu jako třeba umělá betonová směs. Všechno bylo postaveno za pomoci provazů a dřevěných konstrukcí. Hotovo. Dokonce zašel tak daleko, že v Egyptě se obrovské mnohatunové bloky posouvaly pomocí saní, které byly skutečně nalezeny a jsou vystaveny v muzeu, ale to neznamená, že byly používány k takovému účelu. Upřímně, nedokážu si předstvavit dřevěné sáně, které by vydrželi váhu několika tunového kamenného bloku. A co teprve stovky tun vážící monolity v Baalbeku. Mimochodem tvrzení, že kamenné bloky jsou jakousi “ podpůrnou, zadržovací “ zdí, která zajišťuje, aby se nesesunul svah, je očividně naprosto mylné, protože tato “zeď“ je naprosto jasně součástí základů obrovské platformy, na které později Římani stavěli své chrámy. Nikde neexistuje žádný záznam o tom, že by právě oni byli stavitelé těchto původních základů, které obsahují jedny z největších kamenných monolitů na světě.

Nová teorie o stavbě Velké pyramidy vnitřní rampou je sice zajímavá, nicméně relativně nová a má také svoje problémy. White zmínil též myšlenku, že velké bloky byly posunovány a zvedány protiváhou na druhé straně lana. To ovšem vytváří další problém samo o sobě, jak dostaneme na místo objekt, který má sloužit jako protiváha a který musí být zřejmě těžší, aby byl schopen vyzvednout požadovaný blok? Problém vejce a slepice. Energie a úsilí vynaložené na takovou operaci se pak zákonitě dvojnásobí. Je to asi tak stejné jeko s teorií vnější rampy, která by musela obsahovat více materiálu, než pyramida samotná. Zkrátka všechny tyhle myšlenky a teorie nejsou příliš relevantní a mnoho badatelů již o tom nepochybuje.

Proč mají všichni takový problém s tím zkrátka si přiznat, že stále nevíme jaká technika byla pro stavbu použita? Je například doloženou skutečností, že na konci 20. století jsme neměli technologii k vyzvednutí 1200 tunového kamene. Naši předkové byli očividně schopni vytvořit něco, co nejsme schopni ani napodobit, protože kdyby to bylo tak jednoduché, jak říkají “odborníci” jako White, už by to někdo zafinancoval a udělal, aby se jednou provždy ukončily všechny spekulace.

- pokračovanie -

Michael M. Faitl

Zdroj: astronauti.cz


Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Spomínaný DOKUMENT "ANCIENT ALIENS DEBUNKED" (titulky CZ) nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Seriál: ANCIENT ALIENS
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-ancient-aliens

Archeoastronautika
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-archeoastronautika


december 15, 2013 18:21 popoludní

 

 

Top