Obrázok používateľa CEZ OKNO
Joshua Tree National Park - Kalifornia - USA

V unikátnej prechodovej oblasti na severovýchod od Palm Springs, kde sa stretáva nižšie položená Colorádska púšť s vyššie položenou Mohavskou púšťou, sa rozkladá Národný park Joshua Tree.

Chráni tu takmer 2500 km2 hrčovitých a groteskne pokrútených jukovníkov (známych z obalu U2 s rovnakým menom). Jukovníky môžu dosiahnuť výšku až 15 m, stretáva sa však s extrémnym suchom a kamenitou pôdou; vypätie spojené s bojom o prežitie je na nich dokonale vidieť. Okolo sa váľa hromada balvanov, ktoré sem vytlačili zemské sily spojené s vztýčením hory Pinto Mountain. Kamene sú zaoblené a vyhladené náhlymi prudkými záplavami a vetrami. Názov "Joshua Tree" dali jukovníkom v päťdesiatych rokoch 19.storočia mormoni, ktorí v pokrútených vetvách stromov videli Ježišove xxxx, ktorý ich viedol do zasľúbenej zemi.

V súčasnej dobe park Joshua Tree navštevujú hlavne výletníci a horolezci, ktorí si cenia nedotknutú prírodnú krásu, hlavne neuveriteľné skalné výtvory.

Táto tajomná krajina je nadpozemsky krásna pri východe či západe slnka, kedy púšť zaplavuje červené svetlo; na poludnie tu v lete teplota dosahuje až 50 stupňov Celzia a v nižšie položených častiach v Dolnej púšti aj viac.
Národný park Joshua Tree
Národný park Joshua Tree 2
Národný park Joshua Tree 3
Národný park Joshua Tree 4
Národný park Joshua Tree 5
Národný park Joshua Tree 6
Národný park Joshua Tree 7
Národný park Joshua Tree 9
© 2007, Foto a Text: Iveta Hudecová, yvette_svk@yahoo.com

marec 29, 2008 17:20 popoludní

 

 

Top