Obrázok používateľa CEZ OKNO
Karma – vidíme jen to, co vidět chceme?

Už se takovým článkům skoro ze zásady vyhýbám, ale nedá mi, abych nehodil na plac malou úvahu. Jistě to znáte. Ve zdrojích zabývajících se duchovnem a ezoterikou je karma jedním z nejvíce omílaných témat. Její princip se dá z oněch textů shrnout asi do:


pomůžeš - bude ti pomoženo
ublížíš - bude ti ublíženo


Často je k tomu ještě důrazně tučným písmem připomenuto, že se vše vrací x-krát znásobeno. Cožpak o to, myšlenka je to hezká a snadno pochopitelná - tedy pro ty, kteří si tyto něčí poznatky přečtou, nepřemýšlejí nad nimi a automaticky je převezmou za své. Jenže ať se snažím sebevíc, mně v této jednoduché rovnici stále vystupuje jedna neznámá, která je z mého úhlu pohledu klíčová.

Oč jde?

Těch rovnic, jako jsou dvě výše uvedené, je přehršel (zajímavé slovo). Jen namátkou:
miluj a budeš milován,
obdaruj a budeš obdarován,
proklej a budeš proklet atd. atd.

Není vám něco na těch přirovnáních podezřelé? Opravdu ne? Ani to, že jsou vždy "jednosměrné"? Proč je nikdy nikde nikdo nenapsal (aspoň jsem si toho nevšiml) obráceně: jsi milován - budeš milovat, případně byl jsi obdarován - obdaruj?
Pro zjednodušení a hlavně proto, že na to člověk lépe slyší (ze strachu?), vezmu jako příklad "zákonitost" ublížíš - bude ti ublíženo (pochopitelně x-krát více). Nezabývali jste se někdy palčivou otázkou, kde se tedy hergot vzalo to první ublížení? Kdo komu ublížil v důsledku karmy, když před prvním ublížením žádné jiné nebylo (co bylo dřív - vejce nebo slepice)? Ha!

Najednou se tu jako ze sna objeví svobodná volba. Ano, ta je tou nejjednodušší a nejefektivnější odpovědí. Jenže přijmeme-li svobodnou vůli jako možnost, která z logického úhlu pohledu nutně musela stát jako základní pilíř pro onu karmu, vyvstává tu okamžitě další logický důsledek jejího obecného pojetí - nutně vše, co se nám děje, by se muselo exponenciálně množit s každým naším činem a myšlenkou po celou existenci Duše. Po těch miléniích by již čas a prostor neumožňovaly naplňování karmy v duchu ublížils - bude ti mockrát ublíženo, protože tím vším násobením by na to prostě nebyl čas. Jen co bychom se narodili, karma by s námi musela mlátit o zeď 24 hodin denně po několik let. Nebo stovek let? Není třeba si dělat iluze, že zrovna vy jste nikdy nikomu neublížili. Kdo měl možnost nakouknout do minulých životů, ten mě pochopí. A rozhodně nyní nejde o "podle sebe, soudím tebe", protože přiznávám, že já jsem toho podělal více, než si leckdo umí představit.

Pokud by karma fungovala na strohém zabij - budeš zabit (několikrát), celý vývoj by se v jistý okamžik musel zhroutit. Tudíž je-li něco jako karma, z mého pohledu zcela nepochybně bude stát na jiných zákonitostech.

Tvrzení, že vše, co nám život přinese, jsou důsledky našeho předchozího konání, jsou podle mne jen jednou částí celku. Další částí bude i konání lidí, s kterými přijdeme do kontaktu (ne nutně fyzického i vědomého), konání, která byla a jsou projevem svobodné volby těchto lidí kolem nás. Tudíž, že za vše dobré i zlé nemusí nutně zodpovídat daný jedinec a jeho karma, ale svobodné rozhodnutí lidí druhých.

Michal B

© 2014 http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/

Článek je povoleno publikovat v celé a nezměněné podobě s uvedením zdroje.


Súvisiace:

Reinkarnácia
http://www.cez-okno.net/rubrika/reinkarnacia

Karma
http://www.cez-okno.net/rubrika/karma

Výber MYŠLENKY O...
http://www.cez-okno.net/rubrika/vyber-myslenky-o


Autori: 
január 16, 2015 16:55 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Jiri Punda
  Jiri Pundafebruár 24, 2015 15:11 popoludní

  Komentár: 

  Vazeny Michale B,
  karma je jednim ze 7mi zakonu vesmiru, které funguji všude v celem universu.
  6. zákonem je zákon kauzality - tedy priciny a nasledku. Neboli: Jak uvnitř, tak vne/ jak dole, tak nahore /jak v malem, tak ve velkem /. Tedy jakou pricinu zadate, takovy následek se dostavi. Když to bude naopak typu: kdyz te někdo miluje, budes milovat - tak to také plati, ale tu pricinu jste nezadal Vy ale druha Bytost - v tom je ten rozdil. Ve vesmiru vse touzi byt harmonicky vyrovnano. Kazda příčina touzi byt vyvazena důsledkem / kazda myslenka touzi po sve manifestaci. Zkuste nechat rozum odpočívat stranou a otevřete sve srdce a naslouchejte sve Dusi, která to vse duverne zna. Jiri

 

 

Top