Obrázok používateľa CEZ OKNO
Keď peniaze nesmrdeli ani biskupovi

Špecializovaný trestný súd vyšetruje obžalovaného Františka Mojžiša. Ako podnikateľ pripravil viac ako 23 tisíc ľudí o 130 miliónov euro. Mojžiš cez svoju dcérsku spoločnosť podporoval aj vtedy opozičnú Dzurindovu SDKU. Skrátka neprišiel ani banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž. Biskupský úrad v Banskej Bystrici bol dokonca správcom Spoločnosti na podporu chudobných a chorých, na ktorú svojho času previedol svoj majetok František Mojžiš z obavy o svoj život a svoje peniaze, nakoľko mu išla po krku “slovenská mafia”.

Každému súdnemu človeku muselo byť už vtedy jasné, kto a hlavne čo je František Mojžiš zač. Sľubovať ľuďom 20 až 30 % úroky a to niekoľkokrát denne v televízii, to by nemalo nechať ľahostajným nikoho. Ani biskupa Katolíckej Cirkvi. Nenechalo. Verejne dokonca nabádal na jednom zo stretnutí kňazov svojej diecézy, aby do Mojžišovej firmy vložili svoje úspory. Biskup Baláž bol však hlavne “chodiacou reklamou” na Mojžišov Drukos pre stovky a tisícky veriacich, ktorí doň naozaj vložili neraz svoje posledné úspory.

3. januára 1998 povedala jeho excelencia pre Sme aj nasledujúce slová: „Pánu Mojžišovi som celkom samozrejme poskytol pomoc a porozumenie v jeho starostiach, ale otvoril som aj pohľad mnohým na otázky pravdy a spravodlivosti. Prečo by mali čestní ľudia platiť výpalné a zakrývať zločinnosť? Je to predsa nemorálne. A dokedy sa chceme ako spoločnosť triasť pred tými, ktorí sa v živote nenaučili nič poriadne, iba strieľať na živé terče? Ak si spoločnosť nevie liečiť takýto vred, je veľmi chorá. Moje rozhodnutie narobilo plno starostí mne aj mojim spolupracovníkom. Napriek tomu svoj krok neľutujem. Všetci sa musíme pričiniť o to, aby svet okolo nás bol ľudskejší.“

Som presvedčená, že štát nemá nijako odškodniť chamtivých a naivných Slovákov, ktorí chceli pod vidinou 30% úrokov len rýchlo zbohatnúť. Snáď mám len jednu radu pre každú z obetí Františka Mojžiša. Obráťte sa na jeho verného spojenca z minulosti. Biskup Rudolf Baláž vás určite finančne neodškodní. Sám je s najväčšou pravdepodobnosťou len obeťou banskobystrického podnikateľa. Čo by mal ale počuť z jeho úst každý Slovák v týchto dňoch sú slová: „Mea culpa. Odpustite mi prosím, lebo som vás zviedol na nesprávny chodník.“

Koľko je tých, čo dali svoje peniaze do Drukosu na základe „reklamy“ biskupa Rudolfa Baláža? Sme zvyknutí počúvať od neho silné slová na adresu kohokoľvek z nás. Často ako samozvaný zástanca „morálnej väčšiny“ v spoločnosti vynáša súdy nad tými, čo sú podľa neho menej morálni. Vynesie ho aj tento raz? Budeme trpezlivo čakať. Nádej umiera posledná. Aj pokiaľ ide o biskupa Katolíckej Cirkvi. Každý má šancu na pokánie. Niekedy s prívlastkom verejné.

V prípade biskupa Rudolfa Baláža nastal čas na tvrdú vrecovinu. Končiace sa pôstne obdobie môže byť vhodnou príležitosťou nasypať si popol na hlavu. A byť tak príkladom nám ostatným. Každý z nás môže padnúť. Biskup Katolíckej Cirkvi by mal však vedieť vstať. Spätnej väzby, ktorú očakáva od druhých by mal byť schopný aj on sám. Za predpokladu, že sám verí evanjeliu, ktoré číta. Lebo ono platí aj pre neho. Tak ako pre nás ostatných.

Klára Ward

Zdroj: Zdruhejstrany.sk

marec 27, 2010 23:38 popoludní

 

 

Top