Obrázok používateľa CEZ OKNO
KOMU VADÍ BYLINKY?

Dokud bylinky svou přirozenou silou uzdravují člověka, nelze nikdy pochybovat o tom, že živočišný druh Homo sapiens, je pokrevním potomkem moudré matky přírody! Předpokládám, že většina lidí zná nějakou léčivou bylinu, která v případě nečekaných zdravotních problémů, dokáže svým účinkem vyzrát jak nad nemocí, tak i špatnou depresivní náladou...


Po celá tisíciletí využívalo lidstvo hojnosti přírodních léků ze zdrojů zelené lékárny, která byla odjakživa součástí všech kultur, včetně těch nejstarších civilizací.

Jejich význam nelze popřít!

Toto spojení utvářelo pupeční šňůru mezi člověkem a touto modrou planetou, ve které léčivky (bylinky) hrály svou nezastupitelnou roli, za zachování lidského rodu. Kdyby nebylo léčivých rostlin, což si dnes jen málokdo uvědomuje, pravděpodobně by zázrak evoluce „člověk“, vymřel ještě dávno před biblickou potopou! V minulosti se bylinky těšily nesmírné úctě, prostý lid se nedal od jejich použití ničím odradit, moc rostlin v lidovém léčitelství byla prostě nezpochybnitelná. Dnes různá zákonná nařízení očerňující jejich zdravotní prospěšnost, nebo také jednotlivé zákazy, jako například u tabuizovaného konopí, znevažují nepřijatelným způsobem samotnou podstatu přírody. To by za dávných časů bylo zcela nemyslitelné! Navíc se stále častěji ukazuje, že současná doba není bylinkám nikterak nakloněna, to nakonec potvrzují nesčetná omezení, která se snaží význam bylin pro lidské zdraví pouze zlehčovat. Tohle jednání ve svém důsledku vede pouze k tomu, že obchod s důležitými fytofarmaky, je znevýhodněn a to na úkor nás všech!

Nemá smysl podrobně rozpitvávat celou evropskou legislativu a toto její mnohonárodní uskupení, nicméně právě v Evropském parlamentu vznikají, velice podivné směrnice a vyhlášky, které se snaží léčivé rostliny v zemích EU zahnat do slepé uličky. Léčivé houby, mikroorganismy, rostliny aj. se tak neočekávaně dostaly na stejnou úroveň procesu schvalování, jako průmyslově vyráběná léčiva. V samotném důsledku toto rozhodnutí znamená, že veškeré léčivky, též jejich kombinace, čili různé formy – sušené byliny, extrakty, čajové směsi apod., je nutné samostatně registrovat v každé jednotlivé zemi EU, stejně jako je tomu u průmyslových farmak.

Ačkoliv někdo může namítnout, že na ochraně spotřebitele není přeci nic špatného, tak věřte tomu, že takto přemrštěný dozor nad přírodními léčivy, způsobí jen zdražení a nedostupnost těchto zelených preparátů. Kdo na tom vydělá, to musí být snad každému jasné! Malí a střední výrobci farmaceutik, kteří se převážně soustředí na výrobu tradičních rostlinných přípravků, budou znevýhodnění proti velkým farmaceutickým koncernům, což v samotném důsledku může vést až k monopolizaci nabídky s lidským zdravím! Všimli jste si o kolik v ČR stouply za posledních pět let ceny volně prodejných léků - paralen, acylpirin, atd? Není to náhodou způsobené chybějící alternativou vůči těmto komerčně podporovaným lékům?

Příroda nemá konkurenci

Vzpomeňte si také, kdy vám naposledy předepsal nebo doporučil, váš ošetřující lékař, nějakou tu léčivou bylinou směs? Ještě v 80. letech minulého století bylo užívání bylinných čajů, zcela běžnou praxí v léčení všech možných nemocí. Na respirační onemocnění se často využívalo podbělu lékařského, při žaludečních obtížích provázených napětím v břiše, lékaři zas doporučovali pití čaje z heřmánku pravého, a na pocuchané nervy se užíval oblíbený čaj z meduňky lékařské, atd. atd. Ovšem dnes je tomu právě naopak, na sebemenší zdravotní neduhy obdržíte zbytečně drahé zahraniční medikamenty, které dokonce v mnohých případech ani nepředčí svou účinností, naše tuzemské byliny. Celý problém spočívá totiž v tom, že naše léčivky jsou příliš laciné, každý si je může bez problémů sám natrhat nebo vypěstovat, případně v lékárnách stále za příznivou cenu zakoupit. Takže se na bylinách nedá nic moc vydělat, a to podrývá právě tento miliardový obchod se zdravím, kterého se bohužel účastní i tento náš zdravotní systém. To se ale kvůli EU snahám (nařízením a příkazům) začíná postupně měnit, neboť dříve v lékárnách běžně prodávané bylinky, mizí ve vší tichosti z prodejních pultů a některé jsou již k dostání pouze na objednání. Samozřejmě, že tohle se může po čase ještě k horšímu změnit! Avšak tento tlak proti léčivým rostlinám, tímto výčtem zdaleka nekončí. V následujících řádcích se můžete navíc dozvědět, jaké nekalé praktiky lze v souvislosti s omezováním léčivých bylin a přírodních preparátů ještě očekávat...

Zavádějící informace

Nedávno jsem si zakoupil můj oblíbený bylinný čaj a hned poté, co jsem si přečetl o tomto produktu základní informace, nestačil jsem se divit, jaké údaje se přede mnou náhle objevily. Bylinný čaj na posílení imunity „Šípkový čaj“ není v dnešní době vhodný pro děti do tří let, rovněž nesmíme překročit jeho doporučené denní dávkování, a taktéž se dozvídáme, že tento čaj nenahrazuje pestrou stravu. Nejvíce mě však udivilo tučným písmem zvýrazněné varování, kde bylo napsáno: „Uchovávejte mimo dosah dětí.“ Možná si budete klást prostou otázku, co je neobvyklého, nebo snad špatného na takovémto informačním obalu? Možná nic, ale pokud se na tento způsob informování podíváme trochu podrobněji, hned si musíme uvědomit, že podobná sdělení v lidském podvědomí páchají značný odpor vůči takto označeným produktům, a to i přesto, že se jedná o čistě přírodní výrobky. Pokud by jste například vaší babičce oznámili, že šípkový čaj není vhodný pro děti do tří let, docela určitě by se rozplakala, protože by měla strach o vaše duševní zdraví. O to víc, když se zamyslíte nad tím, co všechno dnešní výrobci potravin, přidávají těm nejmenším dětem do jejich základní výživy (éčka způsobující alergie, látky vyvolávající hyperaktivitu, astma, aj.).

Sdělení, které nás varuje před dodržením denního dávkování u bylinného výrobku, není v žádném případě na místě, protože to u mnohých spotřebitelů vyvolává nepříjemný pocit, že požíváme čaj, který nás nějakým způsobem ohrožuje na životě. To je sice u specifických drog (bylin) možné, nikoliv však u šípkového čaje! Kdybychom měli všem měřit stejným metrem, tak bychom obdobnou metodikou museli označovat třeba přeslazené limonádové nápoje (příklad - nepřekračujte denní povolenou dávku tohoto slazeného nápoje, atd.), které nadměrnou konzumací mohou přivodit závažné zdravotní problémy, včetně cukrovky či obávaného infarktu myokardu. Zatímco malí producenti fytofarmak, musí dodržovat různé a hlavně nesmyslně zatěžující nařízení, viz nahoře uvedené, tak mnozí výrobci potravin beztrestně šidí své výrobky pochybnými náhražkami – tj. zmiňovaná éčka, všelijaké separáty či dokonce zkažené maso, jak se událo nedávno v sousedním Polsku. Tohle zřejmě nikoho neohrožuje na životě, proto podobné nesmysli jako u bylinných čajů, na potravinách nikde neodhalíme!

Podprahová sdělení – nekupujte to!

Uváděné informace o tom, že bylinné čaje (v tomto případě směs šípků) nenahrazují pestrou stravu, zdánlivě podkopávají nevědomou mysl v léčivou schopnost takovýchto produktů. V tomto směru jde o úplně zbytečnou informaci, která vůbec nic neřeší, protože jak všichni dobře víme, samotného čaje se nikdo nenasytí! Obdobná oznámení na obalech bylinných čajů, skrytě upozorňují na neexistující hrozbu - (Uchovávejte mimo dosah dětí), takže na první pohled nevinný údaj, může u někoho vyvolat až nepříjemný dojem, že jde o nebezpečný výrobek. Je zajímavé, že u jiných druhů čajů (ovocné), tedy u nebylinných sort, podobná upozornění nikde nevidíme. Nelze se pak divit, když jsme byť jen lehce nachlazení, že většina lidí raději sáhne po acylpyrínu, aniž by nejprve vyzkoušeli léčivou sílu bylin. To je pochopitelně velká škoda, neboť lacinější bylinkové čaje, jsou v mnohých případech efektivnější a nemají žádné vedlejší účinky, na rozdíl od průmyslově vyráběných léčiv! Nemohu si pomoct, ale podobná sdělení na obalech u bylinných čajů, spíše degradují jejich skutečnou hodnotu, místo toho, aby více informovaly spotřebitele o pozitivním účinku té či oné byliny.

Léčivé rostliny

Podstatné úspěchy v chirurgii, zrovna tak i zázrak vědy antibiotika, odsunuly v minulém století bylináře a bylinkářství do zapomnění. Jenomže současní biochemici svou pozornost opět obrací k zelené lékárně „proč asi?“, kde hledají ty nejúčinější léčivé substance, proti těm nejstrašnějším nemocem dnešního věku. Nedá se proto jakkoliv vyloučit, že některé léky (léčivé látky) na AIDS i rakovinu, byly již v této zelené sféře dávno objeveny. Pouze čirá ziskuchtivost farmaceutického průmyslu, mohla tomuto průlomu v nové léčbě do jisté míry zabránit. Ať tak či tak, v rostlinstvu jako takovém jsou nepochybně ukryté léčivé látky na všechny nemoci tohoto světa. Nezbývá nám proto nic jiného, než tyto léčivky hledat po celém světě, až se nakonec dočkáme kýženého úspěchu – léků na neléčitelné nemoci. Nutno dodat, abychom se takového dne vůbec někdy dočkali, tak musíme od našich lékárníků, ale i lékařů, více vyžadovat bylinné směsi a přípravky.

Jakmile budeme jako naši předkové využívat ve větším množství léčivky, znovu nám vejdou do podvědomí, čímž poskytneme ozdravující elixír nejen svému fyzickému tělu, ale i vyčerpané mysli. To v samotném důsledku pomůže této skomírající planetě, která se tak náhle probere ke svému dřívějšímu životu.

Nabízí se nám jednoduchá otázka: Dáme přednost umělým falzifikátům a byznysu, nebo volně dostupným přírodním zázrakům...?

Josef Čáp

Zdroj: http://odrazy-tajemna.wz.cz/


Súvisiace:

Moc rostlinného potenciálu - stále ještě nerozluštěna!
http://cez-okno.net/clanok/poznatky-vedy/moc-rostlinneho-potencialu-stal...

Léčivé čaje zmizí z trhu?
http://www.cez-okno.net/clanok/lecive-caje-zmizi-z-trhu

Některé bylinné léky zmizí v EU z pultů
http://www.cez-okno.net/clanok/nektere-bylinne-leky-zmizi-v-eu-z-pultu


Foto prevzaté z: http://tvorimpreradost.blogspot.sk/2012/07/bylinkova-zahradka.html

Autori: 
Sekcie: 
apríl 26, 2013 20:48 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top