Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kreslený humor pre teba

Je ženatý. Má dve dospelé deti a vnuka Daniela. Žije a pracuje v Trenčíne. Od roku 1967 publikuje kreslené vtipy v slovenských i českých novinách a časopisoch. Ako karikaturista na voľnej nohe vytvoril asi 50.000 kreslených vtipov. Verí, že Vás niektoré jeho kresby aspoň niekedy rozosmiali, alebo v budúcnosti rozosmejú. Bol by však najradšej, keby Vás rozosmievali vždy a stále.

Interview s Ľubomírom KotrhomZačnem od piky. Kedy a ako Vás prvýkrát zlákalo kreslenie?

Ak myslíte kreslenie ako také, tak to sa nepamätám, táto spomienka je z mozgu dávno vymazaná. Ale vraj to bolo vo veku, keď som ešte nevedel ani poriadne rozprávať. Pamätám si, že som kreslil stále a všade. Z detských čarbaníc to prerástlo do obreslovania a kreslenia portrétov rodinných príslušníkov a najmä trenčianskeho hradu. Ku kreslenému humoru som sa však dostal až niekedy v roku 1965. A keď som dostal za uverejnenú kresbu aj honorár, kreslením som si začal ako stredoškolák privyrábať.

Čo Vám kreslenie dáva a naopak, je niečo čo Vám berie?

Kreslenie je v prvom rade moja práca, ktorá by ma mala živiť. Súčasne je to aj moje hobby. Hranica medzi prácou a hobby u mňa akosi nefunguje, takže pracujem nepretržite 25 hodín denne, i keď to niekedy vyzerá, že sa celé dni iba poflakujem.

Na čo ste sa zamerali vo Vašej knihe DIAGNOZA XY?

Je to knižka kresleného humoru s tematikou zdravia, chorôb, lekárov a sestričiek a najmä pacientov. Dnes, keď si v nej len tak zalistujem, premýšľam, prečo som si vtedy na tom nedal viac záležať.

Pre STV ste urobili sériu večerníčkov DADA A DODO – čo je na práci animátora najťažšie?

Bol som autorom námetu a scenára a tiež aj výtvarníkom. Animáciu robili profesionáli tradičným spôsobom: kreslením každého políčka na fólie.

Vystavovali ste v mnohých mestách po celom svete – cítili ste sa niekde naozaj „ako doma“?

Nie som Marco Polo ani Krištof Columbus a cestovanie nepatrí k mojim záľubám. Som ako strom. Kde ho zasadia, tam prežije celý život. Na vernisáže chodím výnimočne. Čo sa týka zahraničia, tak sa dá povedať, že som neprekročil poriadne hranice Slovenska. Za mňa cestujú moje kresby. A fyzicky by sa to ani nedalo stíhať, pretože to by som bol permanentne na cestách.

Ktorú knihu ste ilustrovali najradšej? Máte nejakú obzvlášť obľúbenú tému?

Nemám ani obľúbenú knihu (až tak veľa ich zasa nebolo!), ani obľúbenú tému. Profesionál musí vymyslieť a nakresliť vtip na všetko.

A obzvlášť obľúbení kresliari?

Vladimír Renčín, kedysi Stano Kochan, Jiránek, Bosc, Otto Reissinger, Zábranský a mnoho ďalších, ktorých mentalita kresby a nápady vyskakujú z radu priemernosti. Ja som zástancom novinovej kresby: linka doplnená farbou. Dnes sa skôr dostáva do popredia skôr maľba, či iné grafické techniky a to mi akosi nereže. Tam sa akosi stráca ten prvotný nápad a kreslený humor sa nás snaží rozosmiať skôr farbami a výtvarnou náročnosťou prevedenia. Čo už patrí skôr do rámov a na steny galérií.

Ako sa Vám javí súčasný stav kresleného humoru na Slovensku? Aké sú naše špecifiká v porovnaní so svetom?

Akoby bol na áre a mlel z posledného. A niet sa čo čudovať. Priestor skoro žiadny, honoráre ako pred tridsiatimi rokmi. Česť poniektorým médiám a vydavateľom, ktorí sa snažia udržať slovenský kreslený humor ako tak pri živote. Ale byť na infúziách zopár rokov, to tiež nie je bohviečo. Dobrí karikaturisti sa živia niečim iným, iní pomreli a dobrí noví nikde nevyskakujú. Čo už. Aj dinosauri vymreli a málokomu to prekáža.

Keby ste mali jednou vetou charakterizovať sám seba?

Jednou vetou? To hádam nemyslíte vážne?! Dvoma slovami: optimistický pesimista.

A celkom na záver - máte nejaký nesplnený sen?

Nie všetko o čom sa mi snívavalo, sa mi aj splnilo. Dnes sa mi už sníva veľmi poriedko a už ani netúžim po naplnení všetkých mojich snov, pretože som už dávno došiel k záveru, že sny väčšinou snami aj zostanú. A život nie je o snoch.

Povolanie humoristu považujem istým spôsobom za poslanie a na záver mi neostáva než zaželať, aby sa darilo i naďalej. Ďakujem za rozhovor, len ešte doplním, že "Zlatú knihu slovenského humoru" je možné získať na tejto adrese

Zhováral sa Sokol, CEZ OKNO dosiaľ vyšli tieto autorove kresby.


© Ľubomír Kotrha - Všetky práva vyhradené

Prevzaté so súhlasom autora

Autor je oficiálnym cartoon partnerom akcie SEDEM DIVOV INTERNETOVÉHO SVETA!

www.kotrha.webnode.sk
www.kotrha-cartoons.webnode
www.football-soccer.webnode.sk
www.kotrha.rajce.net
www.kotrha-cartoons.webovastranka.sk
www.lubomir-kotrha.magix.net
www.youtube.com/kotrhamovies

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 21, 2009 03:19 dopoludnia

 

 

Top