Obrázok používateľa CEZ OKNO
Léčivé dýchání se stromy

Víte, že plíce jsou největším vylučovacím orgánem těla? Vyloučí více než sedmdesát procent všech odpadních látek. Skládají se z více než 750 milionů plicních sklípků, které by po rozložení pokryly celé fotbalové hřiště. Pro celý organismus - játra, slezinu, žlučník, srdce, střeva, ledviny aj. - je životně důležité zásobování kyslíkem. Nedostatečná aktivita bránice při dýchání může zapříčinit fyzické, ale i duševní onemocnění. Tenká, křečovitě stažená bránice může vyvolat ochromení emocionality, intelektu i sexuality. Dalším důsledkem je živořící duše. Dech představuje spirituální sílu spojenou s Matkou Zemí. Při vdechu do sebe nasáváme své bezprostřední okolí, při výdechu ze sebe pokaždé vydáváme část svého nitra. Moudří Lakotů (amerických indiánů) říkají: "Dech je neustálá výměna s duchy. Jejich síly a energie jsou všude ve vzduchu, neustále je vdechujeme. Jak jich využijeme ve svém těle, to už je věcí každého jedince."Devadesát pět procent všech Evropanů dýchá příliš povrchně. Proto tělo trpí nedostatkem kyslíku a tím pádem i kladných energií. Pouze ten, kdo správně dýchá, se neustále nabíjí. Kdo vědomě dýchá, je méně nemocný. Žijeme v symbióze se světem rostlin. Vydáváme kysličník uhličitý a rostliny ho přeměňují v kyslík. Kdyby přestaly existovat stromy a keře, zemřeli bychom zanedlouho.

VDECHUJTE VĚDOMĚ ENERGIE STROMU, PŘIJÍMEJTE CELÝM TĚLEM JEHO LÉČIVÉ SÍLY

Chcete-li navštívit nějaký strom a požádat ho o pomoc, přistupujte k němu s čistým srdcem a rozumem. Vyvarujte se podobných myšlenek: "Takový nesmysl, co tady vůbec dělám. Jak jsem vůbec přišel na tak ztřeštěný nápad, stejně to nefunguje. A kdyby mě přitom někdo viděl, tak se jen zesměšním." Pozor, strom totiž umí číst myšlenky. Musíte k němu přijít s upřímností a otevřeností. Klidně mu řekněte, že jste ještě nikdy nemluvili se stromem, a proto si připadáte poněkud komicky. Přineste stromu nějaký dáreček, třeba mu vpleťte do větví řemínek s pírkem nebo nějakou pěknou pentličku. Také můžete kolem kmene nasypat trochu tabáku. Dárky udržují přátelství - to neplatí jen ve vztahu mezi lidmi. Opřete se o kmen, pohlaďte jeho kůru a navažte se stromem něžný vztah - bude vám za to vděčný.

Potom se posaďte před kmen na zem nebo na přinesenou podušku. Váš obličej by měl být vzdálený od kmene asi padesát až šedesát centimetrů. Zavřete oči a představujte si strom před svým vnitřním zrakem. Řekněte mu, proč jste přišli a že ho prosíte o pomoc. Vdechujte nosem do břicha a pomalu, uvolněně vydechujte. Trpíte-li nějakou nemocí, soustřeďte se v duchu právě na ni. Máte-li nějaké starosti, vylijte si své srdce, strom je rád přijme a promění v kladnou životní energii, stejně jako proměňuje oxid uhličitý v kyslík.

KDO DÝCHÁ SE STROMY, TEN VE SVÉM TĚLE AKTIVUJE SAMOLÉČIVÉ SÍLY

Vlastnosti jednotlivých nejznámějších stromů:

BOROVICE: Tento strom kvůli své moudrosti by se dal nazvat medicinmanem mezi stromy. Kořeněná vůně jehličí uklidňuje nervy, uvolňuje dýchací cesty. Kdo pravidelně dýchá s borovicí, ten našel přítele na celý život. Je skromná a svou skromnost přenáší i na člověka. Její energie nám přináší vnitřní rovnováhu. Máte-li žaludeční vředy podmíněné stresem, dýchejte s borovicí.

BŘÍZA: Tento vysoký, štíhlý strom probouzí intuici. Máte-li v úmyslu změnit zaměstnání, máte-li potíže s partnerem nebo s penězi - bříza vám poradí, jak všechno vyřešit. Často se už za týden dostaví nějaký geniální nápad.

BUK: Je ideální duševní útěchou zprostředkovávající kladné životní postoje. Jestli pomýšlíte na sebevraždu, promluvte si s bukem o svých potížích. Dýchání s bukem vám pomůže odstranit stres i potíže s krevním oběhem. Jeho energie posiluje schopnost soustředění a stimuluje duševní svěžest.

ČERNÝ BEZ: Jedná se o mnohostrannou léčivou rostlinu. Bobule černého bezu posilují imunitní systém a jsou močopudné. Bolavé jizvy se ztiší při dýchání s bezem, také je dobré se často dotýkat jeho kmene. Jizvy zmizí stejně jako hnisavé vředy. Černý bez posiluje životní optimismus, působí jako studna mládí. Ráno stačí dýchací cvičení s bezem, abyste se cítili svěží celý den.

DUB: I tento strom slouží jako zdroj životní energie a už Keltové ho uctívali jako posvátný. V první řadě tento mohutný strom povzbuzuje krevní oběh a také posiluje organismus po delší nemoci. Kdo dýchá s dubem, dokáže se lépe soustředit, cítí se jako znovuzrozený.

JABLOŇ: Patří mezi sedm posvátných stromů Keltů, byla symbolem života, plodnosti, lásky a dokonalosti. Kdo se cítí utlačovaný, kdo snáší ponižování a neumí se bránit, měl by dýchat s jabloní. Tento nenápadný, často zakrslý strom má úžasnou sílu, kterou rád dává dál. Kdo se bojí smrti, tomu jabloň vrátí životní odvahu.

JEDLE: Je symbolem síly, protože odolá každé bouřce. Je velkorysá, upřímná a vyzařuje optimismus. Nerozhodní lidé by měli dýchat s jedlí. Máte-li strach, svěřte se jí, neboť zahání pesimismus. Jestliže vás trápí zlé sny, položte si jedlovou šišku pod polštář, ale musí to být šiška z vašeho stromu, ne nějaká ležící u cesty.

JEŘÁB: Jeřáb je stromem šamanů. Kdo s ním dýchá, může snadno navázat kontakt s duchy. Také ho mají v oblibě ptáci. Jeřáb posiluje sílu vůle a sebevědomí. Jestliže se chcete vymanit z nějaké závislosti, jeřáb vám přitom pomůže.

KAŠTAN: Kaštan je vzdálený příbuzný dubu. Tento mohutný a krásný strom pyšně předvádí své květy. Už jen pohled na kvetoucí kaštan naplní srdce radostí. Koho trápí duševní trýzeň a pochybnosti o sobě, měl by jít ke kaštanu, protože ten člověku vrací sebedůvěru, vnitřní mír a tiší bolest duše.

LÍPA: Lípa je stromem romantiků, máte-li potíže s láskou, dýchejte s lípou. Nebo chcete-li napsat milostný dopis a nevíte, jak na to, lípa vám pomůže najít správná slova. Lípa mírní bolesti duše, soužení a obměkčuje zatvrzelá srdce.

OLŠE: Tento strom podporuje duševní síly. Jestli se chcete dovědět něco o sobě, dýchejte s olší. Dříve se jí říkalo strom mrtvých. To znamená, že kdo se s ní přátelí, může navázat kontakt se záhrobím.

TŘEŠEŇ: Co cítíte při pohledu na kvetoucí třešeň? Okouzlení, radost a jarní euforii? Třešeň vyvolává u mnohých lidí touhu po lásce a něze. Kdo má potíže se sexem, měl by dýchat s třešní, protože odstraňuje blokády a probouzí sexuální zvědavost.

VRBA: U mnohých lidí vrba vyvolává smutek a zoufalství, ale kdo dýchá s vrbou, lépe proniká k jádru problémů. Trpíte-li depresemi a nevidíte v životě žádný smysl, poproste vrbu o řešení a ona uvede do chodu žádoucí vývojový proces. Vrba se zahledí hluboko do vaší duše. Dýchání s vrbou nahradí jedno sezení u psychiatra.

Můžete navázat styk i s jakýmkoli jiným stromem. Žádný strom ani keř vám nepřeje nic zlého, jen nezapomeňte: Stromy a rostliny jsou živé bytosti, které mají city a umí je projevovat. Zacházejte s nimi dobře a budete za to bohatě odměněni.

Gerhard Buzzi v knize Léčivá tajemství amerických indiánů (Vydala Pragma, tel. 241 768 565, www.pragma.cz)
Časopis MEDIUM č. 8/2004

Zdroj: Medium.mysteria.cz


október 31, 2008 08:21 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top