Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nezodpovědní

Dostaly se mi do rukou články o tom, jak je Česká republika smetištěm Evropy. Jak čeští obchodníci skupují v západoevropských skladech nekvalitní potraviny za minimální ceny a úspěšně je u nás prodávají za absurdně nízké ceny, čímž se stávají bezkonkurenčními pro lokální výrobce a pěstitele. Bezesporu. Je to fenomén, který naplňuje regály v obchodních řetězcích a „krmí“ naše žaludky. Stěžujeme si, nadáváme ale stále nakupujeme potraviny s nejnižší cenou. A vůbec si neuvědomujeme, že to všechno je možné jenom díky nám.

Ten, kdo něco prodává, je plně závislý na tom, kdo kupuje. Když ten, kdo prodává, nabízí něco, co ten, kdo kupuje nechce, nemá šanci něco prodat. Je to logické. Poptávka určuje nabídku. Osobně nevěřím na ekonomický faktor, kdy prodávající určuje, co vlastně kupující chce a co si nakonec koupí. Prodávávající nám může vnucovat odpadky. Pokud je ale nekoupíme, tak nám je nabízet přestane. Jinak nic nevydělá.

Z toho jednoznačně vyplývá, že dokud budeme odpadky kupovat, budou se tu vesele prodávat dál. Ten, kdo na současnou situaci nadává má dvě možnosti. Buďto má dosti peněz a může začít kupovat kvalitní potraviny, které ony kritizované řetězce nabízejí (pouze stačí číst etikety) anebo má peněz málo a může být rád, že si může levné potraviny koupit a nemůže si na nic stěžovat. To, že levné potraviny zde jsou tak úspěšné a tvoří většinu prodaných potravin v ČR jasně vypovídá něco o prioritách nakupujících Čechů. A nemůžeme se obchodníkům divit, že chtějí vydělávat. Nejsou charita, potřebují se také uživit. Ale na druhou stranu nemůžeme od výrobců požadovat ceny, které se pohybují pod hranicí nákladů.

Přeci není tak těžké vzít si výrobek v obchodě do ruky a přečíst si etiketu. Přeci není tak těžké vědomě si přečíst z čeho se výrobek skládá. Pokud si chci koupit jogurt, tak nechci jíst škrob, ztužovadla a aromata. Chci pouze mléko (či smetanu) a jogurtové kultury. Pokud toto ve složení výrobku nenajdu, tak ho vrátím do regálu. Nadávat je zbytečné, ničemu a nikomu to nepomůže. Čin samotný je mnohem důležitější.

Je to všechno opět o delegování zodpovědnosti. Jsme příliš pasivními konzumenty vlastních životů. Jsme vlastními životy frustrováni a hledáme viníky kolem sebe. Je běžné v naší společnosti nadávat na všechno a všechny v našich životech, plivat jedovaté poznámky, kroutit hlavami, rozhazovat rukama, hrozit pěstmi… Nevíme a možná ani nechceme vědět, že za náš vlastní život jsme zodpovědní pouze a jenom my, nikdo jiný.

A možná nám to nakonec vyhovuje, protože máme na koho svést svůj špatný zdravotní stav, bolesti břicha, špatné trávení atp. A máme na koho nadávat, a o čem jiném bychom se taky vlastně jinak bavili v hospodě u pivka. Nakonec… není to základ naší významné pivní kultury na kterou jsme tak hrdí? Nechodíme si nakonec do hospody jenom zanadávat? Postěžovat si, jaká je ten náš život *****? A jak jsme na všechno sami, a jak ten kdo nekrade okrádá rodinu…

Je načase dospět. Je načase převzít zodpovědnost do vlastních rukou na všech úrovních našich životů. A co nejdříve převzít zodpovědnost před sebou samým. Nelhat si a přemýšlet o svých činech. Věřit si. Důvěřovat vlastním rozhodnutím. A když se něco nepovede, tak co? Jak jinak máme v životě získat zkušenosti? Jsme tady, abychom žili život, který nám byl dán. Abychom se ho naučili žít a užívat.


Někdo život přirovnává k očistci. Někdo ke hře. Je pouze na nás, jaký přístup a jaká pravidla si zvolíme. Znám lidi, kteří trpí. Znám lidí, kteří si užívají.
Rozhodnutí je na nás. Rozhodnutí je v nás.

Lencher Falprea

Zdroj: Probuzeni.blogspot.com


Súvisiace:

Seriál: Vieš čo ješ?
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-vies-co-jes


január 11, 2012 22:40 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýjanuár 12, 2012 10:12 dopoludnia

  Komentár: 

  Lencher, nezbavujte zodpovednosti obchodné reťazce. Oni sa totiž nesnažia len zarobiť. Oni sa snažia maximalizovať svoje zisky. A to je problém. Veľmi dobre by totiž mohli zarobiť aj na kvalitných potravinách za vyššiu cenu, stačilo by prestať ponúkať nekvalitný tovar. Lenže viac zarobia na tom nekvalitnom. A preto nejaký špekulant z veľkej firmy prišiel s týmto nápadom, a ostatní ho museli okopírovať kvôli konkurencie schopnosti. Máte síce pravdu, že zodpovednosť je aj na nás za to, čo kupujeme, ale zároveň aj na nich, pretože s tým vôbec prišli.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjanuár 12, 2012 14:26 popoludní

  Komentár: 

  když koupim v německu třeba kečup tak je z rajčat a za stejnou cenu jako ten náš z náhražek

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjanuár 12, 2012 20:55 popoludní

  Komentár: 

  autor článku,aj ja som najprv kupoval potraviny podla ceny,ale ked sa mi narodili male deti a mali sme problemy,zacal som premyslat a studovat vsetky etikety,a strasne rad by som nakupil zdrave potraviny bez eciek,ale kde take predavaju,pokial si ich nevyrobis sam,tak zabudni

 4. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýjanuár 13, 2012 09:35 dopoludnia

  Komentár: 

  Presne o tom hovorím. Prečo to vôbec predávajú, keď to nestojí za nič? Obchodné reťazce sa zbavujú zodpovednosti tým, že ju presúvajú na spotrebiteľa. Všetko v rámci zvyšovania zisku. Nehovorím, že spotrebiteľ nemá byť zodpovedný, ale hovorím, že zodpovednosť by mali mať v prvom rade obchodné reťazce. Oni sú totiž tie, kto prináša tovar na trh. A keď už sme pri tom, máme tu aj výrobcov týchto tovarov, ktorým tiež nejde o nič iné, len o zisk. Čiže problém nebude taký jednoznačný a jednoduchý, ako o tom hovorí Lencher, aj keď má v mnohom pravdu.

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjanuár 19, 2012 12:53 popoludní

  Komentár: 

  Ono je snadné sabotovat s německým platem nějaký řetězec. Podstatně hůře to jde s českým platem ale s německými cenami. Můžu si pak snadno a svobodně vybrat -buď si koupím levnější svinstvo, nebo se můžu jít napást na trávě. Zde je krásně a jednoduše vidět, že opravdu celá východní evropa jsou evropané až druhé kategorie! Se západem máme společné ceny za všechno, ale platy a jakost potravin máme nadále východní. A to má západ ještě drzost tvrdit, že to tak východ chce a je na to zvyklý!!! Přitom naše normy kvality potravin byly za socializmu nejpřísnější v Evropě!!!

 

 

Top