Obrázok používateľa CEZ OKNO
Manifest disfrutalizmu

Nanajvýš aktuálne, originálne antropologicko-filozofické dielko, zamerané na pravého človeka voňajúceho človečinou. Človeka rešpektujúceho prirodzený beh vecí, vnímavého, oceňujúceho hodnotu priateľstva medzi ľuďmi. Nie prežívajúcej, ale žijúcej ľudskej bytosti. Pojednáva o spôsobe života, v ktorom človek preberá plnú zodpovednosť sa svoj čas (ako jedinú zmysluplnú veličinu), a pretože si uvedomuje skutočnú hodnotu svojho bytia, vedomo premieňa životnú silu na okamihy radosti, pravosti a skutočných hodnôt. Voľne parafrázujúc myšlienky z tejto knihy máme silu pretaviť každú minútu svojho času vo vlastné bytie, v ktorom aj minúty strádania majú svoj význam.


Všetci máme právo a výsadu tvoriť spoločnosť, v ktorej budeme žiť dobrý život. Nie predstieraný, akože najpravejší, aký nám ponúkajú v telenovelách a lifestylových magazínoch, ale taký, v ktorom záchrannou sieťou budú vzájomne prepletené vlákna našich osobných príbehov. Aby sme nezabudli, že sme živí nezávisle na úsporách v banke, či peniazoch zašitých v matraci. Nepotrebujeme nevyhnutne výplatnú pásku. Máme ruky a hlavy v poriadku. Vieme urobiť veľa vecí a čo nevieme sami, s tým nám pomôžu kamaráti.

Ide len o prebudenie našej dispozície reagovať živo na veci okolo.

Disfrutalismus nie je metafyzika, je to schopnosť tvoriť a vnímať veci, miesta a okamihy, ktoré majú trvanie. Je cestou zodpovedného človeka so schopnosťou pracovať rukami a myslieť.

Disfrutalizmus sa ohlasuje ako zdravé posolstvo.

„...Zajtra ráno opäť vstanem a začnem robiť to, čo bude najviac potrebné a budem vedieť, že to dáva nejaký zmysel. Znie to ako klišé alebo trivialita, ale ja som naozaj spokojnejšia, keď dovidím od zdroja vody, ktorou polievam zemiaky, až do hrnca, v ktorom ich uvarím.“

Manifest disfrutalizmu českej autorky, antropologičky, Kateřiny Varhaník Wildovej, neuzavretej za stenami výskumného ústavu, ale činorodej, žijúcej naplnený každodenný život. Publikuje, pestuje, vyrába syry, pečie chlieb, vyučuje jazyky, robí mozaiky a tradičné marocké omietky, cestuje, žije s manželom a dvoma synmi striedavo v Čechách a v La Alpujarre v Andalúzii.

• Formát: 210 x 148,5 mm
• Väzba: brožovaná
• Počet strán: 80
• ISBN: 978-80-971724-3-5
• EAN: 9788097172435
• Preklad: Jaroslava Antalová


Knihu si môžete objednať po kliknutí ›› na tento odkaz.

Súvisiace:

Z našej knižnice
http://www.cez-okno.net/sekcia/knihy


september 20, 2016 20:42 popoludní

 

 

Top