Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mayský recept na modrú farbu rozlúštený

Starovekí Mayovia používali jasnú, pozoruhodne odolnú modrú farbu pri výzdobe stien svojich palácov, kódexov, keramiky a možno aj tiel ľudských obetí, ktoré boli vhodené po svojej smrti do posvätných studní. V súčasnosti skupina chemikov tvrdí, že rozlúštila recept na farbu, ktorá sa volá mayská modrá.


Sediaca postava Mayského kráľa, ktorá má nasadenú zložito vyhotovenú korunu, ozdobenú modrým perím, skrášľuje severnú stenu zničeného domu, objaveného na mayskom nálezisku v Xultúne. Sluha vpravo sa nakláňa von spoza bohatého peria kráľovskej koruny. Umelkyňa Heather Hurst vo svojej maľbe znovu oživila tvar a farby originálneho mayského umeleckého diela z náleziska

Vedci už dlhú dobu poznajú dve hlavné zložky tejto intenzívnej modrej farby: indigo, rastlinné farbivo, ktoré sa v súčasnosti používa na farbenie džínsovej textílie a palygorskit - typ ílovitej pôdy. Ale poznanie, ako dokázali Mayovia vymyslieť neblednúcu farbu, zostávalo záhadou. Nedávno španielski výskumníci oznámili, že objavili stopy po ďalších pigmentoch v mayskej modrej farbe, ktoré im dávajú tušenie o tom, ako bola farba vyrobená.


„Zistili sme druhý pigment vo vzorkách, dehydroindigo, ktoré muselo byť vytvorené oxidáciou indiga, keď bolo vystavené teplu, a ktoré je potrebné k pripraveniu mayskej modrej,“ uviedol vo svojom vyhlásení výskumník Antonio Doménech z Univerzity vo Valencii.


„Indigo je modré a dehydroindigo žlté, a preto prítomnosť oboch týchto pigmentov vo variabilných proporciách ospravedlňuje väčší alebo menší zelenkastý odtieň v mayskej modrej. Je možné, že Máyovia vedeli ako získať požadovanú farbu zmenou teploty počas jej prípravy, napríklad zohrievaním zmesi na dlhšiu alebo kratšiu dobu, prípadne pridávaním väčšieho alebo menšieho množstva dreva do ohňa,“ vysvetlil Antonio Doménech.

Americkí výskumníci v roku 2008 oznámili, že kopálová živica, ktorá sa používala ako kadidlo, by mohla byť treťou tajnou prísadou pre mayskú modrú. Ich výskum bol založený na štúdiu misky, ktorá obsahovala stopy pigmentu a bola používaná k páleniu kadidla. Ale tieto zistenia si nezískali Domenéchov tím.


„Miska obsahovala mayskú modrú zmiešanú s kopálovou živicou, takže zjednodušený záver je taký, že to bola iba príprava na zahriatie kadidla,“ uviedol Antonio Doménech vo svojom vyhlásení.


Španielski výskumníci uviedli, že v súčasnosti skúmajú chemické väzby, ktoré viažu organické zložky farby (indigo) k anorganickým zložkám (íl) a považujú ich za kľúč k záhade odolnosti mayskej modrej farby.

Medzi ďalšie pozoruhodné objavy spojené s farbou patrí 14 stôp (4 metre) silná vrstva modrého bahna na dne prírodne vytvoreného závrtu nazvaného Cenote sagrado (Posvätná studňa) na známom predkolumbovskom mayskom nálezisku Chichén Itzá ležiacom na Yucatánskom polostrove v Mexiku. Keď bolo Cenote sagrado v roku 1904 po prvýkrát vybagrované, boli z toho výskumníci zmätení, ale v súčasnosti niektorí vedci veria, že táto vrstva je pozostatkom po modrom nátere ľudských obetí, hodených do vnútra prírodnej studne v priebehu mayských náboženských rituálov.

Výsledky výskumu boli podrobne opísané a uverejnené tohto roku v časopise Microporous and Mesoporous Materials.

Megan Gannon, 2. apríla 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/28381-maya-blue-paint-recipe-discovered.html

Foto: Heather Hurst

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Mayovia
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/mayovia

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


apríl 07, 2013 23:34 popoludní

 

 

Top