Obrázok používateľa CEZ OKNO
Med a jeho mnohé účinky na celkové zdravie a blaho

Med je populárnym sladidlom vyrábaným z nektáru, propolisu alebo „včelieho lepidla" a enzýmov vo včelích slinách. Aj iný hmyz produkuje med, ale včelí je najpopulárnejší!

Med sa skladá z jednoduchých cukrov, ktoré telo ľahko využíva. Bolo to najskoršie spoľahlivé sladidlo používané pri pečení, užívané ako nátierka a pridávané do nápojov. V súčasnosti sa používa tiež pri výrobe určitých spracovávaných potravín ako šunka.

Svetlofarebné medy sú všeobecne jemnejšie chuťou, zatiaľ čo tie tmavšie sú pevnejšie. V závislosti od zdroja včelieho nektáru sa môžu farba a príchuť medu odlišovať.

V súčasnosti je v Spojených štátoch viac ako 300 druhov jedinečného medu.

Formy medu

Hoci sa med normálne nachádza v tekutom stave, môže sa tiež zmeniť na polopevný, inak známy ako kryštalizovaný med.

Tento stav sa môže niekedy objaviť, keď sa glukóza, hlavný cukor v mede, oddelí od roztoku medu, vytvárajúc kryštalizáciu, strácajúc svoj obsah vody. Kryštál potom vytvára štruktúru, ktorá umiestňuje iné prvky medu do suspenzie s výsledkom polo-pevného stavu.

Premiestnená voda kondenzuje v nejakej časti nádoby, zväčšujúc obsah vlhkosti; strmo spúšťajúc nárast kvasenia a fermentácie. Hoci med môže niekedy kryštalizovať sám od seba, prach a peľ alebo vzduchové bubliny môžu slúžiť ako spúšťače kryštalizácie medu. Aby sa zamedzilo kryštalizácii, je podstatné med správne skladovať.

Pri skladovaní medu počas dlhých časových období sa odporúča používanie vzduchotesných nádob odolných voči vlhkosti.

Med, ktorý skryštalizoval; avšak, nie je potrebné ho vyhodiť, pretože sa nepokazil. Jeho pomalé zohrievanie v teplom kúpeli rozpustí kryštály cukru naspäť do tekutej formy.

Iné formy medu zahŕňajú plástový med, ktorý je medom vo svojom pôvodnom stave, med s rezanými plástami; ktorý je tekutým medom s pridanými kusmi plástov v pohári, tekutý med; ktorý je medom extrahovaným z plástov a šľahaný med, ktorý sa uvádza na trh v kryštalizovanom stave.

Použitie medu a jeho nutričné výhody

Med známy ako sladidlo, ale mnohí nevedia, že obsahuje tiež výživné a medicínske vlastnosti, ktoré nevelebil nikto iný ako Hippokrates, otec medicíny.

Nutričné výhody

Podľa švajčiarskej štúdie, v ktorej sa diskutovalo o výživovej hodnote medu, med je bohatý na uhľohydráty, ale má tiež nízky glykemický index (GI).

Jeho GI sa odlišuje v rozsahu od 32 do 86, v závislosti od botanického zdroja. Med bohatý na fruktózu, ako agátový med, má nízky GI; v skutočnosti nižší ako sacharóza, ktorá je ustálená od 60 do 110.

Potraviny s nízkym GI uvoľňujú glukózu do krvi pomaly a stále; potraviny s vysokým GI spôsobujú, že cukor v krvi sa zvýši. Potraviny s vysokým GI nie sú vhodné pre diabetikov; ale tí, ktorí sú po cvičení alebo majú hypoglykémiu, budú mať výhodu z tejto schopnosti poskytnúť okamžitú energiu.


Med obsahuje nasledujúce stopové minerály: draslík, magnézium, vápnik, sodík, chlorid, síra, železo, meď, jód a zinok, ktoré sú hoci okrajové, môžu prispievať k požiadavke odporúčanej dennej dávky.


Obsahuje cholín, vitamín B pre funkcie mozgu a kardiovaskulárne funkcie, zloženie a obnovu bunkových membrán; a neuroprenášač nazývaný acetylcholín.

Medicínske výhody

Med má antivirálne, anti-mikrobiologické účinky. Jeho kapacita zamedzovať rastu mikroorganizmov a húb je dobre zdokumentovaná.

Nízka vodná aktivita medu zamedzuje bakteriálnemu rastu a glukóza oxidáza medu produkuje antibakteriálne činidlo peroxid vodíka.

V závislosti od botanického zdroja, med poskytuje významnú aktivitu antioxidantov chrániacu proti oxidácii zodpovednej za chronické ochorenia. Má tiež anti-mutagénne, proti-tumorové, ako tiež protizápalové vlastnosti, ktoré stimulujú produkciu protilátok.

Med je účinný pri ošetrení rán. Nedávno bol použitý klinicky na ošetrenie vredov veľkosti päste rozširujúcich sa do kosti, ako tiež pri ošetrení popálenín prvého, druhého a tretieho stupňa.

Bolo udávané úplné uzdravenie bez žiadnych infekcií, straty svalov alebo akejkoľvek potreby transplantácií kože. Keď sú rany čisté, med pôsobí ako liečivo. Cesnakový med, ktorý je len zmesou medu a cesnaku, je možné aplikovať priamo na infikované rany kvôli vyčisteniu.

Dr. Peter Molan z Univerzity Waikato na Novom Zélande pozoroval, že med bol účinnejší ako pomoc pri infekciách na popáleninách ako antibakteriálne maste používané v nemocniciach.

Okrem toho, v štúdii vedenej Univerzitou Penn State sa zistilo, že med je lepší pri zmierňovaní kašľa než voľnopredajné lieky.

Štúdia, ktorú viedol Dr. Ian Paul zistila, že malé množstvo pohánkového medu, podávaného pred spaním, poskytlo deťom lepšiu úľavu od nočného kašľa a ťažkostí so spánkom, než užívanie dextrometorfánu (DM). DM je voľnopredajný liek proti nachladnutiu.

Toto zistenie je významné vo svetle nedávneho poradenského „Podávania potravín a liekov“, ktoré upozorňovalo na podávanie lieku proti kašľu a prechladnutiu deťom mladším ako šesť rokov kvôli jeho potenciálnym vedľajším účinkom a neefektívnosti.

Mimochodom, spotrebitelia minú miliardu dolárov každý rok na lieky, u ktorých sa nedokázalo poskytnutie značnej úľavy.

Kto môže mať úžitok z medu?

Klinické štúdie zistili, že med je vhodný pre malé deti.

Pozorovalo sa zvýšenie ich hmotnosti, obsahu hemoglobínu, vďaka medu mali aj lepšiu pokožku a trávenie, zatiaľ čo sa zvýšila ich imunita proti chorobám. V skutočnosti, u medu sa pozorovala aj produkcia jemného laxatívneho účinku a vo východnej Európe je uznávaný ako liečba pri zápche.

Pre športovcov je med efektívnym zdrojom uhľohydrátov, ktoré môžu zlepšiť ich športový výkon.

Pacienti trpiaci na hepatitídu A môžu mať úžitok zo schopnosti medu znižovať v alanínovej amínotransferáze aktivitu (zvýšená ALT je indikovaná pri poškodení pečene) a znižovať produkciu bilirubínu (rozklad produktu zodpovedný za žltú farbu v modrinách a moči a zvýšené hladiny môžu indikovať určité choroby).

Medzi rakovinovými pacientami podstupujúcimi rádioterapiu proti rakovine sa pozorovalo znižovanie prípadov radiačnej mukozitídy, bežnej toxicite pre rakovinu hlavy a krku, ktorej následky zahŕňajú bolesti, úbytok hmotnosti a mikronutričné deficity.

Vedľajšie účinky

Vo všeobecnosti je med bezpečný pre deti aj dospelých dokonca aj vo veľkých množstvách.

Vyhýbajte sa podávaniu medu deťom mladším ako 12 mesiacov, aby ste zamedzili riziku botulizmu.

Alergické reakcie na med boli tiež udávané u jednotlivcov alergických na peľ.

Zdroje:

http://www.honey.com/nhb/about-honey/
http://www.naturalnews.com/029470_honey_health.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19155427
http://www.naturalnews.com/021506.html
http://live.psu.edu/story/27584
http://www.clinlabnavigator.com
http://www.oralcancerfoundation.org

Aurora Geib

http://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/ciencia_bees35.htm

Preklad: PH

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

DOKONALÁ POTRAVINA: MED - PEĽ - PROPOLIS - VČELÍ JED
http://cez-okno.net/dokonala-potravina


Autori: 
Sekcie: 
jún 02, 2013 21:50 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Peter - vcelar
  Peter - vcelarjún 03, 2013 08:35 dopoludnia

  Komentár: 

  Prepacte, ale ja ako dlhorocny vcelar vidim v tomto clanku spustu nezmyslov. Okrem 100% agatoveho a vraj aj eukaliptoveho vsetky medy krystalizuju. Nikde sa pritom voda neoddeluje. Ak med "zkvasi" znamena, ze bol predcasene vcelam odobrany a je to polo-nektar polo-med.
  Svetlofarebné medy sú všeobecne jemnejšie chuťou, zatiaľ čo tie tmavšie sú pevnejšie. - to je co za blbost?
  Vyhýbajte sa podávaniu medu deťom mladším ako 12 mesiacov, aby ste zamedzili riziku botulizmu. - ale krystalicka sacharoza sa v pohode odporuca?

  Alergické reakcie na med boli tiež udávané u jednotlivcov alergických na peľ.
  Vo vseobecnosti su alergicke reakcie na medy z tropov a mimoeuropskych oblasti alebo na medy zo supermarketov (ktore su iba prifarbene skrobove roztoky vyrabane zvecsa z GM kukurice).

 2. Obrázok používateľa Jana
  Janaapríl 20, 2016 13:57 popoludní

  Komentár: 

  Med je fakticky skvela vec a cudujem sa, ze vela ludi o jeho ucinkoch nevie... mne sa najviac osvedcil pri bolesti hrdla (spolu s cesnakom) a na spanie. Budme radi, ze v SR mame tolko kvalitneho medu!

 

 

Top