Obrázok používateľa CEZ OKNO
Medicína v starovekom Egypte IV.: Kahunov gynekologický papyrus

Kahunov gynekologický papyrus (tiež Kahunov papyrus, Kahunov medicínsky papyrus, alebo UC 32057) je najstarším známym medicínskym textom. Datuje sa do doby okolo 1800 pred Kristom, zaoberá sa ženským zdravím a gynekologickými chorobami, plodnosťou, tehotenstvom, antikoncepciou atď.


Našiel ho v El-Lahun Flinders Petrie v roku 1889 a najprv ho preložil F. Ll. Griffith v roku 1893 a zverejnil ho v "The Petrie Papyri: Hieratic Papyri from Kahun and Gurob" (Hieratické Papyrusy od Kahuna a Guroba). Neskorší Berlínsky papyrus a Ramesseum papyrus IV pokrývajú mnoho z toho istého základu, často poskytujúc identické predpisy.

Text je rozdelený na tridsaťštyri častí, každá časť sa zaoberá špecifickým problémom a obsahuje diagnózu a liečbu; nenavrhuje žiadnu prognózu. Liečby sú neoperatívne, obsahujúce aplikáciu liečiv na postihnutú časť tela alebo ich prehltnutie. Maternica sa v tom čase považuje za zdroj ťažkostí, ktoré sa prejavujú v iných častiach tela.

Prvých sedemnásť častí má bežný formát, začínajúci názvom a nasledujúcim stručným popisom symptómov, zvyčajne, hoci nie vždy, to má do činenia s reprodukčnými orgánmi. Druhá časť začína na tretej strane, a pozostáva z ôsmich odstavcov, ktoré, kvôli stavu a rozsahu kópie a jazyka, sú takmer nečitateľné. Napriek tomu existuje niekoľko odstavcov, ktoré majú dostatočne jasnú úroveň jazyka, a sú tiež neporušené, takže sa dajú pochopiť.

Odstavec 19 sa týka rozpoznaním toho, kto bude rodiť; odstavec 20 sa zaoberá fumigáciou, čo spôsobuje, že dôjde k počatiu; a odstavce 20-22 sa týkajú antikoncepcie. Medzi materiálmi predpísanými ako antikoncepcia sú krokodílí trus, 45 ml medu a kyslé mlieko.

Tretia časť (odstavce 26-32) sa zaoberá testovaním tehotenstva. Iné metódy zahŕňajú umiestnenie hlavy cibule hlboko do tela pacienta, s pozitívnym výsledkom, ktorý podmieňuje zápach objavujúci sa v nose pacienta.

Štvrtá a posledná časť obsahuje dva odstavce, ktoré nespadajú pod žiadnu z predchádzajúcich kategórií. Prvý odstavec predpisuje liečbu bolesti zubov počas tehotenstva. Druhý odstavec popisuje niečo, čo sa javí ako fistula medzi močovým mechúrom a pošvou s inkontinenciou moču „na unavenom mieste."

http://www.crystalinks.com/egyptmedicine.html

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

The Kahun Gynaecological Papyrus (EN)
http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/timelines/topics/kahunpapyrus.htm

Jaromír Kozák: Medicína starého Egypta
http://www.cez-okno.net/clanok/medicina-stareho-egypta


jún 28, 2014 23:26 popoludní

 

 

Top